Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Artemis - Diana  (Okunma Sayısı: 1847 Kere Okundu.)
« : Aralık 01, 2012, 11:46:34 ÖÖ »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Artemis, Yunan mitolojisine göre Leto ile Zeus kızı, Apollon’un kız kardeşidir.Doğum yerinin Efes olduğu kabul edilir. Adı, Apollon7un adı gibi Yunanca değildir. Dokunulmamış, bozulmamış anlamına gelen ‘artemes’ sıfatından türetilmiş olması mümkündür.

Artemis ok, yay ve arabayla yakından ilgilidir. Onun için “hedefi vuran”, “gümüş yaylı” sıfatları da kullanılmıştır. Yayını sadece avlanmak için değil kardeşi Apollon gibi insanları cezalandırmak ve öldürmek, için de kullanır. Örneğin bir kerede 14 çocuk doğurduğunu söyleyerektanrıçaya nisbet yapan Manisalı Niobe’nin çocuklarını oklarıyla öldürmüştür. Çocuk doğururken ölen kadınlardan da Artemis sorumludur. Tanrıçanın zalimliği ile bir başka hikayede avcı Aktaion’la ilgilidir; Kentavros Kheiron’un yetiştirmesi Aktaion öyle yaman bir avcıdır ki, Thebai bölgesinde onun üstüne kimse yoktur. Gurura kapıldığı için Artemis’ten daha üstün bir avcı olduğunu söylemiştir. Bundan başka bir de tanrıçayı derede çıplak yıkanırken gözetlemiştir. Bu küstahlığa dayanamayan Artemis’te Aktaion’u geyiğe dönüştürmüş ve elli köpeğini de üstüne salmıştır. Parçaladıkları geyiğin kendi efendileri olduğunu anlamayan hayvanlar uluyarak Aktaion’u aramaya koyulmuşlar, sonunda Kheiron da onları avutmak için Aktaion’un heykelini yapmıştır.

Bazı efsanelerde Artemis doğa güçlerini ve özellikle hayvanları elinde tutan Potnia Theron olarak gösterilir. Bazı destanlarda avcılık ve bakire nitelikleri de yer almaktadır. Artemis, Efes Artemis’inde olduğu gibi kişiliğinde dişiliğinin 3 aşamasını; yani kızlık, kadınlık ve analık aşamalarını birleştirir.

Yunan mitolojisinde Apollon güneşle, Artemis’de ayla bağlantılıdır. Bu nedenle Artemis, Phoibe ve Selene (latince Luna) adlarını da almıştır. Artemis Olympos tanrılarıyla ilişkisi olmayan ve hiç bir efsaneye karışmayan Efes Artemis’inin pek çok özelliğini yansıttığı için Anadolulu olarak kabul edilmiştir.Bazı şairler tarafından gökte Selene, yeryüzünde Artemis ve yeraltında karanlığa büründüğü zaman bu güçlere egemen kılan Hekate ile bir tutulur.

Efes Artemisi; Efes, İlkçağın en önemli merkezlerinden biridir. Ününü çok üstün bir uygarlık seviyesine sahip olmasının yanı sıra iki dinin merkezi olmasından da kaynaklanır. Daha sonra Artemis’e dönüşecek olan Anadolu’nun ana tanrıçası Kybele’nin dini ve daha sonra ki Hz.İsa dini.Hıristiyanlığın ilk yıllarında kurulan yedi kiliseden ilki Efes’te kurulmuştur. Efes’te kazılarda ortaya çıkartılan üç Artemis heykeli çok memeli Artemis motifinin kaynağının Efes olduğunu gösterir. Efes’in çok memeli Artemis heykelleri tanrıçanın doğaya hakimiyetini ve her türlü uygarlığın koruyucusu olduğunu simgeler. Heykellerden birininin başında 3 katlı kule biçimli tapınak vardır. Bu şehirlerin koruyucusu olduğunun sembolüdür. Ensesi dolunay biçiminde bir diskle çevrilidir, bu onun bakireliğinin işaretidir (bozulmamış ay).

Alnındaki hilal ise ay tanrıçası olduğunun işaretidir. Diskin iki yanında beşer grifon, yani kartal başlı aslan vardır. Boynuna burç işaretlerinin yer aldığı kalın bir gerdanlık takmıştır.Gerdanlığın altında 4 sıra halinde, sayısı 17 ile 40 arasında değişen memeleri vardır (Polymastos yani çok memeli). Bunlar tanrıçanın bolluk ve bereket simgeleridir. Altı kat halindeki eteği, dörtgen biçimli plakalara bölünmüştür. Her dörtgenin içinde aslanlar, boğalar, keçiler,grifonlar, sfenksler ve arılar kabartma olarak gösterilmiştir. Bunlar Artemis’in doğa üstündeki egemenliğinin simgeleri olmalıdır. Efes Artemis heykelinin değişmez kutsal simgelerinden biri de üç sayısıdır. Bu sayı ile Artemis’in üçlü karekteri dile gelmektedir; bakire, kadın ve anne.

MÖ 5.yy.da yapılmış olan Efes Artemis Tapınağı, dünyanın yedi harikasından biriydi. İlkçağ’da Efes’te Artemis kültü son derece güçlüydü bu sebeple Efes, Anadolu’da Hıristiyanlığa karşı en büyük direnci gösteren kent olmuştur.Ancak Hıristiyanlık çok köklü bir şekilde yerleşmiştir. Efesliler Hıristiyanlığı Meryem sayesinde benimsemişlerdi. Tanrıça Artemis’in pekçok özelliği Meryem’e aktarılmıştır.Bu açıdan bakılınca Efes’te, Kybele, Artemis ve Meryem Ana kültleri hiçbir kesintiye uğramamıştır.

alıntı

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.024


View Profile
Re: Artemis - Diana
« Posted on: Nisan 09, 2020, 08:41:05 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Artemis - Diana e-book, Artemis - Diana programı, Artemis - Diana oyunları, Artemis - Diana e-kitap, Artemis - Diana download, Artemis - Diana hikayeleri, Artemis - Diana resimleri, Artemis - Diana haberleri, Artemis - Diana yükle, Artemis - Diana videosu, Artemis - Diana şarkı sözleri, Artemis - Diana msn, Artemis - Diana hileleri, Artemis - Diana scripti, Artemis - Diana filmi, Artemis - Diana ödevleri, Artemis - Diana yemek tarifleri, Artemis - Diana driverları, Artemis - Diana smf, Artemis - Diana gsm
Yanıtla #1
« : Mart 14, 2014, 03:31:36 ÖS »
Avatar Yok

nerissa
*
Üye No : 171199
Nerden : Eskişehir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 56
Karizma = 1


İlk yorum,  yunan mitolojisi her zaman ilgimi çekmiştir zaten paylaşım için teşekkürler.
Yanıtla #2
« : Mayıs 24, 2014, 09:47:10 ÖS »
Avatar Yok

ecringül
*
Üye No : 181852
Nerden : Ankara
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 89
Karizma = 0


mitolojik konuları severim teşekkürler
Yanıtla #3
« : Eylül 29, 2014, 09:36:19 ÖÖ »
Avatar Yok

barbar133
*
Üye No : 195067
Nerden : Eskişehir
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 7
Karizma = 0


paylaşım için teşekkürler
Yanıtla #4
« : Ekim 07, 2015, 06:46:25 ÖS »
Avatar Yok

PINAR98
*
Üye No : 129344
Nerden : Ankara
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2
Mesaj Sayısı : 58
Karizma = 1


Cok guzel olmuş teşekkürler
Yanıtla #5
« : Şubat 16, 2016, 01:09:09 ÖS »
Avatar Yok

gunes_66
*
Üye No : 212857
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 17
Karizma = 0


Paylaşım İçin Teşekkürler
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Artemis Fowl
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
Musty* 2 1131 Son Mesaj Temmuz 08, 2008, 12:59:59 ÖS
Gönderen : ebru_cq
Artemis Fowl - Kuzey Kutbu Macerası
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
Musty* 3 1348 Son Mesaj Temmuz 08, 2008, 03:09:38 ÖS
Gönderen : dreamily
Artemis Tapınağı « 1 2 »
Tarih
seyyah 13 3140 Son Mesaj Eylül 29, 2014, 09:34:57 ÖÖ
Gönderen : barbar133
Artemis Tapınagı
Tarihi Eserlerimiz
By.TuRuT 2 1376 Son Mesaj Haziran 21, 2010, 02:09:42 ÖS
Gönderen : Anqel*
Artemis Ve Orion
Masal ve Hikayeler
imge34 8 1688 Son Mesaj Kasım 16, 2014, 09:31:50 ÖÖ
Gönderen : yaz kızım karar


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular