Duyurular
Yönetici kadromuz da olmak isteyenler Wm ve ya wm yardımcılarına mesaj atabilir Hadi bize katılın Gülmek :)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Ana Kitap Özeti – Maksim Gorki  (Okunma Sayısı: 154 Kere Okundu.)
« : Haziran 06, 2018, 12:29:17 ÖS »
Avatar Yok

BaRaNwEb
*
Üye No : 243769
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 65
Mesaj Sayısı : 74
Karizma = 0


Maksim Gorki’nin adını ölümsüzleştiren bu muhteşem eser Sovyet Devrimi öncesi 1906 yılında ABD’de yazılmış ve New York’ta yayımlanmıştır. İki yıl gibi bir sürede oldukça olumlu tepkiler alan ünlü roman Türkçe dâhil birçok dile çevrilmiştir. Ana kitap özeti Romanda Rus köylülerin ve işçilerinin ağır yaşam koşullarını kendine has bir tavırla öfke ve ustalıkla betimlemiştir. Burjuvanın aristokrat sistemi karşısında sosyalist hareketlerin ilk filizlerini atmış olacaktır.

Nilovna adında bir kadın Rusya’nın bir kasabasında yaşan çiftçi bir adamın karısıdır. Kocasından asla değer görmez ve sık sık dayak yerdi. Kasabadaki diğer kadınların da Nilovna’dan bir farkı bulunmamaktadır. Kasaba da sebebi bilinmeyen bir sebeple kimse kimseye yakınlık göstermemektedir. Ana kitap özeti Nilovna kocasının vefatından sonra oğlu Pavel ile baş başa kalır. Pavel kendine bir yaşam tarzı seçme arayışındadır. Meyhanelere gider içki içer ama pek hoşuna gitmez. Daha sonraları ise kendini sosyalizme vererek bol bol kitap okumaya başlar. Bir süre sonra da arkadaşları ile toplantılara katılmaya başlar.
 
Ana ise endişeli ve meraklı bir halde Pavel’i izlemektedir. Ana’yı en çok endişelendiren ise oğlunun ve arkadaşlarının Hıristiyanlık hakkındaki düşünceleri ve bu sebepten ötürü tutuklanmasıdır. Önce onlarla birlikte yaşayan oğlunun arkadaşı Andrew daha sonra da Pavel tutuklanır. Bu tutuklanmadaki en büyük etken Pavel’in fabrika müdürü ile tartışması ve daha sonra bir bildiri yayımlanması olmuştur. Oğlunun tutuklanmasından sonra Nilovna fabrikada işe girer ve bildirileri içeri gizlice sokar. Düşüncelerin devamlılığını sağlama konusunda oldukça büyük katkıları olmuştur. O sıralarda Andrew hapisten çıkar ve gizli gizli Nilovna’ya okuma yazma öğretir. Oğlundan sonra Andrew ile iyice yakınlaşan Nilovna birçok şeyi Andrew’den öğrenir ve oğlu Palev’in dava uğruna çok sevdiği kadın Saşa ile evlenemediğini öğrenince oldukça üzülür.

Pavel hapisten çıkar fakat evlerine sık sık baskınlar yapılmaktadır. İspiyoncu Isay’ın öldürülmesinden sonra bu baskınlar daha da sıklaşmıştır. Ama herhangi bir tutuklama olayı olmamaktadır. Ana kitap özeti Yaklaşan 1 Mayıs hazırlıkları hız kazanmıştır. Ana, Pavel’in işçi bayramında bayrağı taşıyacağını öğrenir. Bu o dönemlerde tutuklanıp kürek ya da sürgün cezasına çarptırılacağı anlamına gelmektedir. Ana olayların bilincinde olmasına rağmen Palev’in bu saçma inadına anlam verememektedir. Ama oğlunu vazgeçiremez. Bir mayıs gelir ve halk sokaklara dökülür. Bir sokakta Andrew, Pavel ve birkaç arkadaşları sıkıştırılırlar ve tutuklanırlar.
 
Ana bu olaydan sonra kendisi için en doğru kararın şehre gitmek olduğunu düşünür ve kentte Nikolay isminde bir gençle kalmaya başlar. Burada da boş durmamak için fabrikada çalışmaya başlamak ve oğlunun davasını devam ettirmek istemektedir. Oğlunun arkadaşı olan Rıbin isimli bir genç ile ortak çalışmalar yürütmeye başlayacaklardır. Pavel ve Andrew devrimin kansız bir şekilde yapılması gerektiğini düşünseler de Rıbin onlar gibi düşünmemektedir.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.093


View Profile
Re: Ana Kitap Özeti – Maksim Gorki
« Posted on: Şubat 16, 2019, 04:14:03 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Ana Kitap Özeti – Maksim Gorki e-book, Ana Kitap Özeti – Maksim Gorki programı, Ana Kitap Özeti – Maksim Gorki oyunları, Ana Kitap Özeti – Maksim Gorki e-kitap, Ana Kitap Özeti – Maksim Gorki download, Ana Kitap Özeti – Maksim Gorki hikayeleri, Ana Kitap Özeti – Maksim Gorki resimleri, Ana Kitap Özeti – Maksim Gorki haberleri, Ana Kitap Özeti – Maksim Gorki yükle, Ana Kitap Özeti – Maksim Gorki videosu, Ana Kitap Özeti – Maksim Gorki şarkı sözleri, Ana Kitap Özeti – Maksim Gorki msn, Ana Kitap Özeti – Maksim Gorki hileleri, Ana Kitap Özeti – Maksim Gorki scripti, Ana Kitap Özeti – Maksim Gorki filmi, Ana Kitap Özeti – Maksim Gorki ödevleri, Ana Kitap Özeti – Maksim Gorki yemek tarifleri, Ana Kitap Özeti – Maksim Gorki driverları, Ana Kitap Özeti – Maksim Gorki smf, Ana Kitap Özeti – Maksim Gorki gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
70 Kitap Özeti ( Önbilgi )
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
iBRaHiMiNe 5 1583 Son Mesaj Ağustos 01, 2010, 02:03:51 ÖS
Gönderen : Anqel*
Ana - Maksim Gorki
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
Asortik Hatun 3 1230 Son Mesaj Haziran 01, 2010, 11:04:33 ÖÖ
Gönderen : Anqel*
Kitap Özeti
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
kFi 1 670 Son Mesaj Eylül 03, 2010, 03:10:24 ÖS
Gönderen : Hephaestus
Insanlar Arasında - Maksim Gorki
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 1 492 Son Mesaj Ekim 22, 2014, 09:42:38 ÖS
Gönderen : mecpyp11
Mujik - Maksim Gorki
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 6 886 Son Mesaj Ekim 22, 2014, 09:40:37 ÖS
Gönderen : mecpyp11


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular