0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Anadolu Fetvası  (Okunma Sayısı: 589 Kere Okundu.)
« : Kasım 02, 2011, 09:45:24 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60062


Millî Mücadelede din ve din adamlarının iki zıt şekilde dâvaya karışmasını gösteren bu fetvaları kendilerine has üslûba dokunmadan Türkçeleştirerek okuyuculara sormak isteriz.

ANADOLU FETVASI

İstanbul bu fetvayı çeşitli yollardan Anadolu'nun her yerine dağıtmaya Ankara da bunu önlemeye çalışıyordu. Silaha aynı silahla mukabele etmek gerektiğinden başta Ankara Müftüsü Rıfat ( Börekçi ) Efendi olduğu halde 153 müftünün imzasını taşıyan sureti fetva hazırlanıp yayıldı:

"Dünyanın nizamının sebebi olan islâm halifesi hazretlerinin halifelik makamı ve saltanat yeri olan İstanbul müminlerin emîrinin ( padişahın ) varlığının sebebine aykırı olarak İslâmların düşmanları olan düşman devletler tarafından fiilen işgal edilerek İslâm askerleri silahlarından uzaklaştırıp bazıları haksız olarak katl ve hilâfet yerinin korunmasına yarayan bütün istihkâmlar kale ve diğer harp vasıtaları zaptedilmiş resmî işleri görmeye ve İslâm askerlerini teçhize memur olan Bâbıâli ve Harbiye Nezareti'ne el konularak halifeyi milletin gerçek menfaatlerini hedef tutan tedbirler almaktan fiilen men ve örfi idare ilân ve divanı harpler kurmak suretiyle İngiliz kanunlarını tatbike muhakeme etmek ve cezalandırmak suretiyle halifenin yargılama hakkına müdahale ve yine yüksek halifelik makamının maksatlarına aykırı olarak Osmanlı memleketi parçalarından İzmir ve Adana ve Maraş ve Ayıntap ve Urfa bölgelerinde düşmanlar tarafından tecâvüz edilerek gayri müslim teb'a ile birleşip İslâmları katliâm ve mallarını yağmalamak ve kadınlara tecâvüz ve İslâmın kutsal saydığı hususları tahkir eder olduklarından açıklandığı veçhile hareket ve esirliğe mâruz kalmış bulunan İslâm halifesinin kurtarılması için elden gelen gayreti sarfetmek bütün iman sahiplerine far olur mu? Beyan buyrula.

Cevabı budur: Gerçeği Tanrı bilir ki olur.

Bu suretle meşru haklarını ve halifeliğin gasbedilmiş olan kudretini kurtarmak ve fiilen tecâvüze maruz kaldığı zikredilen memleketleri düşmandan temizlemek için mücadele eden ve savaşan İslâm halkı şeriatça eşkiya olurlar mı? Beyan buyrula.

Cevabı budur: Gerçeği Tanrı bilir ki olmazlar.

Bu suretle düşmalara karşı açılan savaşta ölenler şehid hayatta kalanlar gazi olurlar mı? Beyan buyrula.

Cevabı budur: Gerçeği Tanrı bilir ki olurlar.

Bu suretle savaşan ve dinî vazifesini yerine getiren İslâm halkına karşı düşman tarafını tutarak İslâmlar arasında fitne çıkararak silâh kullanan Müslümanlar şeriatça günahların en büyüğünü işlemiş ve fesada yönelmiş olurlar mı? Beyan buyrula.

Cevabı budur: Gerçeği Tanrı bilir ki olurlar.

Bu suretle düşman devletlerinin zorlamaları ve kandırmalarıyla olaylara ve gerçeklere aykırı olarak çıkarılmış bulunan fetvalar islâm halkı için şeriatça muteber olurlar mı? Beyan buyrula.

Cevabı budur: Gerçeği Tanrı bilir ki olmaz."

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.163


View Profile
Re: Anadolu Fetvası
« Posted on: Eylül 24, 2020, 02:49:28 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Anadolu Fetvası e-book, Anadolu Fetvası programı, Anadolu Fetvası oyunları, Anadolu Fetvası e-kitap, Anadolu Fetvası download, Anadolu Fetvası hikayeleri, Anadolu Fetvası resimleri, Anadolu Fetvası haberleri, Anadolu Fetvası yükle, Anadolu Fetvası videosu, Anadolu Fetvası şarkı sözleri, Anadolu Fetvası msn, Anadolu Fetvası hileleri, Anadolu Fetvası scripti, Anadolu Fetvası filmi, Anadolu Fetvası ödevleri, Anadolu Fetvası yemek tarifleri, Anadolu Fetvası driverları, Anadolu Fetvası smf, Anadolu Fetvası gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Anadolu Beylikleri
Tarih
FeMoX 7 1771 Son Mesaj Nisan 21, 2008, 09:30:32 ÖS
Gönderen : Lady32
Anadolu Rock « 1 2 »
Rock Müzik & Gruplar
[MasaL] 14 3410 Son Mesaj Kasım 23, 2013, 01:27:04 ÖÖ
Gönderen : moreya
Pentagram - Anadolu
Türkçe Sözler
MeZaR_KaBuL 5 801 Son Mesaj Eylül 04, 2009, 09:51:59 ÖS
Gönderen : rizely_-_
Anadolu
Şiir Köşesi
seyyah 0 541 Son Mesaj Ağustos 02, 2008, 03:31:22 ÖÖ
Gönderen : seyyah
Diyanet Işleri Başkanlığı 'ndan Dövme Fetvası
Güncel Haberler
imge34 0 343 Son Mesaj Ocak 08, 2015, 01:55:04 ÖS
Gönderen : imge34


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular