Arşiv Anasayfa Türk Kültürü
Sayfalar: 1
Fatih 'in Başbelası Iskender Bey By: imge34 Date: October 12, 2014, 01:22:36 PM
Arnavutça adıyla Skanderbeg

Gjergj kastrioti, Gjon kastrioti ve Karadağ prensesi Vojsava'nın beş kızı ve dört oğlunun en küçüğüdür.Babası Gjon Kastrioti' de 1407'den itibaren sürekli Osmanlılar ile savaştı.Bir yenilgisi üzerine üç oğlunu birden Edirne'deki Osmanlı sarayına rehin vermek zorunda kaldı.

Gjergj Kastrioti yeniçeri ordusunda devşirilerek müslüman oldu ve İskender ismini aldı. 1438'de II.Murat tarafından Kruja beyi olarak Arnavutluk'a geri gönderildi.

1443'te macar ordusunun Osmanlılara karşı bir savaş kazanması üzerine askerleriyle birlikte sultanın ordusunu terkederek Kruja kalesi'nı ele geçirdi ve ardından sultana karşı bağımsızlığını ilan etti.

1444'te Osmanlılara karşı bir arnavut savunma birliği olan Lezha Ligası'nı kurdu ve 18 yıl boyunca bu birliği başarıyla yönetti.Bu başarılı arnavut savunması sayesinde Osmanlılar orta ve kuzey Arnavutluk'a giremediler.

1451'de Kastrioti arnavutluk katolik kilisesi manastırında,Vlora ve Kanina prensi Gjergj Arianiti'nin kızı Ardenica Donica ile evlendi. 1456'da bir oğlu oldu ve adını dedesi gibi Gjon koydular.

Osmanlılar onun direnişini kırabilmek için çok büyük orduyla ve defalarca Arnavutluk'a akın düzenlediler ama Kruja kalesi'ni almayı başaramadılar. 1457 yılının başlarında Osmanlı devletince yeniçeri olarak yetiştirilen İskender beyin öz yeğeni olan "Hamza Kastrioti", amcasına karşı savaşması için Osmanlı devleti tarafından Arnavutluğa gönderildi.Kruja yakınlarındaki "beyaz su" (ujëbardha) bölgesi olarak bilinen bölgede 2 eylül günü, İskender bey Osmanlı ordusunun kampına saldırdı. savaşta Osmanlı birlikleri yenilgiye uğradılar.Ele geçirilen Hamza tutuklanarak Napoliye gönderildi.

1461'de II.Mehmed'in isteği üzerine İskender bey ile 5 yıl sürecek bir ateşkes antlaşması yapıldı. bu ateşkes süresinde İtalya'ya giderek Napoli kralı I.Alfons'tan Osmanlılar'a karşı asker ve para yardımı istedi.Napoli kralı kendisine maaş bağladı ve İtalya'nın güneyinde çiftlikler bağışladı.

Kastioti Skenderbeg 1468'deki ölümüne dek Osmanlılarla savaştı, kız kardeşi Mamica da bu savaşlarda hayatını kaybetti.

Kastioti Skandarbeg'in naaşı 1468'de Lezha'da bir kiliseye defnedildiyse de bu kilise Osmanlı ordularının bölgeye gelmesiyle yıkıldı. naaşı da yıkanlarca parçalandı ve dağıtıldı (1970'de arnavut hükümetince buraya bir müze inşa edildi).

ancak güçlü Osmanlı orduları karşısındaki arnavut direnişi, Avrupa'dan yardım gelmeyişi nedeniyle kastrioti'nin 1468'deki ölümünden sonra kırıldı, Venedik Cumhuriyeti, himayesindeki Arnavutluk'u Osmanlılar'a bıraktı. bundan sonraki on yıl içinde Osmanlılar Arnavutluk'u tamamen ele geçirdiler.Osmanlı hakimiyeti 1912'ye kadar toplam 434 yıl sürdü.

Ynt: Fatih 'in Başbelası Iskender Bey By: alsira Date: October 18, 2014, 01:13:45 PM
paylaşım için sağol

Ynt: Fatih 'in Başbelası Iskender Bey By: derwisch Date: October 30, 2014, 12:50:34 PM
değerli bir araştırma olmuş... tebrikler

Ynt: Fatih 'in Başbelası Iskender Bey By: fitzgerald Date: October 31, 2014, 03:39:24 AM
teşekkürler
Ynt: Fatih 'in Başbelası Iskender Bey By: engafume Date: December 01, 2014, 10:44:27 PM
Teşekkürler

SiteMap - İmode - Wap2