0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Ak Parti'nin Sır Gibi Sakladığı Değişiklik  (Okunma Sayısı: 360 Kere Okundu.)
« : Eylül 26, 2013, 07:01:49 ÖS »

sanane_61
*
Üye No : 99109
Nerden : Trabzon
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 9901
Mesaj Sayısı : 13.434
Karizma = 40599


Ankara kulislerinde paketin ‘sürpriz' maddeleri konuşuluyor.

Yeni demokratikleşme paketinde özellikle 'tabu' olarak görülen 'devrim kanunları'nın bazılarına tırpan geliyor. Anayasa değişikliği konusu olan maddeler pakete girmeyecek. Kılık-kıyafette serbestlik düşünülürken, kamuda anadil kullanımı da getirilecek.

Redaksiyon aşamasına gelen ve son rötuşları yapılan paket, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 30 Eylül'de açıklanacak. Paketin kapsam ve içeriği sır gibi saklanıyor. Yaklaşık 40 maddeden oluşması beklenen paketin yasa ve yönetmelik değişikliği içerdiği söyleniyor. Radikal'in haberine göre, ‘Demokratikleşme Paketi'nin ana çerçevesini AK Parti'nin son büyük kongresinde kamuoyuna açıklanan 63 maddelik hedefler oluşturuyor. Ankara kulislerinde paketin ‘sürpriz' maddeleri olarak şunlar konuşuluyor.

DEVRİM YASALARINA TIRPAN:

Devrim Yasaları olarak bilinen ve anayasaya aykırılıkları iddia edilemeyen düzenlemelerin bazılarına dokunulması düşünülüyor. Çağın ruhuna uymayan ve pratikte işlerliği olmayan "Şapka İktisasi Kanunu" ile "Efendi, Bey, Paşa gibi lakap ve unvanların kaldırılması hakkındaki kanun" ve "Bazı kisvelerin giyilemeyeceğine dair kanun"un lağvedilmesi gündemde. Devrim Kanunları'na göre milletvekilleri ve kamu görevlilerinin şapka giymesi zorunlu. Bey, paşa gibi unvanların kullanılması da kanunlara aykırı. Uymayanlara ceza verilmeyen bu düzenlemelerin mevzuattan çıkarılması konusunda görüş birliği bulunuyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında şapka giymediği ve yasaya karşı çıktığı için çok sayıda insan idam edilmişti.

JANDARMA, KIR POLİSİ OLUYOR:

Jandarma Genel Komutanlığı Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı olmayacak. İçişleri Bakanlığı bünyesinde Emniyet Genel Müdürlüğü ile eşitlenmesi düşünülen jandarma, kolluk hizmeti sunansivil bir yapıya dönüşüyor.

ASKERİ OKUL MÜFREDATI SİLBAŞTAN:

Askeri okulların müfredatı düzenlenecek. Müfredatın militer unsurlarından temizlenerek demokratik değerlerle donatılması isteniyor.

DARBE MADDELERİ TEMİZLENİYOR:

İç Hizmet Kanunu 35'inci maddenin değiştirilmesinin ardından darbelerle özdeşleşen yasalar kaldırılacak.Bu çerçevede teşekkürler. İç Hizmetler Kanunu ve İç Hizmetler Yönetmeliği'nde bazı değişiklikler yapılacak.

DARBECİLERİN İSİMLERİ:

İsmi 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat darbeleriyle anılan kişilerin isimleri kamu alanlarından tamamen silinecek.

ANADİLDE KAMU HİZMETİ:

Anadilde kamu hizmetlerine erişimin önündeki engeller kalkacak.

PARTİYİ KURMAK KOLAY, KAPATMAK İMKANSIZ:

Siyasi partilerin kurulması kolaylaşırken, kapatılması tamamen kaldırılacak. Partilerdeki tek tipleştirici hükümler de kalkıyor.

SİYASETE KATILIM:

Siyasete katılımın önünde engel olarak görülen yasa maddeleri değişecek.

BARAJ İÇİN 3 FORMÜL:

Seçim Barajı olarak üç seçenek gündemde. Dar bölge olursa baraj yüzde 5'e iniyor, daraltılmış bölge olursa sıfırlanıyor. Aksi durumlarda yüzde 10 barajı devam edecek.

ANDIMIZ NE OLACAK?:

Paketin belki de en büyük sürprizi ilkokullarda okutulan ‘Andımız'la ilgili. Kulislerde kaldırılacağına ilişkin spekülasyonlar yapılsa da ‘Andımız'ın okunup okunmayacağı netlik kazanmadı. Kamuoyundan gelebilecek tepkilerden dolayı uygulamanın devam edebileceği konuşuluyor.

BAŞÖRTÜSÜ-SAKAL ÖZGÜRLÜĞÜ:

Kamuda kıyafet özgürlüğü geliyor. Kadınlara başörtüsü serbestisinin yanına erkeklere de sakal bırakma özgürlüğü tanınacak.

YÖK'E DOKUNULACAK:

12 Eylül kurumlarından YÖK'e dokunulması da gündemde. YÖK'ün koordinasyon kuruluna dönüşecek şekilde yapılandırılabileceği söyleniyor.


WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.165


View Profile
Re: Ak Parti'nin Sır Gibi Sakladığı Değişiklik
« Posted on: Ocak 20, 2021, 05:45:40 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Ak Parti'nin Sır Gibi Sakladığı Değişiklik e-book, Ak Parti'nin Sır Gibi Sakladığı Değişiklik programı, Ak Parti'nin Sır Gibi Sakladığı Değişiklik oyunları, Ak Parti'nin Sır Gibi Sakladığı Değişiklik e-kitap, Ak Parti'nin Sır Gibi Sakladığı Değişiklik download, Ak Parti'nin Sır Gibi Sakladığı Değişiklik hikayeleri, Ak Parti'nin Sır Gibi Sakladığı Değişiklik resimleri, Ak Parti'nin Sır Gibi Sakladığı Değişiklik haberleri, Ak Parti'nin Sır Gibi Sakladığı Değişiklik yükle, Ak Parti'nin Sır Gibi Sakladığı Değişiklik videosu, Ak Parti'nin Sır Gibi Sakladığı Değişiklik şarkı sözleri, Ak Parti'nin Sır Gibi Sakladığı Değişiklik msn, Ak Parti'nin Sır Gibi Sakladığı Değişiklik hileleri, Ak Parti'nin Sır Gibi Sakladığı Değişiklik scripti, Ak Parti'nin Sır Gibi Sakladığı Değişiklik filmi, Ak Parti'nin Sır Gibi Sakladığı Değişiklik ödevleri, Ak Parti'nin Sır Gibi Sakladığı Değişiklik yemek tarifleri, Ak Parti'nin Sır Gibi Sakladığı Değişiklik driverları, Ak Parti'nin Sır Gibi Sakladığı Değişiklik smf, Ak Parti'nin Sır Gibi Sakladığı Değişiklik gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Parti Kapatmak Gerekirse , Sizce Hangi Parti Kapatılmalıdır ? « 1 2 3 4 »
Anketler
mer_ve_g 32 5632 Son Mesaj Eylül 10, 2014, 08:49:44 ÖS
Gönderen : perihan58
Kumralım'ın Bizden Sakladığı Güzelliği... « 1 2 3 4 5 »
İtiraflar
[B]a[R]a[N] 46 6550 Son Mesaj Ocak 26, 2010, 04:59:31 ÖÖ
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Parti
O - Ö - P
mEkansIz_qEnc 1 685 Son Mesaj Haziran 19, 2010, 03:52:06 ÖS
Gönderen : Yıldızım
[-by.*for1cin-] Herkesten Sakladığı Gizli Aşkıyla Yakalandı . « 1 2 3 4 5 »
Dedikodular
Honey_Face 41 10025 Son Mesaj Ekim 24, 2014, 09:38:02 ÖÖ
Gönderen : hiphoprat
Apple'ın Sır Gibi Sakladığı Ürün Çalındı
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
-minel- 0 634 Son Mesaj Mayıs 04, 2015, 10:52:15 ÖÖ
Gönderen : -minel-Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright 2011 Simple Machines SiteMap | Arsiv | Wap | imode | Konular