Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Anne Desem Annem Yok  (Okunma Sayısı: 947 Kere Okundu.)
« : Kasım 11, 2008, 03:52:58 ÖS »

YalnızHayat53
*
Üye No : 7715
Nerden : Antalya
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 2955
Mesaj Sayısı : 6.344
Karizma = 7085


Türküyü 1987 yılında Abdullah Kara'dan derledim. Abdullah Kara türkünün 2 kıtasını çalıp söyledikten sonra türkünün hangi olay üzerine yakıldığını bilmediğini, ancak Karamürsel'de türküyü önceleri birçok kişinin bildiğini anlattı. Ağabeyi de bu türküyü iyi çalar söylermiş.

Yaptığım araştırmalar ve kendiliğinden gelişen bazı olaylar beni türkünün yakılışındaki olaya ulaştırdı.

1988 yılından beri Karamürsel İleri Musiki Derneği repertuar çalışmalarında ve yılsonu konserlerimizde türküye yer verir, bu suretle derneğe yeni katılanların türküyü öğrenmelerini sağlarım. Türküyü öğrenip evde kendi kendine mırıldanan bi üyemizin halası bu türkünün radyolarda çalınmadığını ve herkesin bilemeyeceği halde nerden duyduğunu sorar. Üyemiz dernekte öğrendiğini söyler. Bunun üzerine halası türkünün Ferit Algüzey için yakıldığını ve bir kıtasının daha olduğunu söyler.

Teyyaremin kanadı
Yaram çok mu kanadı
Verin doktor paramı
İyi etsin yaramı

Avukat Hasan Efendi'nin oğlu 1913 doğumlu İsmail Ferit Algüzey ilk kadın pilot Sabiha Gökçen'in dever arkadaşıdır. Dönemin teyyare pilot eğitimcisi olarak Karamürsel'in yetiştirdiği mümtaz kişilerdendir.

03.11.1942 tarihinde Eskişehir'de bir eğitim uçuşu esnasında düşen teyyarede şehit olur. Belediye tarafından ilçemizde bir sokağa adı verilen Ferit Algüzey için halkımız bu türküyü yakar.

Karamürsel'in yetiştirdiği değerli insan şehit pilot Ferit Algüzey'i ve türküyü dünden bugüne taşıyan Abdullah Kara'yı rahmet ve minnetle anıyorum.

İbrahim AkbabaAbdullah Kara - Karamürsel

Hayatta üç prensibim vardır her ne olursa olsun adaletten vazgeçmemek her ne olursa olsun acıda olsa dürüst olmak ve  her zaman kişilik sahibi olmak
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.148


View Profile
Re: Anne Desem Annem Yok
« Posted on: Aralık 06, 2019, 10:53:11 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Anne Desem Annem Yok e-book, Anne Desem Annem Yok programı, Anne Desem Annem Yok oyunları, Anne Desem Annem Yok e-kitap, Anne Desem Annem Yok download, Anne Desem Annem Yok hikayeleri, Anne Desem Annem Yok resimleri, Anne Desem Annem Yok haberleri, Anne Desem Annem Yok yükle, Anne Desem Annem Yok videosu, Anne Desem Annem Yok şarkı sözleri, Anne Desem Annem Yok msn, Anne Desem Annem Yok hileleri, Anne Desem Annem Yok scripti, Anne Desem Annem Yok filmi, Anne Desem Annem Yok ödevleri, Anne Desem Annem Yok yemek tarifleri, Anne Desem Annem Yok driverları, Anne Desem Annem Yok smf, Anne Desem Annem Yok gsm
Yanıtla #1
« : Şubat 07, 2009, 03:38:44 ÖÖ »

x[BLack RoSe]x
*
Üye No : 2816
Yaş : 30
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 901
Mesaj Sayısı : 12.413
Karizma = 13


qüzelmiş teşekkürler..

Forum, Mp3, Program, Film, Webcanavari, Makale, Eğitim, Video, Resim, Upload, SMF, Vb, MyBb, Html, Visual Basic, Karikatür, Komik Resimler, Haberler, Güncel, Destek, İsimden Adres Bul, Seo, WebMaster, İstanbul, İzmir, Ankara, Oyun, Download, Counter Strike, Knight Online, İndir, Ceza, Sago, Ayben, Kolera, Pit10, ŞanıŞer, Memleket, Google, Yahoo, Bing, FaceBook, Sohbet, Radyo, Arkadaşlık, HitOfDevil, English Boards, Döviz Kuru, NoteBook Driver, RapCanavari, RockCanavari, Mp3Canavari, Face, Netlog, Sugar.
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular