Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Anafilaktik Şokta İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır?  (Okunma Sayısı: 4352 Kere Okundu.)
« : Kasım 21, 2008, 09:05:46 ÖÖ »
Avatar Yok

FeMoX
*
Üye No : 570
Yaş : 29
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2803
Mesaj Sayısı : 5.853
Karizma = 39


l/1000'Uk adrenalin çözeltisinin 0,3-0,5 ml'si kas içine verilir. Genellikle bu uygulama, kısa sürede ürtikerin (kurde­şen) kaybolmasını, bronş kasılmasının çözülmesini ve tansiyonun yeniden nor­male dönmesini sağlar. Gerektiğinde aynı doz adrenalin, 5-15 dakika sonra gene aynı yolla uygulanır. Hastanın tan­siyonu çok düşmüşse daha hızlı etki göstermesi için damar içine aym doz adrenalin 10 mi serum fizyolojik içinde verilir. Adrenalin, kalbi en çok uyaran maddelerden biri olduğundan damar yo­lu ancak çok gerekliyse kullanılmalı, damara çok yavaş verilmeli ve kalp rit­mi dikkatle izlenmelidir.
•  Verilen ilacın kan dolaşımına birden girmesini engellemek için iğne yapılan yerin yukarısına turnike uygulanabilir. İğne yapılan bölgeye yüzeysel olarak uygulanacak 1/1000'lik adrenalin çözel­tisi de damarları daraltarak dolaşımı, dolayısıyla ilacın kana karışmasını ya­vaşlatır. Ama bu tür bir girişim damar­ları ileri derecede daraltarak doku ölü­müne (nekroz) neden olabilir.
•  Gırtlak ödeminin solunumu önemli ölçüde engellediği durumlarda, gırtlak bölgesine sert bir plastik boru yerleştiri­lerek solunura yolunun açık tutulmasına çalışılır. Bu bölge boru yerleştirmeyi olanaksız kılacak ölçüde daralmışsa, so­luk borusu delİnip bir kanalla dışanya bağlanır (trakeotomi).
•  Hastaya kaybettiği sıvıları karşılamak amacıyla damardan serum fizyolojik verilir. 1.000 mi saf su içinde 9 gr tuz­dan (sodyum klonir) oluşan serum fiz­yolojik, kan hücrelerinin normal ko­numlarını koruyacak en uygun yoğun­luktaki çözeltidir.
•  Adrenalin tedavisine yanıt vermeyen bronş kasılmasını çözmek için bir başka seçenek, aminofîlin adlı bir ilaçtır. Bu madde solunum güçlüğünü çok etkin bir biçimde ortadan kaldırmakla birlik­te, tansiyonu daha da düşürebileceğin­den, yalnızca adrenaline yanıt verme­yen durumlarda kullanılmalıdır.
•  Oksijen maskesi hastaya saf oksijen sağladığı için çok yararlıdır. Bütün bu önlemlere karşın durumunda düzelme görülmeyen ya da solunumu durmuş hastalar yapay solunum aletine bağla­nır.
•  Gene yukarıda belirtilen girişimlere karşın tansiyonda yeterli yükselme sağ­lanamıyorsa damar yatağım doldurmak amacıyla hastaya plazma verilir ya da
damar daraltıcı maddelerle tansiyon normal sınırlar içinde tutulmaya çalışı­lır. Hastanın kalbinde belirlenen ritim bozukluklarının tipi elektrokardiyog-ram (EKG) yardımıyla saptanarak ge­rekli ilaç tedavisi uygulanır.
•  Alerji yanıtını engellemek için kas içine antihistaminik ilaçlar verilir.
•  Kortizon, alerji belirtilerini giderme­de adrenalin kadar hızlı bir etki göster­mez. Bu nedenle gelişen şok durumu­nun uzun süreli tedavisinde kullanılır ve 6 saatte bir damar içine verilir.
•  Kalp durmuşsa kalp masajı, solunum durmuşsa yapay solunum yapılır ya da hasta yapay solunum aletine bağlanır.

Anahtar Kelime: Forum, Mp3, Program, Film, Webcanavari, Makale, Eğitim, Video, Resim, Upload, SMF, Vb, MyBb, Html, Visual Basic, Karikatür, Komik Resimler, Haberler, Güncel, Destek, İsimden Adres Bul, Seo, WebMaster, İstanbul, İzmir, Ankara, Oyun, Download, Counter Strike, Knight Online, İndir, Ceza, Sago, Ayben, Kolera, Pit10, ŞanıŞer, Memleket, Google, Yahoo, Bing, FaceBook, Sohbet, Radyo, Arkadaşlık, HitOfDevil, English Boards, Döviz Kuru, NoteBook Driver, RapCanavari, RockCanavari, Mp3Canavari, Face, Netlog, Sugar.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.148


View Profile
Re: Anafilaktik Şokta İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır?
« Posted on: Aralık 06, 2019, 07:32:26 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Anafilaktik Şokta İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır? e-book, Anafilaktik Şokta İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır? programı, Anafilaktik Şokta İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır? oyunları, Anafilaktik Şokta İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır? e-kitap, Anafilaktik Şokta İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır? download, Anafilaktik Şokta İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır? hikayeleri, Anafilaktik Şokta İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır? resimleri, Anafilaktik Şokta İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır? haberleri, Anafilaktik Şokta İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır? yükle, Anafilaktik Şokta İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır? videosu, Anafilaktik Şokta İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır? şarkı sözleri, Anafilaktik Şokta İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır? msn, Anafilaktik Şokta İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır? hileleri, Anafilaktik Şokta İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır? scripti, Anafilaktik Şokta İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır? filmi, Anafilaktik Şokta İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır? ödevleri, Anafilaktik Şokta İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır? yemek tarifleri, Anafilaktik Şokta İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır? driverları, Anafilaktik Şokta İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır? smf, Anafilaktik Şokta İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır? gsm
Yanıtla #1
« : Kasım 13, 2011, 08:23:37 ÖS »

PeRiMaSaLı
*
Üye No : 67988
Nerden : Amasya
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 11
Mesaj Sayısı : 303
Karizma = 7


teşekkürler
Yanıtla #2
« : Haziran 19, 2014, 06:22:17 ÖS »
Avatar Yok

perihan58
*
Üye No : 162601
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 6
Mesaj Sayısı : 674
Karizma = 3


Teşekkürler
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Ilk Yardım Nasıl Yapılır, Ilk Yardım Nedir? « 1 2 3 4 »
Sağlık
NeHiRR 33 14429 Son Mesaj Kasım 17, 2014, 11:36:06 ÖS
Gönderen : dishy
Çilek Dikimi Nasıl Yapılmalıdır
Coğrafya
Hephaestus 5 9180 Son Mesaj Mart 14, 2012, 03:49:44 ÖS
Gönderen : elze
Damacana Suyu Pompa Temizliği Nasıl Yapılmalıdır
Serbest Kürsü.
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 814 Son Mesaj Mart 06, 2012, 09:45:27 ÖÖ
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Göze Ilk Yardım Nasıl Uygulanmalı?
Göz Sağlığı
Honey_Face 0 629 Son Mesaj Ocak 05, 2013, 12:53:49 ÖÖ
Gönderen : Honey_Face
Emr-i Bil-maruf Nehy-i Ani'l-münker Nedir, Kimlere Ve Nasıl Yapılmalıdır?
Dini Hikayeler
Mavi_Kiyamet 1 646 Son Mesaj Ağustos 29, 2013, 09:59:20 ÖS
Gönderen : yazgülü


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular