0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Aplastik Anemi  (Okunma Sayısı: 685 Kere Okundu.)
« : Ağustos 04, 2011, 11:49:41 ÖÖ »

Anqel*
*
Üye No : 21465
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5209
Mesaj Sayısı : 17.797
Karizma = 50130
Aplastik anemi, kemik iliğinin yeteri kadar veya hiç yeni hücre üretememesi durumudur.
Aplastik terimi yeni dokular meydana getirebilme yeteneğinden yoksun olan, fonksiyonunu tam icra edemeyen manasına gelir ve burada kemik iliğinin fonksiyonunu tam olarak icra edememesini işaret eder. Anemi kan hücrelerinin sayısının normalden düşük olması durumudur. Tipik olarak anemi düşük eritrosit (alyuvar - kırmızı kan hücresi) sayımını tanımlar ama aplastik anemi hastalarında üç kan hücresi tipininin de sayımı düşüktür; yani eritrosit (alyuvar), lökosit (akyuvar) ve trombosit sayımları genel olarak düşüktür..

Sebepleri

Aplastik aneminin bilinen sebeplerinden biri bir tür otoimmün bozukluktur. Bu bozuklukta lökositler (akyuvarlar) kemik iliğine saldırır.
Birçok vakada etiyolojiyi tespit etmek mümkün değildir. Yine de, bazen aplastik anemi çeşitli maddelere (benzen gibi) maruz kalma veya belli ilaçları (kloramfenikol gibi) kullanma ile ilişkilendirilebilir.
Aplastik anemiler doğuştan olabildikleri gibi sonradan da oluşabilirler.

Semptomlar

- Anemi ile beraber vücutta kırıklık hissi, solgunluk ve ilgili semptomlar
- Trombositopeni (düşük trombosit sayımları - trombosit sayısının normalden düşük olması), şiddetli kanama ve berelenme riskinin artmasına yol açar
- Nötropeni (nötrofil sayısının normalden düşük olması)

Tedavi

Aplastik anemi tedavisi bağışıklık sisteminin günlük ilaç alımıyla bastırılması veya ciddi vakalarda kemik iliği naklini içerebilir.
Kemik iliği naklinde eski kemik iliği hücreleri bir vericiden alınan yeni hücrelerle değiştirilir. Böylece hasta yeni bir bağışıklık sistemine kavuşmuş olur. Yine de bu yeni üretilen lökositlerin (akyuvarların) vücudun geri kalan bölümüne saldırma riski mevcuttur ("graft-versus-host hastalığı").

WebCanavari
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.164


View Profile
Re: Aplastik Anemi
« Posted on: Eylül 20, 2020, 05:03:17 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Aplastik Anemi e-book, Aplastik Anemi programı, Aplastik Anemi oyunları, Aplastik Anemi e-kitap, Aplastik Anemi download, Aplastik Anemi hikayeleri, Aplastik Anemi resimleri, Aplastik Anemi haberleri, Aplastik Anemi yükle, Aplastik Anemi videosu, Aplastik Anemi şarkı sözleri, Aplastik Anemi msn, Aplastik Anemi hileleri, Aplastik Anemi scripti, Aplastik Anemi filmi, Aplastik Anemi ödevleri, Aplastik Anemi yemek tarifleri, Aplastik Anemi driverları, Aplastik Anemi smf, Aplastik Anemi gsm
Yanıtla #1
« : Ağustos 04, 2011, 11:53:53 ÖÖ »
Avatar Yok

olric
*
Üye No : 79669
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 33
Mesaj Sayısı : 1.626
Karizma = 1054


çok teşekkürler bilgiler için Gülmek :)

hayatımın gümüş bahçelerini sularken
         mutluluğu aradım gümüşten gözlerim karardı
            mavi sarı renkleri unuttum
               kırmızı kandan mı yoksa tutkudanmıdır
                  sorarım kendime
                    cevap tamamen kuşkucu beynimde....
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular