Duyurular
Uzun süredir sunucu kaynaklı yaşanan problemlerden ötürü özür dileriz. Yeni sunucu'ya geçiş yaptık ve artık sorunsuz olarak yayın hayatına tekrar başlamış bulunmaktayız. Problem ve Sorunlarınız için SaviorAngel adlı Adminimize P.M ile ulaşabilirsiniz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Arama Motorlari Hakkinda Bilgi.  (Okunma Sayısı: 1806 Kere Okundu.)
« : Ocak 08, 2009, 09:31:39 ÖS »

[B]a[R]a[N]
*
Üye No : 4
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 5676
Mesaj Sayısı : 27.684
Karizma = 62844


Arama Motorlari Nasil Calisir ....?

Arama Motorları Webin haritasını çıkartıp veritabanlarını oluşturmak için spider ya da bot olarak bilinen otomatikleşmiş yazılımlar kullanırlar.

Web dökümanları bu programlarla elden geçirilir ve analiz edilir. Daha sonra arama motoru indexine eklenir. Arama motoru' na bir sorgu girdiğinizde, Arama Motoru indexine bakılır ve daha önce kayıtlı siteler analiz edilir. En iyi url'ler size tıklayabilmeniz için sıralanır ve rank değerleri yüksek olanlar üstlerde gösterilir.

Anahtar Kelime Araması

Bu webde en çok kullanılan text aramasıdır. Birçok Arama Motoru kendi text aramalarını anahtar kelimeler kullanarak yapar ve sonuçlarını  döndürür.

Anahtar Kelime tam olarak ne demektir? "Basitçe" bir sayfadaki herhangi bir kelime olabilir. Mesela ben "basitçe" kelimesini birçok defa sayfalarımda kullanmışımdır. Bu da sayfalarımın bir parçası gibi anahtar kelime olarak ortaya çıkabilir. Bununla beraber, aslında "basitçe" kelimesinin bu sayfanın konusuyla da hiç ilgisi yoktur. Bu sayfalar için mantıklı olabilecek kelimeler "Arama Motoru nasıl çalışır", "Ranking", "Arama Motoru eğitimleri" gibi kelimelerden oluşmaktadır.Bu kelimeler ziyaretçiye sayfanın konusu ve içeriği hakkında bilgi sunabilir.

Web sayfasının yazarı sayfası için anahtar kelimeleri belirlemiş olsa bile (meta taglarda) buna en son karar verecek olan Arama Motorudur. Anahtar kelimeleri Arama Motoru belirler.

Gerçekten de , Arama Motorları anlamlı olan kelimeleri sayfadan çeker ve bunları indexler. Sonuçta bunu yapanlar insanlar değil motorlardır ve yazılımı yaratan kişiler hangi kritere göre sayfada geçen kelimeleri önemli olarak algılamaları gerektiğini arama motoruna belirtmiştir. Mesela, Sayfanın başlığı sayfanın konusu hakkında kullanışlı bilgi verir. Sayfanın başındaki konu cümlelerine de birçok arama motoru tarafından daha çok ağırlık verilmektedir. Sayfada birkaç kez tekrar edilmiş olan kelimelere de dikkat etmektedirler.

Bazı Arama Motorları sayfadaki tüm kelimeleri indexlerken bazıları belli bir parçasını indexler. 

Full-text indexleme sistemlerinde genellikle "a," "an," "the," "is," "and," "or," ve www. Gibi kelimeleri hariç tutarak diğerlerini alırlar. Bazı Arama Motorları da küçük harf büyük harf kullanılmasını farklı alglar, bazıları ise fark gözetmeden her kelimeyi depolarlar..
 
Anahtar Kelime İle Arama Yapmadaki problem

Anahtar Kelime aramasında sizin aramadığınız birbirine yakın fakat anlamları tamamen farklı kelimeler çıkar. Bunları da ayıklamanız çok zamanınızı alır. (örneğin "a hard stone", "a hard exam", ve "bilgisayarınızdaki hard drive" ) Bu tip arama karşınıza sık sık konuyla ilgisiz sorgulamalar çıkarır. Bazı Arama Motorları da daha çok güçlük çıkartır. Mesela "big" yazarsınız ve size "bigger?" ya da tekil mi olsun çoğul mu olsun gibi sorular sorar.

Arama motorları genellikle anahtar kelime sorgulandığında o kelimeyle aynı anlamda olmayan ve aslında sizin girmediğiniz pekçok sonuç listelerler. A query on heart disease would not return a document that used the word "cardiac" instead of "heart."

Aramanızı Rafine Etme (Arıtma)...

Pekçok Arama Motoru farklı seçeneklerde arama tipleri sunar: "basit", "arıtılmış" ve "gelişmiş" . Basit aramada sadece bir anahtar kelime yazarsınız ve opsiyonel olarak başka hiçbir menuden bir şey seçmezsiniz. Arama Motorlarına göre "basit" arama seçeneği bazen biraz daha kompleks olabilir.

Gelişmiş Arama arıtma fonksiyonları bir arama motorundan diğerine değişiklik gösterebilmektedir, fakat birden fazla kelime ile arama özelliği de dahil olmak üzere, bu olanaklardan bazıları, anahtar kelimelerden birine daha çok ağırlık verir ve muhtemelen de o biri sizin daha az ağırlık verilmesini istediğinizdir. Bu tip aramalarda özel isimlere, cümlelere ve kelimelere en yakın kelimeleri de arayabilirsiniz.

Bazı arama motorları da arama sonuçlarınızın hangi biçimde listeleneceğini belirlemenize olanak verir. Mesela sonuçlarda "usenet" veya "web" gibi bazı alanların ya da Web dökümanındaki "sayfa başlığı ve "url" gibi belirli alanların görüntülenmesini kapatabilirsiniz.

Hepsi değil ama pekçok Arama Motoru Boolean olarak da bilinen operatörleri kullanarak aramalarınızı rafine etmenize izin verirler. Bunlar AND, OR, NOT ve yakınsal terimler olarak da bilinen NEAR ve FOLLOWED BY gibi mantıksal terimlerdir.

Boolean AND 'in anlamı aradığınız tüm terimler; örneğin "kalp" AND "krizi" gibi, dökümanda görünecektir. Bu özelliği sorgulamalar sonunda istenmeyen sonuçlar görmemek için kullanabilirsiniz.

Boolean OR 'un anlamı aradığınız terimlerden en az birinin dökümanlar içinde geçmesidir. Mesela "kronik OR akut bronşit" gibi. Bu arama tipini çok fazla kural koymak istemediğinizde kullanın.

Boolean NOT 'ın anlamı aradığınız terimlerden belirteceklerinizin dökümanda ve sonuçlarda görünmemesidir. Bu arama tipini kelimelerinize benzeyen fakat faklı anlamda olan gereksiz terimlerin sonuçlarda listelenmesini istemediğiniz zamanlarda kullanın.

Not quite Boolean + ve – Bazı Arama Motorları Boolean operatorleri yerine terimlere "eklensin" ya da "eklenmesin" işlevi için "+" ve "–" karakterlerin kullanılmasına izin verirler.

NEAR 'ın anlamı girdiğiniz terimlerin doküman içerisinde birbirine en yakın olanlarını listele anlamındadır.   FOLLOWED BY 'ın anlamı ise bir terim direk diğerini takip etmelidir ADJ , bitişik anlamındadır ve aynı fonksiyonu verir. Bir Arama Motoru aslında kullanılan cümlelerin birbirine yakınlığını anlayarak aynı metotla sonuçları listeler

Cümleler: Arama Motorlarında cümle parçalarıyla arama yapmak son derece önemlidir. Bu arama tipini kullanırken terimlerinizi tırnak işaretlerinin arasına yazmalısınız.örneğin; "space the final frontier."

Büyük Harf:  Aslında bu insanları, firmaları ve ürünleri özel isimleri ile aradığınızda kullanılır. Maalesef dillerde hem küçük hem de büyük harflerle kullanılan pek çok kelime mevcuttur: --Bill, bill, Gates, gates, Oracle, oracle, Lotus, lotus, Digital, digital—liste sonsuza kadar uzar gider.

Tüm Arama Motorları sorguların rafine edilmesi için farklı metotlar kullanırlar. Bunu öğrenmenin en iyi yolu her Arama Motoru sitesinin kendi yardım sayfalarına girip okumak ve denemektir !

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.


Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

Yemek Tarifi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.gulsahinmutfagi.com

Webcanavari FaceBook: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.facebook.com/pages/WeBCaNaVaRiNeT/113802538652033
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.142


View Profile
Re: Arama Motorlari Hakkinda Bilgi.
« Posted on: Ekim 21, 2019, 05:42:09 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Arama Motorlari Hakkinda Bilgi. e-book, Arama Motorlari Hakkinda Bilgi. programı, Arama Motorlari Hakkinda Bilgi. oyunları, Arama Motorlari Hakkinda Bilgi. e-kitap, Arama Motorlari Hakkinda Bilgi. download, Arama Motorlari Hakkinda Bilgi. hikayeleri, Arama Motorlari Hakkinda Bilgi. resimleri, Arama Motorlari Hakkinda Bilgi. haberleri, Arama Motorlari Hakkinda Bilgi. yükle, Arama Motorlari Hakkinda Bilgi. videosu, Arama Motorlari Hakkinda Bilgi. şarkı sözleri, Arama Motorlari Hakkinda Bilgi. msn, Arama Motorlari Hakkinda Bilgi. hileleri, Arama Motorlari Hakkinda Bilgi. scripti, Arama Motorlari Hakkinda Bilgi. filmi, Arama Motorlari Hakkinda Bilgi. ödevleri, Arama Motorlari Hakkinda Bilgi. yemek tarifleri, Arama Motorlari Hakkinda Bilgi. driverları, Arama Motorlari Hakkinda Bilgi. smf, Arama Motorlari Hakkinda Bilgi. gsm
Yanıtla #1
« : Şubat 22, 2009, 04:33:24 ÖS »

x[BLack RoSe]x
*
Üye No : 2816
Yaş : 30
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 901
Mesaj Sayısı : 12.413
Karizma = 13


Garip yaw kullandığımız seylerin ne olduğunu nasıl çalıstıını bilmios teşekkürler brn =)

Forum, Mp3, Program, Film, Webcanavari, Makale, Eğitim, Video, Resim, Upload, SMF, Vb, MyBb, Html, Visual Basic, Karikatür, Komik Resimler, Haberler, Güncel, Destek, İsimden Adres Bul, Seo, WebMaster, İstanbul, İzmir, Ankara, Oyun, Download, Counter Strike, Knight Online, İndir, Ceza, Sago, Ayben, Kolera, Pit10, ŞanıŞer, Memleket, Google, Yahoo, Bing, FaceBook, Sohbet, Radyo, Arkadaşlık, HitOfDevil, English Boards, Döviz Kuru, NoteBook Driver, RapCanavari, RockCanavari, Mp3Canavari, Face, Netlog, Sugar.
Yanıtla #2
« : Nisan 20, 2009, 09:22:32 ÖS »

_OnLyMaN_
*
Üye No : 3002
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 146
Mesaj Sayısı : 2.519
Karizma = 1131


Teşekkür ederim yararlı bir paylaşım olmuş.

Gerçek dostlar yıldızlara benzerler her yer karanlık olduğunda ortaya çıkarlar

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi - Msn Nick. x)!

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi - Toolbar İndir. x)!

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi - Arşiv. x)!

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi - Wap. x)!
Yanıtla #3
« : Kasım 23, 2010, 12:03:16 ÖS »

Anqel*
*
Üye No : 21465
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5210
Mesaj Sayısı : 17.797
Karizma = 50130


güzel paylaşım.. bilgi için teşekkürler.ler

WebCanavari
Yanıtla #4
« : Eylül 27, 2012, 05:41:06 ÖS »
Avatar Yok

Fatihim
*
Üye No : 110658
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 5
Mesaj Sayısı : 980
Karizma = 3


güzel paylaşım
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Domain & Hosting Hakkinda Bilgi. « 1 2 »
Webmaster Genel
[B]a[R]a[N] 16 5583 Son Mesaj Ocak 01, 2014, 10:31:39 ÖÖ
Gönderen : talha1998
Php'de Dosyalar Hakkinda Bilgi
Php ve Asp Dilleri
[B]a[R]a[N] 1 957 Son Mesaj Aralık 13, 2008, 04:14:20 ÖS
Gönderen : By.TuRuT


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular