Arşiv Anasayfa Kur'an-ı Kerim.
Sayfalar: 1
On Sahih Hadisi Şerif 21 (201-210) By: imge34 Date: July 14, 2013, 09:50:50 PM
B i s m i l l â h i r r a h m a n i r r a h i m
Esselâmu aleykum…

Konu : On Sahih Hadisi Şerif 21 (201-210)


201- “ Allah’u Teâlâ sizin tipinize (Mevkinize) ve malınıza bakmaz. Ancak sizin kalbinize ve amellerinize bakar.” ( Faydul kadir hadis no 1832 )

(Yukarıdaki 1832 nolu Peygamber s.a.v.’in sahih hadisi şerifinde buyurduğu gibi,bizim dünyada iken yakışıklı olmamız, mal mülk sahibi olmamız veya sayın beyefendi oluşumuz, Yüce Allah’ın huzuruna vardığımız zaman, hepsi boş sıfır değer taşıyacaktır. Orada (ahirette) bizde aranan takvadır, müminler takva derecelerine oranla değer sahibidirler. Cenabı Allah’a dünyada ne kadar kul olabildik? Peygamber s.a.v.’e ne kadar ümmet olabildik? Kuran’ı Kerimi ne kadar sahiplendik? Bütün bunlar uygulama alanımız dâhilinde ise Allah’ın izni ile kurtuluşa ereriz. Değilse derhal tövbe etmeliyiz. Cenabı Allah bütün tövbeleri kabul eder. Yeter ki Cenabı Allah’a şirk koşmayalım.)

202- “ Allah’u tealâ her yüz yılın başında bu ümmetin dininden (Kitap ve sünnetten) yitirdiklerini yenilemek için (Dünyaya) birini gönderir.” (Faydul kadir hadis no 1845 )

203- “ Allah’u Teâlâ her hususta kolaylık ve şefkat göstereni sever.” ( Faydul kadir hadis no 1864 )

(Tatlı sözlü olmak, alış verişte, ödemede kolaylık göstermek, hanımına, çocuklarına, varsa çalışanlarına karşı şefkatli davranmak.)

204- “ Allah’u Teâlâ kötü komşusundan eziyet gördüğü halde onun yaptığı eziyete katlanıp sabreden kişiyi sever. Ta ki birinin hayatı ölüm ile sonlanana kadar.” ( Faydul kadir hadis no 1877 )

205- “ Allah’u Teâlâ sizden üç hususta razı olur ve üç hususta hoşlanmaz (Kaçınmanızı ister). Razı olduğu hususlar: Ona ibadet etmeniz, hiçbir şeyde ona şirk koşmamanız, Allah’ın ipine birlikte sarılmanız, birbirinizden ayrılmamanız ve sizden olan başkanlarınıza itaat etmeniz. Hoşlanmadığı ise: Dedikodu, çok soru sormak, malını, paranı Allah’ın uygun görmediği yerlere harcamaktır.” ( Faydul kadir hadis no 1908 )

206- “ Allah’u Teâlâ (Fakire) verdiğiniz sadakayı alır ve onu sizin için tayı (At yavrusunu) beslediğiniz gibi büyütür (İşe yarar hale getirir). Ta ki bir lokmacık (Hayır) uhud dağı kadar olur.” (Ahirette böyle karşına çıkar.) ( Faydul kadir hadis no 1920 )

207- “ Allah’u Teâlâ kıyamet günü der ki; Nerede benim celalimi ve azametimi sevenler, hiçbir gölgenin olmadığı bugün, onları kendi gölgemde gölgelendireceğim.” ( Faydul kadir hadis no 1927 )


208- “ Allah’u Teâlâ Cennet ehline der ki: Ey Cennet ehli derler ki; ‘Lebbeyk ve saadeyk’ (Emret emrini yapmakla mutlu oluruz). Allah der ki; Bundan (Cennetten) memnun musunuz? Derler ki; neden memnun olmayalım. Bize hiçbir yaratığına vermediğini verdin. Allah der ki; Benim rıdvanım (Rızam) size helal olsun. Bundan böyle Cennetimin tüm nimetleri sürekli sizindir.” (Faydul kadir hadis no 1932 )

209- “Allah’u Teâlâ kıyamet günü der ki: Ey âdemoğlu hastalandım ziyaretime gelmedin. Dedi ki: Ya rabbim nasıl ziyarete gelirim. Sen âlemlerin rabbisin. Dedi ki; Bilmedin mi, filanca kulum hastalanmıştı ziyaretine gitmedin. Eğer bilseydin ki onu ziyaret etseydin, beni orda bulurdun. Ey âdemoğlu ben sana yemek verdim. Sen bana yemek vermedin. Dedi ki: Ey rabbim ben sana nasıl yemek verebilirim. Sen âlemlerin rabbisin. Dedi ki: Biliyorsun filanca kulum senden yemek istedi, vermedin. Eğer bilseydin, onu yedirseydin beni orda bulurdun. Ey âdemoğlu sana su içirdim, sen bana su içirmedin. Dedi ki: Ey rabbim, sana nasıl su içirebilirim ki, sen âlemlerin rabbisin. Dedi ki: Filanca kulum susuzdu ona su içirmedin. Eğer ona su içirseydin beni orda bulurdun.” ( Faydul kadir hadis no 1934 )

210- “ Allah’u Teâlâ gece yarısından sonra, dünyanın semasına kadar iner ve seslenir: İstiğfar eden var mı? Tevbe eden var mı? İsteği olan var mı? Dua edip isteyen var mı? Tan yeri ağarana kadar.” ( Faydul kadir hadis no 1941 )

Cenabı Allah Müminleri Kuran’ı Kerimden ve peygamberimiz s.a.v.’in yolundan ayırmasın. Hepimize Dünyanın ve ahiretin güzellikleri nasip etsin. Hepimizi Peygamberimiz s.a.v. e Cennette komşu eylesin.

Sevgiler ve saygılar…

Ynt: On Sahih Hadisi Şerif 21 (201-210) By: Ezo70 Date: October 08, 2014, 10:31:52 PM
Elinize sağlık. İzninizle bu yazıyı paylaştım..

SiteMap - İmode - Wap2