Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Allah Için "allah Baba" Ifadesini Kullanmak Doğru Mu ?  (Okunma Sayısı: 385 Kere Okundu.)
« : Ocak 28, 2010, 01:16:26 ÖÖ »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 26
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


İslamiyette Allah'a babalık ve oğul isnadı yapılamaz, caiz de değildir. Çünkü bu ifade Hristiyanların Hz. İsa' ya "Allah' ın oğlu" demeleri ve Allah'a da "Baba" demeleri ile bizim de dilimize geçmiş bir ifadedir. Böyle bir sözü, bir Müslüman’ın söylemesi düşünülmez. Çünkü mesele doğrudan doğruya Allah’ın birliği ile alakalıdır.

Bir kere bütün babaları ve oğulları, erkekleri ve kızları yaratan Allah’tır. Yaratıcı, yaratılan olamaz. İslamî deyimle Hâlık, mahluk olmaz. Böyle bir sözü ve inancı kesin olarak Kur’an reddeder. İhlas suresi Cenab-ı Allah'ı "O doğurmamış ve doğurulmamıştır" şeklinde anlatır. Yani, doğanlar ve doğurulanlar Yaratıcı ve Allah olamaz.

En’am Suresi’nde de, "O gökleri ve yeri yoktan ve benzersiz şekilde yaratandır. O’nun eşi olmaksızın çocuğu nasıl olur? Her şeyi O yaratmıştır, O her şeyi hakkıyla bilir." (6:101)


"Yahudiler, 'Üzeyir Allah’ın oğludur' dediler. Hıristiyanlar da ‘Mesih Allah’ın oğludur’ dediler. Bu onların kendi ağızlarıyla uydurdukları sözlerdir ki, kendilerinden önce kâfir olanların sözlerine benzetiyorlar. Allah onları kahretsin, nasıl da saptırılıyorlar." (Tövbe, 9:30)


Hıristiyanlar, Mesih İsa’ya "Allah’ın oğludur" demekle kalmadılar, daha da ileri giderek yine Kur’an anlatımıyla, " 'Allah, Meryem oğlu Mesih’in kendisidir' diyenler de kâfir oldular, Allah üçün üçüncüsüdür' diyenler de kâfir oldular." (Maide, 5:72-73)

Bu yanlış inancı, Kur’an aynı âyette düzeltir ve "Oysa tek bir Yaratıcı’dan başka hiçbir tanrı yoktur” der.

Yabancı filmlerdeki sözler olduğu gibi tercüme ederek söylendiği ve bazı eski Türk filmlerinde düşünülmeden bilinçsizce kullanıldığı için bu batıl inanç ve ifade, dilimize bu filmler ve içimizdeki Rum ve Ermeni vatandaşların kanalıyla geçmiştir. Böyle bir sözü söylemek –Allah korusun– insanı inançsızlığa ve küfre götürür.

Farkına varmadan, sözün nereye gittiğini, nasıl bir sonuç doğurduğunu bilmeden söyleyenler, meseleyi fark eder etmez, yanlışını anlar anlamaz, tövbe istiğfar eder, Allah’tan af ve mağfiret dilerlerse, inşaallah Allah affeder. Fakat anlamını bilerek söyleyen, "Ne yapalım, bir defa dil alışkanlığıdır" diyenler, imanlarını tehlikeye atacak kadar uçurumun kenarında olurlar.

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.119


View Profile
Re: Allah Için "allah Baba" Ifadesini Kullanmak Doğru Mu ?
« Posted on: Ağustos 23, 2019, 10:08:54 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Allah Için "allah Baba" Ifadesini Kullanmak Doğru Mu ? e-book, Allah Için "allah Baba" Ifadesini Kullanmak Doğru Mu ? programı, Allah Için "allah Baba" Ifadesini Kullanmak Doğru Mu ? oyunları, Allah Için "allah Baba" Ifadesini Kullanmak Doğru Mu ? e-kitap, Allah Için "allah Baba" Ifadesini Kullanmak Doğru Mu ? download, Allah Için "allah Baba" Ifadesini Kullanmak Doğru Mu ? hikayeleri, Allah Için "allah Baba" Ifadesini Kullanmak Doğru Mu ? resimleri, Allah Için "allah Baba" Ifadesini Kullanmak Doğru Mu ? haberleri, Allah Için "allah Baba" Ifadesini Kullanmak Doğru Mu ? yükle, Allah Için "allah Baba" Ifadesini Kullanmak Doğru Mu ? videosu, Allah Için "allah Baba" Ifadesini Kullanmak Doğru Mu ? şarkı sözleri, Allah Için "allah Baba" Ifadesini Kullanmak Doğru Mu ? msn, Allah Için "allah Baba" Ifadesini Kullanmak Doğru Mu ? hileleri, Allah Için "allah Baba" Ifadesini Kullanmak Doğru Mu ? scripti, Allah Için "allah Baba" Ifadesini Kullanmak Doğru Mu ? filmi, Allah Için "allah Baba" Ifadesini Kullanmak Doğru Mu ? ödevleri, Allah Için "allah Baba" Ifadesini Kullanmak Doğru Mu ? yemek tarifleri, Allah Için "allah Baba" Ifadesini Kullanmak Doğru Mu ? driverları, Allah Için "allah Baba" Ifadesini Kullanmak Doğru Mu ? smf, Allah Için "allah Baba" Ifadesini Kullanmak Doğru Mu ? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular