Duyurular
Webcanavari.Net 2oo9 Jingle Videosu Gülmek :)0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Anadolu Beylikleri Hakkında Bilgi.  (Okunma Sayısı: 635 Kere Okundu.)
« : Aralık 04, 2012, 06:55:33 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Anadolu beylikleri hakkında ansiklopedik bilgi
Anadolu Beylikleri, Türklerin 1071’deki Malazgirt Savaşı’ndan sonra Anadolu’da kurdukları devletlerdir. Bu savaşın hemen ardından, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kurulan devletlere Birinci Dönem Anadolu Beylikleri denir. Aynı dönemde kurulan Anadolu Selçuklu Devleti’nin zayıflaması ve yıkılmasından sonra kurulan devletler ise İkinci Dönem Anadolu Beylikleri olarak anılır.

Anadolu beylikleri haritası
Büyük Selçuklu Devleti kurulmadan önce, Tuğrul Bey ve Çağrı Bey'lerin idaresinde bulunan Türkmenler, Maveraünnehir'de Karahanlı Devleti ve Gazneli devletinin siddetli baskilari altinda bulunuyorlardi. Bu kardesler kendilerine daha elverisli topraklar bulmak için bir kesif seferi yapmaya karar verdiler. Bu düsünce ile Çagri Bey, üçbin kisilik bir süvari kuvvetiyle batiya, Anadolu'ya dogru hareket etti. Çagri Bey'in 1015 yilinda baslattigi bu ilk kesif seferinden sonra Anadolu'ya yönelik Türk akinlari artarak devam etti. Selçuklular 1040 yilinda yapilan Dandanakan savasindan sonra bagimsiz bir devlet haline gelince, Anadolu gazalarina daha çok önem verdiler ve bu yarimadayi sistemli bir sekilde fethe basladilar.

Tugrul Bey zamaninda kalabalik Türkmen gruplari Van ve Erzurum'a kadar ilerlediler. Bu sirada bir baska Oguz grubu da Diyarakır yönünde ilerleyerek Meyyafarikîn (Silvan), Mardin ve Cizre'ye kadar ulasti. Selçuklular 1046'da Gence'de ve 1048'de Hasankale'de Bizanslilari agir yenilgilere ugrattilar. Tugrul Bey 1054 yilinda Erzurum'a kadar ilerleyerek bu bölgeleri itaat altina aldi. Ayni yil Malazgirt kalesini de muhasara eden Tugrul Bey, kisin yaklasmasi üzerine buradan ayrilmak zorunda kaldi. Daha sonra burasini ele geçirdiler ve imparator Konstantinos Dukas'in gönderdigi Bizans kuvvetlerini bozguna ugrattilar.

Tugrul Bey'in ölümünden sonra Selçuklu sultani olan Alp Arslan, Anadolu'nun fethine daha çok önem verdi. Ani ve Kars'i fetheden Alp Arslan zamaninda Selçuklu emîrlerinden Gümüstegin, Afsin, Ahmetsah ve Salar-i Horasan Malatya, Ergani, Ahlat, Siverek, Âmid (Diyârbekir), Meyyafa-rikîn (Silvan), Urfa, Adıyaman, Harran, Nizip ve Antakya taraflarina akinlar yaptilar.

Alp Arslan'in Bizans imparatoru Romenos Diogenes'in kalabalik ordusuna karsi kazandigi Malazgirt Savaşı ( 26 Agustos 1071) ise, Anadolu'nun Türklesmesi ve Islâmlasmasinda bir dönüm noktasi oldu. Sultan Alp Arslan, Islâm aleminde büyük bir sevinç meydana getiren bu sefer ile Anadolu'nun kapilarini Türklere açmis oldu. Nitekim bu tarihten sonra akin akin Anadolu'ya gelen Türk gruplari burayi kendilerine ikinci anayurt yaptilar. Alp Arslan Malazgirt zaferinden sonra emîrlerini Anadolu'nun fethi için görevlendirdi. Malazgirt zaferini takiben Anadolu'nun büyük bir bölümü Türklerin eline geçti ve burada irili-ufakli birçok Türk devleti kurulmaya basladi.

Malazgirt Zaferinden Sonra Kurulan Beylikler

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.162


View Profile
Re: Anadolu Beylikleri Hakkında Bilgi.
« Posted on: Ekim 30, 2020, 06:48:44 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Anadolu Beylikleri Hakkında Bilgi. e-book, Anadolu Beylikleri Hakkında Bilgi. programı, Anadolu Beylikleri Hakkında Bilgi. oyunları, Anadolu Beylikleri Hakkında Bilgi. e-kitap, Anadolu Beylikleri Hakkında Bilgi. download, Anadolu Beylikleri Hakkında Bilgi. hikayeleri, Anadolu Beylikleri Hakkında Bilgi. resimleri, Anadolu Beylikleri Hakkında Bilgi. haberleri, Anadolu Beylikleri Hakkında Bilgi. yükle, Anadolu Beylikleri Hakkında Bilgi. videosu, Anadolu Beylikleri Hakkında Bilgi. şarkı sözleri, Anadolu Beylikleri Hakkında Bilgi. msn, Anadolu Beylikleri Hakkında Bilgi. hileleri, Anadolu Beylikleri Hakkında Bilgi. scripti, Anadolu Beylikleri Hakkında Bilgi. filmi, Anadolu Beylikleri Hakkında Bilgi. ödevleri, Anadolu Beylikleri Hakkında Bilgi. yemek tarifleri, Anadolu Beylikleri Hakkında Bilgi. driverları, Anadolu Beylikleri Hakkında Bilgi. smf, Anadolu Beylikleri Hakkında Bilgi. gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Hinduizm Hakkında Bilgi
Hinduizm
YabanGulum64 6 13339 Son Mesaj Ağustos 24, 2014, 10:58:52 ÖS
Gönderen : memobobo
Anadolu Beylikleri
Tarih
FeMoX 7 1787 Son Mesaj Nisan 21, 2008, 09:30:32 ÖS
Gönderen : Lady32
ProAgent Hakkında Bilgi
Network ve İnternet
seyyah 2 1519 Son Mesaj Kasım 15, 2008, 12:40:26 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Bizonlar Hakkında Bilgi
Hayvanlar Alemi
[-By*FoR1cİn-] 0 1781 Son Mesaj Şubat 26, 2009, 07:58:36 ÖS
Gönderen : [-By*FoR1cİn-]
Malazgirt Savaşı'ndan Sonra Anadolu'da Kurulan Ilk Türk Beylikleri
Dünya Tarihi
Asortik Hatun 0 694 Son Mesaj Mayıs 12, 2013, 02:29:53 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular