Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Ankarada Gençlik Parkı Bugün Açıldı  (Okunma Sayısı: 843 Kere Okundu.)
« : Ağustos 30, 2009, 10:55:14 ÖS »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.788
Karizma = 55161Gençlik Parkı 1 yıldır sürdürülen yenileme çalışmalarının tamamlanmasının ardından Pazar günü yeniden açılacak.

Kurulduğu dönemden bu yana başkentin önemli rekreasyon alanlarından olan Gençlik Parkı Ankara Büyükşehir Belediyesince 1 yıldır sürdürülen yenileme çalışmalarının tamamlanmasının ardından Pazar günü yeniden açılacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden alınan bilgiye göre Gençlik Parkı tiyatroları gezi alanları çay bahçeleri yeşil alanlarıyla tüm Ankaralıların keyifle zaman geçirecekleri bir aile parkı olarak hizmet verecek.

Çalışmalar kapsamında yeşil dokusu korunarak ek yeşillendirme yapılan parkta havuzun ıslahı da gerçekleştirildi. Havuzun çevre düzenleme çalışması yapıldı ve bu kapsamda etrafı boydan boya çalı türü bitkilerle ve çiçeklerle süslendi. Parka ayrıca bir Cumhuriyet Anıtı dikilmesi planlanıyor.

Ulus Metro Gençlik Merkezi 19 Mayıs Stadyumu karşısı Gar ve Nikah Salonu Kapısı olmak üzere 6 giriş kapısı olan parkta eski bando binası ve Ulus girişindeki karakol binası da restore edildi.

Gar binası karşısındaki meydanın altına 113 araç kapasiteli kapalı otopark yapıldı lunaparkta da bazı değişiklikler gerçekleştirildi. Parkta güneşten korunma amacıyla membran çardak kullanıldı. Ulus tarafındaki kapı Selçuklu tarzında ve modernize edilmiş bir giriş kapısına dönüştürüldü.

Yeni projede kayıkla gezinti yer almadığı için geçmişteki uygulama sürdürülmeyecek.

Ferhat Göçer'in konser vereceği açılış töreni 30 Ağustos Pazar günü saat 17.00'de yapılacak.

NİKAH SALONU KORUNDU

Parkta nikah salonunun bulunduğu küçük adanın köprüleriyle beraber korunarak Ankara'nın çok eski ve özel bir nikah salonu olarak kalmasının sağlandığı belirtildi.

Toplam 42 bin metrekarelik havuzun içi boşaltılarak temizlendi ve yalıtım çalışması yapıldı. Büyük havuzun etrafındaki yerleşimle ilgili düzenlemeler yapıldı bu bölüm oturma gruplarına da yer verilen peyzaj düzenlemesini tabi tutuldu. Büyük havuzdaki köprülerin tadilatında eski görünümlerinin korunmasına özen gösterildi. Parkın metro istasyonu tarafından girişte değişik hediyelik eşya satış ve turizm tanıtım üniteleriyle zenginleştirildi.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre 350 kişi kapasiteli yeni bir kültür merkezi inşa edilen park içinde 2 farklı açık otopark bulunuyor. Parkta kurulan 2 bin 300 metrekare kapalı alana sahip gençlik merkezinde gitar org bağlama kursları masa tenisi mini golf olanağının yanı sıra sinema salonu ve kafeterya yer alıyor.

Engellilere yönelik oyun parkı düzenlemesi de yapılan parkın bir çok alanında çocuklara yönelik oyun merkezleri bulunuyor.

DÜNDEN BUGÜNE GENÇLİK PARKI

Ankara'nın simgelerinden biri olan Gençlik Parkı 1943 yılından bu yana başkentlilerin uğrak yerleri arasındaydı. 1936 yılında İncesu Deresi'nin taşkın bataklık bir alanı olan park toplam 275 bin metre kare arazi üzerinde kuruldu. Şehrin ihtiyacını karşılamak üzere buranın park olarak hazırlanmasına ve tasarlayıcısının ise Fransız Theo Leveau olmasına karar verildi.

TBMM tarafından Gençlik Parkı'nın inşası için 600 bin Lira tahsis edildi. O yıllarda nüfusu 122 bin 270 olan ve çevresi boş otluk araziyle çevrili susuzluk çeken Ankara için park önemli bir proje oldu.1939 yılında parkın yapımına başlandı ve Ağustos 1941'de de havuza deneme amaçlı havuza su verildi. Gençlik Parkı 19 Mayıs 1943'de dönemin üst düzey yöneticilerini katıldığı bir törenle açıldı.

Gençlik Parkı kısa sürede başkentlilerin uğrak yerlerinde biri oldu. Hafta sonu etkinlikleri memur ailelerinin gazino ve piknik keyfi giderek yeşeren büyük havuzlu parkın etrafında sürmeye başladı. Ankara hatırası fotoğraflarının çoğunun fonunda Gençlik Parkı yer almaya başladı.

Parktaki büyük havuzundan sandalla gezinti dışında yüzme ve diğer sportif etkinlikler için de yararlanılabileceği düşünüldü. 30 Ağustos 1944 tarihinde havuzda yüzme kürek ve yelken yarışmaları yapıldı. Ankara gibi susuz kurak bir kentte böylesine büyük bir havuz ve ağaçlık alan başkentlilerin vazgeçilmez mekanı oldu.

Gençlik Parkı 1940 ve 1950'li yılların en gösterişli rekreasyon alanı olarak benimsendi; yerleşim ve iş çevreleri giderek Ulus'tan Kızılay ve Yenişehir'e doğru taşınmaya başladı. Gençlik Parkı ile değişen Ulus artık ikinci değişimini yaşamaya başlar 1970'li yılların ardından eski çekiciliğini yitirdi. Kent merkezindeki değişimin etkisi Gençlik Parkı üzerinde de kendini gösterdi. Parkın konuk ettiği kitlenin niteliği her geçen yıl biraz daha değişti ve başkentliler kentteki başka alanlara yönelmeye başladı. Parktaki kültürel değişim eğlence alanlarında kendini gösterdi gazinolar değişti. Gençlik Parkı zamanla farklı bir görünüm kazandı ve yetkililerin tanımıyla ''suç oranı yüksek bir mekan'' haline geldi.

Ankara Büyükşehir Belediyesince başlatılan çalışma sonunda Gençlik Parkı yeniden düzenlendi.

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Ankarada Gençlik Parkı Bugün Açıldı
« Posted on: Ocak 25, 2020, 06:04:36 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Ankarada Gençlik Parkı Bugün Açıldı e-book, Ankarada Gençlik Parkı Bugün Açıldı programı, Ankarada Gençlik Parkı Bugün Açıldı oyunları, Ankarada Gençlik Parkı Bugün Açıldı e-kitap, Ankarada Gençlik Parkı Bugün Açıldı download, Ankarada Gençlik Parkı Bugün Açıldı hikayeleri, Ankarada Gençlik Parkı Bugün Açıldı resimleri, Ankarada Gençlik Parkı Bugün Açıldı haberleri, Ankarada Gençlik Parkı Bugün Açıldı yükle, Ankarada Gençlik Parkı Bugün Açıldı videosu, Ankarada Gençlik Parkı Bugün Açıldı şarkı sözleri, Ankarada Gençlik Parkı Bugün Açıldı msn, Ankarada Gençlik Parkı Bugün Açıldı hileleri, Ankarada Gençlik Parkı Bugün Açıldı scripti, Ankarada Gençlik Parkı Bugün Açıldı filmi, Ankarada Gençlik Parkı Bugün Açıldı ödevleri, Ankarada Gençlik Parkı Bugün Açıldı yemek tarifleri, Ankarada Gençlik Parkı Bugün Açıldı driverları, Ankarada Gençlik Parkı Bugün Açıldı smf, Ankarada Gençlik Parkı Bugün Açıldı gsm
Yanıtla #1
« : Ağustos 30, 2009, 11:03:35 ÖS »

KumraLım
*
Üye No : 8462
Yaş : 28
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 1146
Mesaj Sayısı : 13.452
Karizma = 17239


Güzel'e Benziyor. Gülmek :)
Yanıtla #2
« : Ağustos 30, 2009, 11:15:38 ÖS »

-LoSS AnGeL-
*
Üye No : 12693
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5276
Mesaj Sayısı : 23.371
Karizma = 45516


hayırlı olsun Gülmek :)

Diğer Sitelerimizi Ziyaret Ettiniz mi.?

Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

4EverRAP: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rapcanavari.net

4EverROCK: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rockcanavari.net

Twilight Saga FAN: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.twilightturkiye.com

FlashOyun: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.flashoyuncu.net
Yanıtla #3
« : Ağustos 31, 2009, 11:12:52 ÖÖ »
Avatar Yok

Salvatore
*
Üye No : 20592
Nerden : Sinop
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 927
Mesaj Sayısı : 12.208
Karizma = 20483


Hayırlı olsun (:
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Ankarada Kullanılan Kalıplaşmış Sözler « 1 2 3 »
İç Anadolu Bölgesi
mEkansIz_qEnc 25 14220 Son Mesaj Kasım 16, 2014, 04:17:12 ÖS
Gönderen : Aresfs
Oyun Parkı Denize Uçtu
Güncel Haberler
Mavi_Kiyamet 0 401 Son Mesaj Temmuz 29, 2012, 09:31:12 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Bülent Arınç'tan Gezi Parkı Açıklaması
Güncel Haberler
imge34 0 390 Son Mesaj Haziran 01, 2013, 09:15:18 ÖS
Gönderen : imge34


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular