Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Amerikan Kültürü Ile Genel Bilgiler  (Okunma Sayısı: 1757 Kere Okundu.)
« : Mart 19, 2012, 02:30:14 ÖÖ »
Avatar Yok

Latika
*
Üye No : 96207
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 4
Mesaj Sayısı : 9
Karizma = 0


ABD'de hayat standartları Türkiye'dekinden daha yüksektir. Ancak 286 milyon insanın yaşadığı bir ülkede bu yalnızca ortalama olabilir: aynı zamanda inanılmaz yoksulluk ve mahrumiyet de vardır ve bunlar yalnızca iç kesimlerde değil ülkenin her yerinde görülür. Appalachian Dağları ve Mississippi Deltası gibi bölgeler aşırı yoksulluktan muzdariptir. Ancak ulusal hayat standardı yüksektir: ortalama hane halkı geliri 42.148 Dolardır ve hanelerin %89'u bir motorlu araç sahibidir; %99'dan fazlasında buzdolabı, %76'sında çamaşır makinesi ve %43.5'inde merkezi klima vardır. %98'inden fazlasında televizyon, %34.5'inde soğutucu, %28.5'inde ızgara ve %12.3'ünde su yatağı ısıtıcısı vardır.

2001 yılında Amerikalıların %68.1'i kendini ev sahibi olarak göstermiştir ve bu rekor bu güne kadar kırılamamıştır. Bu ev, şehirlerde genelde bir daire veya banliyölerde bahçeli müstakil bir evdir. Avrupa'nın çoğunda olan durumun aksine yer bulmak sorun değildir ve Amerikalıların %80'i şehirlerde yaşıyor olmasına rağmen yoğun nüfuslu yerler azınlıktadır. Nüfusun çoğu kilometrelerce yayılmış büyük şehir banliyölerinde geniş arsalar üzerine inşa edilmiş evlerde yaşar. Otomobillerin yaygınlaşması ve şehir dışına alışveriş merkezlerinin açılmasıyla banliyölerde yaşamak cazip hale gelmiş ve böylece şehrin merkezindeki şirketlerden bazıları kapanmıştır. İç kesimlerde mağazalar ve cemiyetler yok olmaya başladıkça taşınabilenler taşınmış ve geride kalanlara orada yaşamaya devam etmek için neden kalmamıştır - elbette yoksulluğun pençesinde olanlar hariç.

Nüfusu bir milyonun dörtte üçünün üstünde elliden fazla metropol vardır. Bunlardan bazıları dev gibidir - nüfus yoğunluğu değil kapladıkları alan bakımından. Batı kıyısında Los Angeles Pasifik kıyısı boyunca 160 km, içeri doğru da 80 km uzanan geniş bir alanı kaplar, doğuda da Boston'dan Washington'a bir dizi büyük şehir vardır. Yeni ve Amerika'ya özgü bir olay da Uç Şehri'dir. Bu; alışveriş merkezleri, sinemaları, büroları ve caddeleriyle bir şehir haline gelmiş ama adı konmamış ve belirli hiçbir yere ait olmayan bir banliyödür. ABD'de böyle 200'den fazla yer bulunmaktadır.

Amerikalıların üçte biri Kanada sınırından başlayıp Doğu Kıyısı boyunca ülkenin Florida Keys'teki ucuna gelinceye kadar ilerleyen ilk federal otoyol olan eski Route 1'in 20 mil çevresinde yaşamaktadır. ABD'ye göçenlerin çoğu ya doğu ya da batı kıyısında yaşar: Florida hem Avrupalı hem de Amerikalı emeklilerin en gözde mekanıdır.

Bu kadar büyük ve çok sayıda çeşitliliği içinde barındıran bir ülke için yapılan genellemeler insanı yanlış yönlendirir ama ortalama Amerikan ailesinin nasıl yaşadığı hakkında bazı gözlemler yapılabilir. Her ülke hakkında basmakalıplar üretilir ve Amerikalılar da bundan nasibini alır. Çoğu Avrupalı bütün Amerikalıların arsız ve gürültücü olduğunu düşünür.

Amerika'da her şey Avrupa'da olduğundan daha geniştir. Yemek porsiyonları bile devasa görünür. Ortalama aile daha büyük bir arsa üstüne kurulmuş daha büyük bir evde yaşar. Eyaletler arasındaki önemli farklılıklara dikkat edilmelidir. Los Angeles'teki bir aile New England'daki bir aileden daha farklı bir hayat yaşar. Batı kıyısındaki çoğu yerde yani doğu kıyısından üç saat zaman dilimi uzakta hayat bazılarına tipik Amerikan tarzı görünür, bazılarına ise çok yabancı.

Illinois'de Chicago'yla Springfield arasında Normal isimli bir şehir vardır. Normal'in nüfusu 40.000 civarındadır. Amerika'nın coğrafi olarak tam merkezi olduğu söylenemez ama tarih, etnik kaynaşma, hayat tarzı ve tavırlar bakımından bulabileceğiniz en “normal” Amerikan şehridir. Şehirde bir lise, şehir salonu, emniyet merkezi, bir, bir sinema ve bir alışveriş merkezi bulunmaktadır. Her şehirde yaşanan sorunlar burada da yaşanır. Polisi şehirdeki silah sayısı endişelendirmektedir, biraz uyuşturucu problemi vardır ama asıl sorun ırkçılıktır: Illinois Amerika'da İspanyol kökenli insanların en fazla yaşadığı eyaletler arasındadır. Amerikalı bir ailenin nasıl yaşadığını anlamak için Illinois Normal bakılacak en uygun yerdir.

Normal'de bulunan orta sınıf bir aile şehrin dış mahallelerinde üç yatak odalı bir evde yaşar. Bu ev tek katlıdır ve en fazla yirmi yıllıktır. Bir Türk'e göre ev pek dayanıklı görünmeyebilir ama aile bu evde sonsuza kadar oturmayı düşünmüyordur, hele çocuklarının büyüyünce orada kalacağını hiç düşünmez. Evin garajı ve bahçesi vardır. Çevredeki herkesin bir ya da iki otomobili vardır: şehirde toplu taşıma varsa bile muhtemelen evin yakınlarına kadar gelmez. Evin ön bahçesinde bakımlı bir çimenlik vardır. Evin içi temiz ve ferahtır ve bütün eşyalar yeni görünür. Eski moda dekoratif eşya veya biblo fazla göremezsiniz. Dört tane telefon vardır. Mutfak da evin geri kalanı gibi elektronik aletlerle doludur. Elektrik kesilirse buzdolabı, dondurucu, mikrodalga fırın, tost makinesi, elektrikli kahve makinesi, mısır patlatıcı, konserve açacağı, elektrikli oyma bıçağı, televizyon, video, bilgisayar, müzik seti, telesekreter, garaj kapısındaki otomatik kilit, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve elektrikli diş fırçası kullanılamaz. Bundan on yirmi sene önce Amerika'ya seyahat eden Türkler bu aletlere, Amerikalıların evlerinde bulunan şeylerin çeşitliliğine hayret ederdi. Bu durum artık değişmektedir ve elektrikli bot fırçaları veya elektrikli kedi köpek battaniyeleri karşısında artık ağzımız açık kalmamaktadır. Yine de hâlâ bizi şaşırtabilen şey bir Amerikan evindeki buzdolabının büyüklüğüdür. Mutlaka sanayi boyu olacaktır: en az bir metre seksen santim boyunda. Dört kişilik bir ailenin yiyecek ihtiyacını karşılamak için kullanılır. Bütün aile için ayda bir en fazla iki haftada bir alışverişe çıkılır ve buzdolabı ve soğutucu ağzına kadar doldurulur.

Yüksek hayat standartları buzdolabının ölçülerinden başka yerlerde de kendini gösterir. Çocukların odaları çok pahalı, otomatik ve genelde başka çocukların sahip olduklarından daha fazlasını yapabilen oyuncaklarla doludur. On yaşındaki bir Türk çocuğu Amerikalı yaşıtını ziyaret ederse, odasında kurduğu sihirli krallığa hem hayran kalır hem de onu kıskanır.

Milyonlarca Amerikalının birbirinden çok farklı şartlarda yaşadığını özellikle belirtmek gerekmez. Şehirlerde aynı yatakta üç kişi yatan ve elektrikli diş fırçası bir yana sıcak suyu bile bulamayan aileler yaşar: ABD, gelişmiş ülkeler arasında iç kesimlerdeki şehirlerde fakirliğin en fazla görüldüğü yerlerden birisidir. Normal'deki her varlıklı evin karşısında ekonomik krizlerin ve kapanan fabrikaların kurbanı olmuş eski bir sanayi merkezinde başka işsizler arasında yaşamaya çalışan bir aile vardır. Trenle yolculuk ederseniz darboğazdaki işletmeler terk edince arkalarında bıraktıkları harap olmuş mahalleler karşınıza sık sık çıkacaktır. Amerika'da dünyanın başka her yerinden daha çok sayıda milyoner yaşar ama yoksulluk ve sefalet içinde olan şehirleri ve kırsal kesimleri de vardır. Ne zenginlik ne de yoksulluk tek başına ülkenin eksiksiz bir görünümünü yansıtmaz, ikisi de aynı gerçeğin birer parçasıdır.

Avrupa ve Asya'ya göre çok genç bir ülke olup, uzun bir geçmişe ve tarihe sahip değildir. Ancak toplumda tarihlerinin ve geçmişlerinin çok yeni olmasından dolayı rahatsızlık duyulmamakla birlikte, bundan olumsuz bir şekilde de etkilenmemektedirler. Bu durum Amerikalılar için geçmişin önemsiz olduğu anlamına gelmemektedir. Ancak bu ülkede gelecek geçmişten daha fazla önem taşimaktadır. Amerika hala ABD dışındaki insanlar için fırsatlar sunmaktadır. Amerikalılar da genelde bu ülkede yaşamaktan mutludurlar.
Edward Countryman bir çalismasinda Amerika'yı ırk ve sınıf, özgürlük ve esaret, din ve kültür, erkek ve kadın açısından insanlar arasında çok büyük farklılıkların bulunduğu bir ülke olarak tanımlamaktadır.
Amerika, farklı kültürler için daima bir eritme potası olmuştur. Amerikalıların büyük birçoğunluğu da bir zamanlar başka bir yerlerden bu ülkeye gelmişlerdir. Bu yüzden "Americans" sözcüğü burada birçok kültürü içinde barındırmaktadır.
Amerikan iç savaşi eyaletlerin haklarının, ulusal haklara göre ikinci sıraya alınmasına neden olmuş ve Federal bir sistemi ortaya çikarmistir. Güneydeki eyaletler ekonomik açıdan daima farklı ve iyi konumda olmuştur. AmerikanFederal Sistemi her ne kadar 50 eyaletten meydana gelse de asıl önemlisi ulusların koalisyonundan oluşan tam bağımsız bir devlet olarak düşünülmesidir. Amerika BirleşikDevletleri iş kültürü oldukça yakın bir geçmişi yansıtmaktadır. Örnegin Chicago şehri 1830 yılında kurulmuş, 1836 yılında 4000 civarında bir nüfusa sahip olmuştur. 1860 yılına kadarMichigan gölünün kıyılarında nüfus ancak 100 000'e yükselebilmiştir. Şehir 1950'lere kadar tahıl ve et ürünleri işleyen bir şehirden, çelik ve imalat sanayiine sıçrayan bir yapı göstermiştir.
Chicago, tarım sektöründen sanayi sektörüne geçişi sağlayan önemli bir şehirdir. Chicago ile ilgili olarak da " If you can't make it in Chicago, you can't make it anywhere" sloganı meydana getirilmiştir. Newyork'ta ise " If I can make it here, I'll make it anywhere" sloganı meydana getirilmiştir.

Burada "make" kelimesi sadece zenginlik açısından başarı olarak düşünülmemelidir. Aynı zamanda girişimcilik ve yönetim açısından da değerlendirilmektedir. Amerikan kültürünün en önemli özelliklerinden birisi de "Ferdiyetçilik” tir. Bu özelligini ülke nüfusunun büyük bir çogunlugunun Protestanlığı takip etmesinden aldığı ileri sürülmektedir. WASP (White Anglo Saxon Protestant) ferdi başarılara itibar gösteren bir dindir. Kaderci, emirlere göre hareket eden bir toplum değildir. Bu yüzden her birey kendi başarıları ile yargılanmaktadır. Bu davranış biçimi çevrelerinde etik bir çalisma ortamı yaratmaktadır.
Ferdiyetçiliğin ikinci önemli etkisi ise farklı ülkelerden gelen göçmenlerin kendi kültürlerinden uzaklaşması ve soğuması olarak verilmektedir. Amerikan sosyal ve politik değerleri yurtseverlik esasları üzerine oturtulmuştur. Sonuç olarak Amerikalılar fırsatlardan yararlanma üzerine eğilimlidirler diyebiliriz.
İngiliz kökleri ve Protestan tarihi nedeniyle, Amerikan kültürü toplumun genelinin haklarından ziyade, bireylerin hakları üzerine oturtulmaktadır. Bunun en önemlim sonuçlarından birisi de Asya'daki büyük ve geniş aile şirketlerinden daha küçük çekirdek aile şirketlerine ve profesyonel yönetimlere sahip olmasıdır. Bu olay siyah ve Hispanik Amerikalılar için pek geçerli olmayabilir.
Amerikalılar hareketli ve hakim gücü hissettiren çaliskan ve girişimci bir toplum görünümündedir. Başarılarından dolayı övünmektedirler. Aynı zamanda bu kibir ve gururlarından dolayı eleştirilmektedirler. Amerikan kültürü değişiklik, esneklik, çesitlilik ve ferdiyetçilik şeklinde özetlenebilir.
Amerikan kültürü dünyada son derece hakim ve tanınan bir kültürdür. Dünyadaki genç nesil Amerika ile aynı müziği dinler, aynı filmleri seyreder ve aynı ayakkabıları giyip, aynı hamburgerleri yerler. Böylece aralarında kültürel açıdan önemli bir bağ oluşur. Amerikanın dünyada rekabet tanımadığı iki önemli alanı mevcuttur. Birincisi uzay ve havacılık alanı ikincisi ise Medya, Hollywood yani eğlence sektörüdür. Havacılık sanayii Avrupa'daki Airbus konsorsiyumu ile aralarında bir rekabet yaşamaktadır. Ancak eğlence sektörü, sinema, video ve bilgisayar yazılımı konusunda dünyayı kültürel anlamda etkilemekte ve hiçbir koşulda dünyada rakip tanımamaktadır.
Amerikan Kültürü
İngilizce dilinin dünyada yaygınlaşması ile birlikte dünya kültürü haline gelmeye başlamıştır. Bu hakimiyete direnç gösteren ülkelerin başinda Fransa gelmektedir. Fransa, Fransız dilini ve kültürünü korumak amacı ile birçok yasa ve düzenlemeler çikarmistir. Fransız filmlerini Amerikan filmlerine karşi korumak için Amerikan filmlerine bazı sınırlamalar getirmiştir. Bu şekilde Fransız film sanayiinin bir nebze ayakta kalması sağlanmıştır.
George Fitzer 1992 yılında " McDonaldization of society" isimli bir çalisma gerçekleşmiştir. Bu çalismaya göre 1996 yılında McDonald’s 103 ülkede 21000 Lokantata hizmet vermeye başlamıştır. 2007 yılında ise her gün 119 ülkede 30000 Lokantata 50 milyon kişiye hizmet etmektedir. Bu ekonomik aktiviteye ilaveten diğer ülkelerdeki yemek kültürünü de doğrudan etkileyen bir yaşam biçimi olarak karşimıza çikmaktadir.
McDonald'sa ilaveten Pizza Hut, Taco Bell, Subway işletmeleri de küresel bir alanda çalismaya başlamış ve Amerikan yeme alışkanlığı, dünyaya egemen olmaya başlamıştır.
Küresel marka ne demektir? Küresel markayı üç ayrı kategoride değerlendirmekte fayda vardır. Dünyada evrensel mirasa sahip markalar oluşmuştur. Bunlar Ford ve McDonald's gibi markalar olup, uzun dönemli uluslararası markalar olarak adlandırılmaktadır. İkinci önemli kategori içerisinde küresel tüketiciler için geliştirilen ürünler verilebilir. Sony Playstation gibi. Üçüncüsü ise bazı markaların bir veya birkaç pazar için geliştirilip, daha sonra diğer ülkelere ihraç edilen ürünlerdir. Örnek olarak "Dove" verilebilir. Dünyada seyahat eden tüketiciler gittikleri ülkede aynı kalitede hizmeti ve malı almak istediği için o ürünü o pazarda görmek isteyecektir. Böylece ürünle ilgili güven kuvvetlenmektedir.
Dünyanın En Kuvvetli Markaları 1997
* Mc Donald's ABD
* CocaCola ABD
* Disney ABD
* Kodak ABD
* SONY JAPONYA
* Gillette ABD
* MercedesBenz ALMANYA
* Levi's ABD
* Microsoft ABD
* Marlboro ABD

1997 yılında yapılan araştırmaya göre dünyanın en büyük 7 güçlü markası Amerika'ya aittir.
Dünyanın En Kuvvetli Markaları 2008
* Google 86 ABD
* General Electric 71.3 ABD
* Microsoft 70.9 ABD
* Coca Cola 58.2 ABD
* China Mobile 57.2 ÇIN HALK CUMHURİYETİ
* IBM 55.3 ABD
* Apple 55.2 ABD
* Mc Donalds 50 ABD
* Nokia 44 FİNLANDİYA
[/i]
« Son Düzenleme: Mart 19, 2012, 02:31:48 ÖÖ Gönderen : Latika »
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.166


View Profile
Re: Amerikan Kültürü Ile Genel Bilgiler
« Posted on: Temmuz 09, 2020, 05:39:17 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Amerikan Kültürü Ile Genel Bilgiler e-book, Amerikan Kültürü Ile Genel Bilgiler programı, Amerikan Kültürü Ile Genel Bilgiler oyunları, Amerikan Kültürü Ile Genel Bilgiler e-kitap, Amerikan Kültürü Ile Genel Bilgiler download, Amerikan Kültürü Ile Genel Bilgiler hikayeleri, Amerikan Kültürü Ile Genel Bilgiler resimleri, Amerikan Kültürü Ile Genel Bilgiler haberleri, Amerikan Kültürü Ile Genel Bilgiler yükle, Amerikan Kültürü Ile Genel Bilgiler videosu, Amerikan Kültürü Ile Genel Bilgiler şarkı sözleri, Amerikan Kültürü Ile Genel Bilgiler msn, Amerikan Kültürü Ile Genel Bilgiler hileleri, Amerikan Kültürü Ile Genel Bilgiler scripti, Amerikan Kültürü Ile Genel Bilgiler filmi, Amerikan Kültürü Ile Genel Bilgiler ödevleri, Amerikan Kültürü Ile Genel Bilgiler yemek tarifleri, Amerikan Kültürü Ile Genel Bilgiler driverları, Amerikan Kültürü Ile Genel Bilgiler smf, Amerikan Kültürü Ile Genel Bilgiler gsm
Yanıtla #1
« : Mart 19, 2012, 02:36:40 ÖÖ »

VelazquezSanchez
*
Üye No : 29429
Yaş : 28
Nerden : Ankara
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 172
Mesaj Sayısı : 840
Karizma = 5255


Bu 97 deki veriLer unutmayaLım ki GoogLe sadece yahoo ya 50 miLyar doLarın üstünde tekLif vermedi ancak satıLmadı ve yahoo şu anda googLe kadar popüLer.

Ruhun Satılmışsa Çarşı Pazarda, Teselli Arama Boş Sokaklarda, Mazin Kirlenmişse, Lekesi Çoksa, Güzelliğin Neye Yarar Şerefin Yoksa!..


Do Not Break The Heart That Loves You!
 
Yanıtla #2
« : Nisan 04, 2012, 03:18:00 ÖS »
Avatar Yok

sıkıcı
*
Üye No : 53554
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 38
Karizma = 1


Bilgilendiciydi, teşekkürler.
Yanıtla #3
« : Nisan 15, 2012, 03:16:19 ÖS »
Avatar Yok

zorunluüye
*
Üye No : 98627
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 42
Karizma = 0


ilginç
Yanıtla #4
« : Mayıs 17, 2012, 06:04:40 ÖS »
Avatar Yok

awsdzx
*
Üye No : 101373
Nerden : Düzce
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 2
Karizma = 0


farklı bir yaşam tarzları var
Yanıtla #5
« : Haziran 27, 2012, 01:41:57 ÖÖ »
Avatar Yok

tore
*
Üye No : 104505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 4
Karizma = 0


1950 ler de orada olmak isterdim
Yanıtla #6
« : Ağustos 13, 2012, 01:38:22 ÖÖ »
Avatar Yok

staylan
*
Üye No : 108767
Nerden : Eskişehir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 4
Karizma = 0


i am 17 years old i pray and study
Yanıtla #7
« : Ekim 16, 2012, 10:16:36 ÖS »
Avatar Yok

cansuorkun
*
Üye No : 114281
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 4
Karizma = 0


amerikan kültürü ve edebiyatı bölümünde okuyorum ve gerçekten mantıklarını,kültürlerini,düşünüşlerini anlamak bölümü okumadan mümkün değil gibi Gülmek :)
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Diyet genel bilgiler
Alternatif Tıp
iBRaHiMiNe 6 1210 Son Mesaj Mayıs 20, 2008, 12:03:48 ÖS
Gönderen : HuNTeR-DeViL
Balık Avı ( Genel Bilgiler )
Hayvanlar Alemi
lonely 2 1028 Son Mesaj Ağustos 14, 2008, 05:07:44 ÖS
Gönderen : NesteR
Afyon - Genel Bilgiler
Ege Bölgesi
By.TuRuT 2 888 Son Mesaj Eylül 01, 2010, 05:43:32 ÖS
Gönderen : Hephaestus
Manisa Genel Bilgiler..
Ege Bölgesi
By.TuRuT 2 820 Son Mesaj Eylül 13, 2009, 06:29:56 ÖS
Gönderen : Salvatore
Mta Genel Müdürlügü Hakkında Genel Bilgiler - Maden Tetkik Arama Enstitüsü..
Jeoloji
[B]a[R]a[N] 3 1924 Son Mesaj Mart 06, 2012, 12:52:04 ÖS
Gönderen : tme05


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular