0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Amerikan Bağımsızlık Savaşı  (Okunma Sayısı: 433 Kere Okundu.)
« : Aralık 26, 2012, 01:45:00 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Amerikan Bağımsızlık Savaşı


Bunker Hill Savaşı, Montgomery'nin ölümü, Cowpens Savaşı, "Ayışığı Savaşı"
Tarih 1775 - 1783
Bölge Kuzey Amerika
Sonuç Paris Antlaşması (1783)


Amerikalı Devrimciler

• Pavillon royal de
• Prinsenvlag.svg Hollanda
• Bandera de España 1760-1785.svg İspanya
• Kızılderililer
• Union flag 1606 (Kings Colors)

Amerikan Bağımsızlık Savaşı, 1775–1783 yılları arasında Birleşik Krallık ve Kuzey Amerika'daki On Üç Koloni arasında geçen ve Amerika Birleşik Devletleri'nin kurulmasıyla sonuçlanan savaştır. Amerikan Devrimi olarak da bilinir.

Aslında savaş tam bir bağımsızlık mücadelesi olarak başlamamıştır. Savaş İngiltere'nin yedi yıl savaşları sonucu harcadığı paraları tekrar kazanabilmek adına Amerika'da bulunan kolonilere ağır vergiler yüklemesiyle başlar.

Çatışma önce İngiltere'nin sömürge sorunlarından kaynaklanan bir iç savaş olarak başladıysa da, 1778'de Fransa'nın, 1779'da İspanya'nın 1780'de Hollanda'nın Amerika'nın yanında yer almasıyla uluslararası bir savaşa dönüştü. Amerikalılar kara kuvveti olarak hem eyalet milisleri, hem de çoğunluğu çiftçilerden oluşan 20.000 kişilik düzensiz bir Kıta Ordusu topladılar. İngiliz Ordusu ise 42.000 kişilik iyi eğitilmiş düzenli bir kuvvetten ve Alman kökenli 30.000 paralı askerden oluşuyordu.

Savaş, ayaklanmacıların levazım depolarını imha etmek amacıyla General Thomas Gage'in Boston'dan Concord'a (Massachusetts) kuvvet göndermesiyle başladı. 19 Nisan 1775'te Lexington ve Concord'da çarpışmalar çıkınca, ayaklanmacılar Boston'u kuşattı. Amerikan generali Henry Knox'un Ticonderoga Kalesi'nden ele geçirdiği toplarla yetişerek, Gage'in yerine geçen General William Howe'u kenti boşaltmaya zorlamasıyla 17 Mart 1776'da kuşatma sona erdi.

General Richard Montgomery komutasında bir Amerikan kuvveti 1775 sonbaharında Kanada'yı işgal ederek Montreal'i aldı; Quebec'e yapılan başarısız bir saldırıda Montgomery öldü. Amerikalılar baharda İngiliz yedek kuvvetleri yetişene değin kenti kuşatma altında tuttuktam sonra Ticonderoga Kalesi'ne çekildiler.

İngiliz hükümeti General Howe'un ağabeyi Amiral Lord Richard Howe'u, kardeşinin güçlerine katılmak üzere büyük bir filoyla New York'a gönderdi. Howe'lar, Amerikalılarla bağlantı kurmak ve teslim olmaları durumunda affedilebileceklerine ilişkin güvence verme yetkisine de sahipti.

4 Temmuz 1776'da bağımsızlıklarını ilan eden Amerikalılar barış önerisini geri çevirince, General Howe, Long Island'a yürüdü ve 27 Ağustos'ta Amerikan ordusunun başkomutanı General George Washington'ın güçlerini yenilgiye uğrattı. Washington'ın Manhattan içlerine çekilmesi üzerine Howe onu kuzeye sürdü ve ordusunu, 28 Ekim'de White Plains yakınlarındaki Chatterton Hill'de yenilgiye uğrattı. Daha sonra Washginton'ın Manhattan'da bırakmış olduğu garnizonun üzerine yürüdü, çok sayıda tutsak alıp silah ve erzağa el koydu.

Lord Cornwallis de Washington'un Lee Kalesi'ndeki garnizonunu ele geçirerek Amerikan ordusunu New Jersey boyunca Delaware Irmağının doğu yakasına sürdü ve kış için, New Jersey'deki ileri karakollarda karargah kurdu. Ama Washington, Noel gecesi Delaware Irmağı'nı geçerek Cornwallis'in Trenton'daki garnizonuna saldırdı ve 1000 kadar tutsak aldı. Cornwallis, Trenton'ı kısa sürede geri aldıysa da kaçtı ve Washington İngiliz ordusunun Princeton'daki yedek kuvvetlerini yenilgiye uğrattı.
Washington, Delaware Irmağı'nı geçerken Washington'ın Trenton-Princeton seferi tüm ülkede heyecan yarattı ve bağımsızlık savaşına canlılık kattı. General John Burgoyne komutasındaki bir İngiliz ordusu 1777'de Kanada'dan güneye doğru hareket etti. Yarbay Barry St. Leger komutasında daha küçük bir kuvvet de Mohawk Vadisi boyunca St. Lawrence Irmağını izleyerek Albany'de Burgoyne'la birleşecekti. Burgoyne 5 Temmuz'da Ticonderoga Kalesi'ni alıp, acil at gereksinmesini karşılamak üzere Bennington'a (Vermont) Alman paralı askerlerden oluşan bir kuvvet gönderdi; ama New England kuvvetleri Almanları yenilgiye uğrattı.

Bu arada 6 Ağustos'ta General Benedict Arnold'un ordusu St. Leger'ı Oriskany'de durdurdu. General Horatio Gates'in komuta ettiği başka bir Amerikan ordusu da Albany'ye yaklaşmakta olan Burgoyne'u iki kez yenilgiye uğrattı; Burgoyne 17 Ekim 1777'de Saratoga'da ordusuyla beraber teslim olmak zorunda kaldı. Bundan bir süre önce de Howe gemilerle New York'tan Chesapeake'e gitmiş ve karaya çıkar çıkmaz 11 Eylül'de Brandywine Creek'te Washington'ın kuvvetlerini yenmiş, 25 Eylül'de de Amerikan başkenti Philadelphia'yı işgal etmişti.

ABD tarihi Kuruluş Öncesi

* Jamestown
* Mayflower, Pilgrimler
* Salem cadı mahkemeleri
* Kolonileşme dönemi
* On Üç Koloni

Bağımsızlık Savaşı

* Boston Çay Partisi
* Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi
* Bağımsızlık Savaşı
o George Washington
* Paris Antlaşması
* ABD Anayasası

Batıya Genişleme

* Louisiana'nın satın alımı
* Yerli İskân Yasası
* Gözyaşı Yolu
* Altına hücum
* Meksika-Amerika Savaşı
* Alaska'nın satın alımı

İç Savaş

* ABD İç Savaşı
* Abraham Lincoln, Ulysses S. Grant
* Amerika Konfedere Devletleri
Jefferson Davis, Robert Edward Lee
* Gettysburg Savaşı

* Yaralı Diz Katliamı
* İspanyol - Amerikan Savaşı
* I. Dünya Savaşı
* Büyük Bunalım
* II. Dünya Savaşı
o Pearl Harbor Saldırısı
o Normandiya Çıkartması
o Nagazaki ve Hiroşima

Soğuk Savaş

* Kore Savaşı
* Küba Füze Krizi, John F. Kennedy
* Vietnam Savaşı
* McCarthycilik
* Martin Luther King
* Watergate Skandalı
* Stratejik Savunma Girişimi
* Berlin Duvarı'nın yıkılışı

Yakın Tarih

* I. Körfez Savaşı
* 11 Eylül 2001 Saldırıları
* Terörizmle Savaş
o Afganistan Savaşı
o Irak SavaşıWashington, 4 Ekim'de Germantown'a başarılı bir darbe indirdikten sonra 11.000 askeriyle Valley Forge'da kışlık karargahını kurdu. Buradaki çetin koşullara ve yiyecek sıkıntısına karşın, Amerikan birlikleri Prusyalı bir subay olan Friedrich Wilhelm von Steuben gözetiminde sıkı bir silah eğitiminden geçirildi. Von Steuben'in katkıları, Washington'ın 28 Haziran 1778'de Monmouth'da (New Jersey) kazandığı başarıyla belli oldu. Bu çarpışmadan sonra kuzeydeki İngiliz kuvvetleri New York kenti ve çevresinde çakılıp kaldılar.

Amerikalılara 1776'dan başlayarak el altından para ve malzeme yardımı yapan Fransa, 1778'de filolarını ve ordularını hazırlamaya başladı ve sonunda Haziran 1778'de İngiltere'ye savaş ilan etti. Kuzeyde durumun büyük ölçüde sürüncemede kalmış olmasına olmasına karşılık Fransızlar güneyde, İngilizlerin elindeki Savannah'ı ve büyük önemi olan Yorktown'ı kuşattılar.

Askerlere yol gösteren bir çiftçi

Cornwallis 16 Ağustos 1780'de Camden'da (Güney Karolina) Gates'in komutasındaki bir orduyu dağıttıysa da, 7 Ekim'de Kings Mountain'da ve 17 Ocak 1781'de Cowpens'te ağır kayıplar verdi.15 Mart 1781'de Guilford Court House'da (Kuzey Karolina) pahalıya mal olan bir zaferden sonra, öbür İngiliz birlikleriyle birleşmek üzere Virjinya'ya girdi ve Yorktown'da üslendi. Washington'ın ordusuyla birlikte Fransız Comte de Rochambeau komutasında bir kuvvet Yorktown'ı kuşattı; Cornwallis 19 Ekim 1781'de 7 bin kişilik ordusuyla teslim oldu.

Bundan sonra kara harekatı sona erdi ve savaş açık denizlerde sürdü. Amerikalılar 1775'te bir Kıta Donanması oluşturdularsa da, savaş ilerledikçe, denizdeki varlıkları büyük ölçüde resmi görevli, silahlı özel gemilerle (privateers) sınırlı kaldı. 1780'den sonra deniz savaşı daha çok İngilizlerle Amerikalıların Avrupalı müttefikleri arasında geçti. Britanya Adaları çevresinde toplanan Amerikalılara ait gemiler ve komutanları John Paul Jones, savaş boyunca 1.500 İngiliz ticaret gemisiyle 12.000 İngiliz denizcisini ele geçirdiler. 1780'den sonra İspanya ve Hollanda, Britanya Adaları'nı çevreleyen sularda büyük ölçüde denetim kurarak İngiliz deniz gücünün açık denize çıkamaz hale gelmesine yol açtılar.

Paris Antlaşması (1783) ile İngiltere, batıda Mississippi Irmağını da içine alan geniş sınırlarla, Amerika'nın bağımsızlığını tanıdı.Kanada İngiltere'nin elinde kaldı, ama Doğu ve Batı Florida İspanya'ya verildi.Antlaşmanın imzalanmasından 3 ay sonra, son İngiliz askerlerinin 25 Kasım 1783'te New York'tan ayrılmasından sonra George Washington şehre girdi.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.162


View Profile
Re: Amerikan Bağımsızlık Savaşı
« Posted on: Aralık 06, 2020, 03:49:08 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Amerikan Bağımsızlık Savaşı e-book, Amerikan Bağımsızlık Savaşı programı, Amerikan Bağımsızlık Savaşı oyunları, Amerikan Bağımsızlık Savaşı e-kitap, Amerikan Bağımsızlık Savaşı download, Amerikan Bağımsızlık Savaşı hikayeleri, Amerikan Bağımsızlık Savaşı resimleri, Amerikan Bağımsızlık Savaşı haberleri, Amerikan Bağımsızlık Savaşı yükle, Amerikan Bağımsızlık Savaşı videosu, Amerikan Bağımsızlık Savaşı şarkı sözleri, Amerikan Bağımsızlık Savaşı msn, Amerikan Bağımsızlık Savaşı hileleri, Amerikan Bağımsızlık Savaşı scripti, Amerikan Bağımsızlık Savaşı filmi, Amerikan Bağımsızlık Savaşı ödevleri, Amerikan Bağımsızlık Savaşı yemek tarifleri, Amerikan Bağımsızlık Savaşı driverları, Amerikan Bağımsızlık Savaşı smf, Amerikan Bağımsızlık Savaşı gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Cezayir Bağımsızlık Savaşı
Dünya Kültürleri
xxRuzqaRxx 7 1302 Son Mesaj Mayıs 25, 2008, 03:30:30 ÖÖ
Gönderen : Ebru$h
Amerikan Bağımsızlık Günü - 4 Temmuz 1776
Yabancı Tarih
Asortik Hatun 0 474 Son Mesaj Aralık 06, 2012, 10:14:36 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
Estonya Bağımsızlık Savaşı
Yabancı Tarih
Asortik Hatun 0 445 Son Mesaj Aralık 21, 2012, 01:47:26 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Amerikan Bağımsızlık Günü - 4 Temmuz 1776
Dünya Tarihi
Asortik Hatun 0 382 Son Mesaj Mayıs 17, 2013, 09:22:12 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Amerikan Bağımsızlık Savaşı
Dünya Tarihi
Asortik Hatun 0 522 Son Mesaj Mayıs 22, 2013, 10:16:36 ÖS
Gönderen : Asortik HatunTheme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright 2011 Simple Machines SiteMap | Arsiv | Wap | imode | Konular