Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Arasat, Arasat Meydanı Ne Anlama Gelmektedir?  (Okunma Sayısı: 575 Kere Okundu.)
« : Ocak 28, 2010, 01:14:42 ÖÖ »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 26
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


ARASAT: Kıyamet gününde insanların toplanacağı yerin bir adı.

Arsa kelimesinin çoğulu olan arasât “Üzerinde bina bulunmayan boş arazi parçaları” anlamına gelir. Kur'an'-da zikredilmeyen bu kelime hadislerde sözlük manasıyla kullanılır. (bk. Buharı, “Meğâzî”, 8.)

Arasat, ilk devir kelâm kaynaklarında (bk. Kâdî Abdülcebbâr, s. 425.) ve daha sonraki bazı eserlerde, kıyametin kopmasından sonra diriltilecek olan insanların dünyada yaptıkları bütün fiillerden sorguya çekilmek üzere sevkedilecekleri yerin adı olarak kullanılmış ve dinî kültürümüzde bir terim haline gelmiştir. (bk. İbn Kesîr, en-Nihâye, I, 261: a.mlf., Tefsîr, III, 470.)

“Arasâtü'l-kıyâme”, “Arsa-i mahşer” ve “Yevm-i Arasât” şekillerinde hem toplanma yeri hem de toplanma gününün adı olarak kullanılan arasât, Türk din kültüründe özellikle mevlid okunurken veya dua yapılırken, “Şefîü'l-arasât” (arasât gününün şefaatçisi.) veya “Şefîü'l-usât fî yevmi'l-arasât” (arasât gününde günahkârların şefaatçisi.) söyleyişlerinde Hz. Peygambere verilen unvanlar arasında zikredilir. (Bk. Yusuf Şevki Yavuz, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, İstanbul, 1991: 3/335.)

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.119


View Profile
Re: Arasat, Arasat Meydanı Ne Anlama Gelmektedir?
« Posted on: Ağustos 23, 2019, 10:59:01 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Arasat, Arasat Meydanı Ne Anlama Gelmektedir? e-book, Arasat, Arasat Meydanı Ne Anlama Gelmektedir? programı, Arasat, Arasat Meydanı Ne Anlama Gelmektedir? oyunları, Arasat, Arasat Meydanı Ne Anlama Gelmektedir? e-kitap, Arasat, Arasat Meydanı Ne Anlama Gelmektedir? download, Arasat, Arasat Meydanı Ne Anlama Gelmektedir? hikayeleri, Arasat, Arasat Meydanı Ne Anlama Gelmektedir? resimleri, Arasat, Arasat Meydanı Ne Anlama Gelmektedir? haberleri, Arasat, Arasat Meydanı Ne Anlama Gelmektedir? yükle, Arasat, Arasat Meydanı Ne Anlama Gelmektedir? videosu, Arasat, Arasat Meydanı Ne Anlama Gelmektedir? şarkı sözleri, Arasat, Arasat Meydanı Ne Anlama Gelmektedir? msn, Arasat, Arasat Meydanı Ne Anlama Gelmektedir? hileleri, Arasat, Arasat Meydanı Ne Anlama Gelmektedir? scripti, Arasat, Arasat Meydanı Ne Anlama Gelmektedir? filmi, Arasat, Arasat Meydanı Ne Anlama Gelmektedir? ödevleri, Arasat, Arasat Meydanı Ne Anlama Gelmektedir? yemek tarifleri, Arasat, Arasat Meydanı Ne Anlama Gelmektedir? driverları, Arasat, Arasat Meydanı Ne Anlama Gelmektedir? smf, Arasat, Arasat Meydanı Ne Anlama Gelmektedir? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular