Arşiv Anasayfa Çeşitli Makaleler
Sayfalar: 1
Hücre Oluşum Sürecinde Aminoasit Zinciri By: [B][R][N] Date: October 07, 2009, 03:54:55 PM
Proteinler insan organizmasının vazgeçilmezlerindendir. kısaca özetlersek protein olmayan organizmada bir dna zinciri bie mümkün olamaz.yeni oluşum süresince insan organizmasında milyonlarca hücre gece uykumuzda çoğalma-yenileme modunda çalışmaktadır.sindirim sistemi sayesinde alınan proteinler enküçük yapı taşı olan amino asitlere bölünerek kanplazmasındaki serbest halini almaktadırlar. insan organiznmasında çeşitli enzim ve dokularda tanımlana bilen 20 adet amino asit çeşitli kodlanarak tıb literatüründeki yerini almıştır.

kan plazmasındaki serbest aminoasitlerin sentezlema işlemi dna zincirlerinde kodlanmıştır. dna molekül zincirindeki amino astler hücredeki ribozoma taşınır. burada bir ağ iplikçileri açılmasıyla kendi hücresi kopyalanarak yeni bir hücre oluşumu için aynı hücre faaliyetlerinin simetrisi alınarak hücreden yeni bir hücre oluşmaktadır.

hücre faaliyetleri hemen hemen bütün organizmalarda küçük canlılar hariç bölünme süresi 20 saattir neredeyse bir gün blünme sırasında hücresel faaliyetleri yazmayı gerek görmüyorum çünkü lazım oladuğunu sanmıyorum isteyem arkadaşlara özelden sunarım. hücresel bölünme ile eşeyli çoğalma sürecinde dokusal anlamda cm2 olanından hatta ncm2 bazında alırsak bölgesel olarak belli saatler alınır doku üzerindeki yaklaşık oksijen tranfarmasyonu ve bunu max olduğu gece vaktinde ( uyku hali reflexlerin min. olduğu oksijenin hücre soğutması, enerji sarfiyatı gibi vs olmadığında ) aktarım süreci max olduğu sırasa. bölünmenin ilk hali devam etmektedir. gece halinde %80 olan bölünme gündüz vaktinde çokda yavaş olsa devam etmektedir.

amino asitler dna zincirinde ribozama taşınıp ağ iplikçikleri oluşumundan önce (4 saatlik zaman diliminden önce) dna molekül zincirinde özel dizilime sahip dna kuyruğu 11241820207 sekilde dizildiğini farz edelim bu kodların her biri bir gen olarak hücresel olarak kodlanır ve oluşum sürecine başlanır.diğer aminoasit zincirleri birbirberine sarmal bir düzeyde bağlanır ve sentez haline geçeceği sırada dna zinciri 2 bağından biri koparılır ve sentezleyeceği proteini koplayalar ve bu dizini oluşturan rna sentezini oluşturur.dna zinciri çekirdek ten çıkarak ribozomda rna ile birleşir. aldığımız ilaçların etkileşim sürecinde rna birleşerek protein sentezine sızdığı için 30 dakikalık süreçte etki eder bukadar çabuk etki etmesinin sebebi budur aynı zehir ve türevleri gibi. konuyu dağıtmayalım. ancak bu bölünmelerde üstünlük aşaması mevcuttur. ve belli yaş aralıklarına sahiptir. örneğin hücre büyüme gelişme aşasından çeşitliliklerine kadar sürer. bir hücre yenilenirken diğeri çoğalır. diğerleride ölür yerine yenileri gelir burda dna kodları ve hormonal denge söz sahibidir. genesis. 20-30 yaş arasındaki insanlarda sinir ve retina hücreleri hiç bölünmez ve çoğalmaz. ancak sperm hücreleri üretimi max düzeydedir. konumuzla alakalı olarak doku onarım süreci min 3 gün olmalıdır.

hücrenin mühendisleri olaran bu emirleri veren asıl patronu yarın yazacağım saygılar..

Ynt: Hücre Oluşum Sürecinde Aminoasit Zinciri By: melek_03 Date: April 01, 2010, 04:28:28 PM
teşekkür ettim bilgi için Gülmek :)
Ynt: Hücre Oluşum Sürecinde Aminoasit Zinciri By: EyLüL_GüNeŞi_53 Date: April 01, 2010, 10:21:22 PM
Teşekkürler baran sağol
Ynt: Hücre Oluşum Sürecinde Aminoasit Zinciri By: By.TuRuT Date: April 29, 2010, 08:17:33 PM
Teşekkürler, güzel bilgiler Gülmek :)
Ynt: Hücre Oluşum Sürecinde Aminoasit Zinciri By: sibeL* Date: April 29, 2010, 08:42:45 PM
Güzel bilgiler için teşekkürler Gülmek :)

SiteMap - İmode - Wap2