Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Ahmet Taner Kışlalı-mustafa Kemal'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifligi  (Okunma Sayısı: 511 Kere Okundu.)
« : Ağustos 18, 2010, 02:29:07 ÖS »

Vo1Ka
*
Üye No : 56069
Yaş : 26
Nerden : Ankara
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 20
Mesaj Sayısı : 172
Karizma = 9


Aziz Nesin, yıllar önceki bir konuşmamız sırasında şöyle demişti:"- Geçmişte Atatürk'ü eleştirmiş olmaktan dolayı şimdi utanıyorum. Her geçen gün gözümde küçüleceğine, tersine daha da büyüyor."

Benzer aşamadan geçmiş bir kişi olarak, bu değerlendirmeyi gönülden paylaşmam zor değildi. Zaman bizleri değil, Mustafa Kemal'i haklı çıkarmıştı.

Lenin'in, Mao'nun, Enver Hoca'nın, Dimitrof'un heykellerinin yerlerde sürüklendiği, resimlerinin duvarlardan kaldırıldığı, Leningrad isminin St. Petersburg'a dönüştürüldüğü günümüzde, bunu görebilmek kuşkusuz daha kolay.

* * *

Eğer Türkiye'de bir din devleti kurmak istiyorsanız, Mustafa Kemal'e saldırmanız elbette ki tutarlıdır.

Eğer Türkiye'nin bir bölgesini ayırıp ırkçı bir devlet kurmak peşindeyseniz, Mustafa Kemal'e saldırmanın elbette tutarlı bir yanı vardır.

Ama "çağı yakalama" arayışında görünürken aynı şeyi yapmaya kalkarsanız; belki - her garip şeyi yapanlara olduğu gibi - bazı dikkatleri üzerinize çekersiniz, ama inandırıcı olamazsınız.

Bir bakıyorsunuz; Kültür Bakanı'nı temsilen açık oturuma katılan bir sayın konuşmacı, Kemalizmin Batı Avrupa'daki totaliter ideolojilerin etkisi altında kaldığını söylüyor. ( Çekinmese, faşistlikle suçlayacak. )

Bir bakıyorsunuz; Marksist soldan ciddi bir düşünür, "Halka sorulsaydı dil devrimini kabul eder miydi?" diye soruyor. ( Sanki referandumla devrim yapılabilirmiş gibi... )

Bir bakıyorsunuz; 60'lı yıllarda Atatürk'ün sosyalistliğini kanıtlamak için ter döken bir köşe yazarı, şimdi onu küçültmek için tüm kalem kıvraklığını kullanma telaşı içinde.

Bir bakıyorsunuz; "orijinal" olabilme uğruna, Atatürk'ü demokrasi karşıtı gösterebilmek için, kendi eğilimlerine bilim kılıfı giydirme çabasına girenler var.

Mustafa Kemal'i bilimsel olarak değerlendirebilmenin yöntemi açık: Hangi koşullardaydı? Ne yapmak istiyordu? Ne yaptı? Sonuç ne oldu?

Hangi koşullarda yola çıktığını biliyoruz. Ne yapmak istediğini ise - en kıt zekâlıların bile yanlış anlayamayacağı kadar - açık söylemiş:

"Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemi ile devlet şekli demektir. Biz cumhuriyeti kurduk, on yaşını doldururken, demokrasinin bütün geleneklerini sırası geldikçe yerine koymalıdır. Türkiye Cumhuriyeti'nde de birbirini denetleyen partilerin doğacağına şüphe yoktur. Demokrasi maddi refah meselesi değildir. Böyle bir nazariyat, vatandaşların siyasi hürriyet ihtiyacını unutmayı amaçlar. Bir ulusu oluşturan bireylerin her çeşit özgürlüğü güven altında bulunmalıdır."

Ne yapmış?

Hiçbir şeyin devletin dışında olamadığı faşizmin yükselme döneminde bile, Türk Dil ve Tarih Kurumları, siyasal iktidarların etkisinden uzak, bağımsız bir yapıda oluşturulmuş. Totaliter bir kültürden demokratrik bir kültüre geçiş için büyük çaba sarfetmiş

Dışarıda varolmayan çoğulculuğu, tek partinin içinde adeta özendirmiş. "Devletçilik" resmi ideoloji iken, özel sektör ve liberalizm savunucuları partinin ve devletin en üst düzeylerine kadar yükselebilmişler; parti içinde ayrı bir kanat oluşturmuşlar.

Chp'ye faşist bir model getirmek isteyenleri terslemiş. Bir muhalefet partisi kurulması deneyini, - çok olumsuz koşullarda bile - kendi eliyle başlatmış.

Peki açtığı yol - tüm ihanetlere karşın - nereye varmış?

Eksikleri, yanlışları olsa da hiçbir Müslüman ülkede var olmayan bir demokrasiye!..

* * *

Bir cümle hâlâ kulaklarımda: "Cesaretim olsa, tıpkı İnce Mehmed'in destanını yazdığım gibi, Mustafa Kemal'in de desatanını yazmak isterdim..."

Ölümünden yarım yüzyıl sonra - ve tüm ideolojik değerlerin altüst olduğu bir dünyada - eğer bir kişi hâlâ Yaşar Kemal'de ve milyonlarca insanda bu duyguları yaratabiliyorsa, hâlâ güncelse, bunun anlamı açıktır.

Bu ülkede Atatürk'ü yıkarak olumlu bir şeyler yapabileceğini sananların, kendi küçük dünyaları içinde büyük bir yanılgı yaşadıklarına inanıyorum.

Kaynak : A.Taner KIŞLALI - Cumhuriyet, 8 Mart 1992 ( Atatürk'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği )
« Son Düzenleme: Ağustos 18, 2010, 02:30:20 ÖS Gönderen : Vo1Ka »

WeBCaNaVaRi.NeT
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.160


View Profile
Re: Ahmet Taner Kışlalı-mustafa Kemal'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifligi
« Posted on: Haziran 04, 2020, 04:37:27 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Ahmet Taner Kışlalı-mustafa Kemal'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifligi e-book, Ahmet Taner Kışlalı-mustafa Kemal'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifligi programı, Ahmet Taner Kışlalı-mustafa Kemal'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifligi oyunları, Ahmet Taner Kışlalı-mustafa Kemal'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifligi e-kitap, Ahmet Taner Kışlalı-mustafa Kemal'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifligi download, Ahmet Taner Kışlalı-mustafa Kemal'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifligi hikayeleri, Ahmet Taner Kışlalı-mustafa Kemal'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifligi resimleri, Ahmet Taner Kışlalı-mustafa Kemal'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifligi haberleri, Ahmet Taner Kışlalı-mustafa Kemal'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifligi yükle, Ahmet Taner Kışlalı-mustafa Kemal'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifligi videosu, Ahmet Taner Kışlalı-mustafa Kemal'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifligi şarkı sözleri, Ahmet Taner Kışlalı-mustafa Kemal'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifligi msn, Ahmet Taner Kışlalı-mustafa Kemal'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifligi hileleri, Ahmet Taner Kışlalı-mustafa Kemal'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifligi scripti, Ahmet Taner Kışlalı-mustafa Kemal'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifligi filmi, Ahmet Taner Kışlalı-mustafa Kemal'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifligi ödevleri, Ahmet Taner Kışlalı-mustafa Kemal'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifligi yemek tarifleri, Ahmet Taner Kışlalı-mustafa Kemal'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifligi driverları, Ahmet Taner Kışlalı-mustafa Kemal'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifligi smf, Ahmet Taner Kışlalı-mustafa Kemal'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifligi gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular