Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Aile İçi Şiddet Giderek Yükseliyor  (Okunma Sayısı: 561 Kere Okundu.)
« : Ağustos 04, 2008, 06:17:12 ÖS »
Avatar Yok

FeMoX
*
Üye No : 570
Yaş : 29
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2803
Mesaj Sayısı : 5.853
Karizma = 39


Aile içi şiddet üzerinde önemle durulması gereken bir konu.

Bu kavrama baktığımızda, aile içindeki bireylerden, herhangi birinin diğeri üzerinde, fiziksel, psikolojik ya da cinsel olarak zorluk yaratması, zarar vermesi, hükmetmesidir. Psikolojik Danışman Dilek Kırcaoğlu aile içi şiddetle ilgili bugünkü tabloyu gözler önüne seriyor.

Aile içi şiddete en çok kadınlar ve çocuklar maruz kalıyor
Her ne kadar yeni hukuksal düzenlemelerle aile içi şiddetin önlenmesine çalışılsa da, birçok ailede şiddet gören taraf sessiz kalmayı tercih ediyor. Elbette bu tutumlar toplumların yapısına göre de değişiklik gösteriyor. Aile içi şiddeti, gruplandırarak değerlendirmek mümkün. Şiddeti, fiziki zorlama, kişinin çevresine zarar verilmesi, dayak, hatta cinsel olarak zorlamayı, tecavüzü, ensest ilişkiyi de içeren fiziksel şiddet; her türlü tehdit, kendisine veya çevresindeki kişilere yönelik zarar verme endişesi, küfür, aşağılama ve küçük düşürmeyi içeren duygusal şiddet, mağduru ekonomik anlamda sömürme, etrafıyla ilişki kurmasını engelleme, mal varlığını kullanmasına engel olma, sosyal ilişkilerini kontrol etmeyi içeren ekonomiksel sosyal şiddet gibi çeşitli kategoriler göze çarpıyor.

Ekonomik açmaz aile içi şiddeti tetikliyor
Aile içi şiddetin sebeplerine bakıldığında; ekonomik nedenler, güç ve kontrol isteği, alkol ve uyuşturucu gibi madde bağımlılığı gibi nedenleri başlıca sıralarda görülüyor. Ekonomik sıkıntı içinde bulunan ailelerde şiddet eğiliminin diğerlerine göre daha fazla olduğu dikkat çekiyor. Erkek egemen toplumda, şiddete güç savaşı nedeniyle başvuran kişilerin sayısı da azımsanmayacak ölçüde.

Şiddete maruz kalan kadının çaresiz
Ülkemizde aile yapısını korumak adına, aile içinde olan bitenin anlatılmaması, saklanması bir tutum olarak karşımıza çıkıyor. Bunun bir boyutunda da, kadının ekonomik olarak eşine bağımlı yaşıyor olması, şiddeti saklama eğilimini doğuruyor. Bir başka açıdan bakıldığında, “kocamdır; sever de döver de” mantığı bir tutum olarak istesek de istemesek de, karşımızda duruyor. Kadın, kendini sahip olunan bir mal olarak görülüyor ve en acısı da bunu kabulleniyor.

Eğitimli, hatta sosyo-ekonomik olarak bağımsızlığını kazanmış kadınlarımız dahi, aile içi şiddeti kolaylıkla ifade edemiyor. Bunu utanç ve gurur meselesi olarak algılayıp saklayabiliyor. Hatta kadının şiddet görmesinin suçlusunun kendi olduğu bile söylenebiliyor. “Şiddet gördü, ama bir sebebi olmalı mutlaka” bakışıyla şiddetin herhangi bir haklı sebebi olabilirmiş gibi algılandığı da oluyor.

Konuşmak, dile gelmek tek çare
Bu ülkenin aydınlık düşünen insanları olarak şiddet karşısında hangi tavrı alacağız? Olan şeyleri olmuyor gibi mi göstereceğiz, yoksa aydınlığımızın karanlıkları yok etmesi için el ele verip, konuşulmayanları konuşacak, arı kovanına çomak sokacak ve mümkün olduğunca, çaresizlere çare olmaya mı çalışacağız? Gerçeklerden kaçmak uzun vadede daha acı sonuçlar getiriyor. Toplumların kurtuluşunda en etkili bireylerin kadınlar olacağını bir kez daha dile getirerek “KONUŞALIM” diyorum. Bizler bilinçlenerek, bilinçli yaşayarak, itiraz ederek, konuşarak kendimizi ifade edeceğiz ve böylelikle sağlıklı toplumların yaratılmasına faydada bulunacağız. Gerekli kanuni düzenlemeler yapılsa da buradaki uygulamanın başarılı olması tamamı ile bireylerin çabasıyla olacaktır. Haklarımızı aramaktan ve savunmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyelim.

Anahtar Kelime: Forum, Mp3, Program, Film, Webcanavari, Makale, Eğitim, Video, Resim, Upload, SMF, Vb, MyBb, Html, Visual Basic, Karikatür, Komik Resimler, Haberler, Güncel, Destek, İsimden Adres Bul, Seo, WebMaster, İstanbul, İzmir, Ankara, Oyun, Download, Counter Strike, Knight Online, İndir, Ceza, Sago, Ayben, Kolera, Pit10, ŞanıŞer, Memleket, Google, Yahoo, Bing, FaceBook, Sohbet, Radyo, Arkadaşlık, HitOfDevil, English Boards, Döviz Kuru, NoteBook Driver, RapCanavari, RockCanavari, Mp3Canavari, Face, Netlog, Sugar.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.119


View Profile
Re: Aile İçi Şiddet Giderek Yükseliyor
« Posted on: Ağustos 23, 2019, 10:25:40 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Aile İçi Şiddet Giderek Yükseliyor e-book, Aile İçi Şiddet Giderek Yükseliyor programı, Aile İçi Şiddet Giderek Yükseliyor oyunları, Aile İçi Şiddet Giderek Yükseliyor e-kitap, Aile İçi Şiddet Giderek Yükseliyor download, Aile İçi Şiddet Giderek Yükseliyor hikayeleri, Aile İçi Şiddet Giderek Yükseliyor resimleri, Aile İçi Şiddet Giderek Yükseliyor haberleri, Aile İçi Şiddet Giderek Yükseliyor yükle, Aile İçi Şiddet Giderek Yükseliyor videosu, Aile İçi Şiddet Giderek Yükseliyor şarkı sözleri, Aile İçi Şiddet Giderek Yükseliyor msn, Aile İçi Şiddet Giderek Yükseliyor hileleri, Aile İçi Şiddet Giderek Yükseliyor scripti, Aile İçi Şiddet Giderek Yükseliyor filmi, Aile İçi Şiddet Giderek Yükseliyor ödevleri, Aile İçi Şiddet Giderek Yükseliyor yemek tarifleri, Aile İçi Şiddet Giderek Yükseliyor driverları, Aile İçi Şiddet Giderek Yükseliyor smf, Aile İçi Şiddet Giderek Yükseliyor gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Canavar Okyanustan Yükseliyor...
Güncel Haberler
y[N]s 0 413 Son Mesaj Kasım 09, 2011, 11:02:25 ÖS
Gönderen : y[N]s
Neden Deniz Seviyeleri Beklenenden Hızlı Yükseliyor?
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
naberpravda 0 358 Son Mesaj Kasım 19, 2012, 03:09:21 ÖS
Gönderen : naberpravda
Aile Içi Şiddet
Ruh Sağlığı
Asortik Hatun 0 473 Son Mesaj Ocak 22, 2013, 11:23:16 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Dr.nihat Kaya - Aile Içi Şiddet
Doktorlar
Asortik Hatun 0 313 Son Mesaj Kasım 23, 2013, 08:34:33 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Ebola 'da Sayı Giderek Artıyor ! Bin 145 'e Çıktı
Güncel Haberler
imge34 0 228 Son Mesaj Ağustos 16, 2014, 11:28:06 ÖS
Gönderen : imge34


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular