Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Alkol Zehirlenmelerinde Yapılması Gerekenler  (Okunma Sayısı: 626 Kere Okundu.)
« : Kasım 21, 2008, 08:55:27 ÖÖ »
Avatar Yok

FeMoX
*
Üye No : 570
Yaş : 29
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2803
Mesaj Sayısı : 5.853
Karizma = 39


Hastadan ayrıntılı bir öykü alınarak içki içme alışkanlığı ve bununla ilgili olabilecek karaciğer, mide-bağırsak, si­nir sistemi, sinir-ruh ve kalp hastalıkları konusunda bilgi edinilmelidir.
•  Hasta alkolizm tanısı açısından ince­lenmelidir; soluğun alkol kokması, al­kolik yüzü, titreme, morarma ve sinirsel bozukluk gibi belirtiler aranmalıdır.
•  Alkol zehirlenmesinin ilk aşamaların­da hastayı yalnız bırakmamanın ve oto­mobil kullanmasını engellemenin dışın­da alınacak özel bir önlem yoktur.
•  Hasta aşırı hareketli, saldırgan ya da şiddet gösterme eğilimindeyse benzodi-yazepin gibi yatıştırıcı bir ilaç verilir.
•  Hasta ruhsal çöküntü evresindeyse hastanede titiz bir denetim altında tutul­malıdır. Durumu ağırlaşarak ağır bir ko­maya dönüşebilir.
•  Zaman geçirmeden aşağıdaki kan in­celemeleri yapılmalıdır: kandaki alkol düzeyi  kan şekeri
- asit-baz dengesi
- elektrolitlerin ölçümü (Na-K-Cl),
•  Kandaki alkol miktarı 100 ml'de 300 mg'nin çok üzerine çıkmadıkça olay tehlikesiz geçirilebilir ve özel girişimle­re gerek kalmaz.
Dikkat: Mide ve incebağırsakta önemli miktarda emilmemiş alkol bulu­nabilir; bu nedenle de kandaki alkol miktarı gerçektekinden düşük çıkabilir.
Kana geçen alkol miktarım azalt­mak, akciğerlerde solunum güçlüğünü ve kusmayı engellemek amacıyla mide ve bağırsak sıvıları boşaltılmalıdır.
•  Hasta uyuyorsa, yan yatırılmalı ve kusma olasılığına karşı dikkatle izlen­melidir; kusmuk soluk yollarında tehli­ke oluşturabilir.
•  Hastanın özellikle barbitürat ve ya­tıştırıcı ilaçlar gibi maddeler kullanıp kullanmadığı araştırılmalı, bunların karşılıklı etkisi değerlendirilmelidir. Gerçekten de uyuşturucularla' birlikte yüksek dozda alkol alınması sık rastla­nan ve çok ağır sorunlar yaratan bir du­rumdur. Bu olgularda tedavi damar yo­luyla nalokson verilmesine dayanır; ila­cın etkisi tam olarak bilinmemekle bir­likte yararı görülmekte ve bazı hastane­lerde düzenli olarak kullanılmaktadır.
•  Özellikle hasta bitkin ve kötü beslen­miş durumdaysa kan şekeri düşüklü­ğünden (hipoglisemi) kuşkulan ılmalıdır. Kronik alkolizm durumunda, karaci­ğer işlevi testleri yapılmalıdır.
•  Alkolle bağlantılı olan ya da olma­yan bütün öbür hastalıklar da araştırıl­malıdır.
•  Solunum, kalp-dolaşım sistemi ve böbrekler incelenmelidir. Hastanın bi­linç durumu yoklanmalı, özellikle sinir sistemi muayenesine önem verilmelidir.
•  Hastanın genel durumu ağırsa şu ön­lemler alınmalıdır:
a) Sıvı ve ilaçların verilmesi için bir toplardamar yolu açılmalıdır.
b)  Sonda takılarak idrar çıkığı ser­best tutulmalıdır.
c) Oksijen verilmelidir.
Vücut sıcaklığı düşmüşse, termofor ve örtü gibi araçlarla hasta ısıtılmalıdır.
Kan şekeri düşmüşse, damardan sü­rekli olarak yüzde 5-10 oranında glikoz içeren sıvılar verilmelidir.
Asidoz gelişmesi (kandaki asitlik dü­zeyinin yükselmesi) durumunda, kanın bikarbonat düzeyi 12 mEq/lt'yi geçene değin sodyum bikarbonat verilmelidir.
Bilinç kapalıysa ve solunum güçlüğü varsa, soluk borusu içine solunuma yar­dımcı tüp takılarak solunum düzenlenir.Kan basmcı çok düşmüşse, binde 9 NaCl ya da yüzde 5 glikoz içeren 500 mi sıvı içine 200 mg dopamin konarak damardan verilmelidir (dopamin dozu­na dakikada 2-5 (ig/kg ile başlanır ve gerekirse dakikada 10-20 (ig/kg düze­yine kadar çıkarılabilir).

Anahtar Kelime: Forum, Mp3, Program, Film, Webcanavari, Makale, Eğitim, Video, Resim, Upload, SMF, Vb, MyBb, Html, Visual Basic, Karikatür, Komik Resimler, Haberler, Güncel, Destek, İsimden Adres Bul, Seo, WebMaster, İstanbul, İzmir, Ankara, Oyun, Download, Counter Strike, Knight Online, İndir, Ceza, Sago, Ayben, Kolera, Pit10, ŞanıŞer, Memleket, Google, Yahoo, Bing, FaceBook, Sohbet, Radyo, Arkadaşlık, HitOfDevil, English Boards, Döviz Kuru, NoteBook Driver, RapCanavari, RockCanavari, Mp3Canavari, Face, Netlog, Sugar.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.149


View Profile
Re: Alkol Zehirlenmelerinde Yapılması Gerekenler
« Posted on: Aralık 12, 2019, 11:52:01 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Alkol Zehirlenmelerinde Yapılması Gerekenler e-book, Alkol Zehirlenmelerinde Yapılması Gerekenler programı, Alkol Zehirlenmelerinde Yapılması Gerekenler oyunları, Alkol Zehirlenmelerinde Yapılması Gerekenler e-kitap, Alkol Zehirlenmelerinde Yapılması Gerekenler download, Alkol Zehirlenmelerinde Yapılması Gerekenler hikayeleri, Alkol Zehirlenmelerinde Yapılması Gerekenler resimleri, Alkol Zehirlenmelerinde Yapılması Gerekenler haberleri, Alkol Zehirlenmelerinde Yapılması Gerekenler yükle, Alkol Zehirlenmelerinde Yapılması Gerekenler videosu, Alkol Zehirlenmelerinde Yapılması Gerekenler şarkı sözleri, Alkol Zehirlenmelerinde Yapılması Gerekenler msn, Alkol Zehirlenmelerinde Yapılması Gerekenler hileleri, Alkol Zehirlenmelerinde Yapılması Gerekenler scripti, Alkol Zehirlenmelerinde Yapılması Gerekenler filmi, Alkol Zehirlenmelerinde Yapılması Gerekenler ödevleri, Alkol Zehirlenmelerinde Yapılması Gerekenler yemek tarifleri, Alkol Zehirlenmelerinde Yapılması Gerekenler driverları, Alkol Zehirlenmelerinde Yapılması Gerekenler smf, Alkol Zehirlenmelerinde Yapılması Gerekenler gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  
Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular