Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Allah'a Ermek Ne Demektir? Her Insan Allah’a Erebilir Mi?  (Okunma Sayısı: 873 Kere Okundu.)
« : Ocak 27, 2010, 11:21:18 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 26
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


“Allah’a ermek” ifadesi, “Allah’ın zatına ermek” gibi yanlış anlaşılmaya müsait olduğundan kullanılması doğru değildir. “Ermiş kimseler” ifadesinde yer alan husus “Allah’a ermek” değil, “Allah’ın rızasına ermek”, “hakikî kulluk mertebesine ermek”, “Allah’ın isim ve sıfatlarının tecellilerine ermek, yani onları yakından tanıyıp öğrenmek”, tasavvufta “seyr ilallah” tabir edilen “marifetullah’da terakki etmek” anlamına gelir.

Bu açıklamalar ışığında konuya bakıldığında, denilebilir ki, “Allah’a ermek” tabiri, nefsanî bir şımarıklığın ifadesidir, bir aldanmışlığın işaretidir, haddi aşmanın bir remzidir.

Nitekim, şımarık felsefeciler de; “İnsanların en yüksek mertebesi, Vacibu’l-vücuda/Allah’a benzemektir.” demişler, hadlerini aşmışlar. Hiçbir şey değilken var edilen, tekrar yok olmaya mahkum olan, âciz, câhil, fakir, her şeye muhtaç olduğu halde, -icat noktasında- elinden hiçbir şey gelmeyen, her şeyiyle Yüce Yaratıcısına muhtaç olan insan gibi yaratılmış bir varlığın, hiç bir şeye benzemeyen, her şeyi yaratan, her şeyden önce, -hiçbir şey yokken- var olan, sıfatlarının hepsi ezelî, ebedî, sonsuz ve sınırsız olan, her şey kendisine muhtaç fakat kendisi hiçbir şeye muhtaç olmayan Allah’a benzemeye çalışmasının ne kadar komik bir maskaralık olduğu ortadadır.

- Halbuki, nübüvvetin edep ve terbiyesini yansıtan mütevazı düsturu ise, “Allah’ın ahlakıyla ahlaklanmak” şeklindedir ki, tamamen kulun Rabb-i Rahimine, Allah’ın terbiyesine olan ihtiyacını seslendirmektedir.

- Kul olarak, davranış biçimlerimizle olduğu kadar, sözlerimizle de, kulluğumuzu, âcizliğimizi, cehaletimizi, küçüklüğümüzü, -Rabbimizin şükrünü eda etmemekten doğan- utangaçlığımızı yansıtan tutumlar sergilemeliyiz. “Ne mutlu haddini bilen, çizmeyi aşmayan, ayağını yorganına göre uzatan, kulluğunu takınıp, bâlâ-petvezâne tavırlardan uzak duran, adam gibi adam olan kullara!”

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.119


View Profile
Re: Allah'a Ermek Ne Demektir? Her Insan Allah’a Erebilir Mi?
« Posted on: Ağustos 23, 2019, 11:02:38 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Allah'a Ermek Ne Demektir? Her Insan Allah’a Erebilir Mi? e-book, Allah'a Ermek Ne Demektir? Her Insan Allah’a Erebilir Mi? programı, Allah'a Ermek Ne Demektir? Her Insan Allah’a Erebilir Mi? oyunları, Allah'a Ermek Ne Demektir? Her Insan Allah’a Erebilir Mi? e-kitap, Allah'a Ermek Ne Demektir? Her Insan Allah’a Erebilir Mi? download, Allah'a Ermek Ne Demektir? Her Insan Allah’a Erebilir Mi? hikayeleri, Allah'a Ermek Ne Demektir? Her Insan Allah’a Erebilir Mi? resimleri, Allah'a Ermek Ne Demektir? Her Insan Allah’a Erebilir Mi? haberleri, Allah'a Ermek Ne Demektir? Her Insan Allah’a Erebilir Mi? yükle, Allah'a Ermek Ne Demektir? Her Insan Allah’a Erebilir Mi? videosu, Allah'a Ermek Ne Demektir? Her Insan Allah’a Erebilir Mi? şarkı sözleri, Allah'a Ermek Ne Demektir? Her Insan Allah’a Erebilir Mi? msn, Allah'a Ermek Ne Demektir? Her Insan Allah’a Erebilir Mi? hileleri, Allah'a Ermek Ne Demektir? Her Insan Allah’a Erebilir Mi? scripti, Allah'a Ermek Ne Demektir? Her Insan Allah’a Erebilir Mi? filmi, Allah'a Ermek Ne Demektir? Her Insan Allah’a Erebilir Mi? ödevleri, Allah'a Ermek Ne Demektir? Her Insan Allah’a Erebilir Mi? yemek tarifleri, Allah'a Ermek Ne Demektir? Her Insan Allah’a Erebilir Mi? driverları, Allah'a Ermek Ne Demektir? Her Insan Allah’a Erebilir Mi? smf, Allah'a Ermek Ne Demektir? Her Insan Allah’a Erebilir Mi? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular