Duyurular
Uzun süredir sunucu kaynaklı yaşanan problemlerden ötürü özür dileriz. Yeni sunucu'ya geçiş yaptık ve artık sorunsuz olarak yayın hayatına tekrar başlamış bulunmaktayız. Problem ve Sorunlarınız için SaviorAngel adlı Adminimize P.M ile ulaşabilirsiniz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Afyon Dumlupınar Bilsem, Zeka Gücü Laboratuvarı’yla Yeni Icatlara Yelken Açtı  (Okunma Sayısı: 102 Kere Okundu.)
« : Ekim 12, 2018, 01:26:54 ÖS »
Avatar Yok

Manifest0
*
Üye No : 257097
Nerden : Batman
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 72
Mesaj Sayısı : 72
Karizma = 1


 
Anadolu’nun “Zeka Gücü” Afyon’da
 
Türkiye’nin özel yetenekli çocuklarına yönelik eğitim çalışmalarıyla dikkat çeken Turkcell, Anadolu’nun yeni Aziz Sancarları’nı yetiştirmek için desteğini sürdürüyor. 2016’da Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde başlatılan ve ülkemizdeki BİLSEM (Bilim ve Sanat Merkezleri) bünyesinde teknoloji laboratuvarlarının açıldığı Zeka Gücü Projesi'nin son durağı Afyon oldu. Afyon Dumlupınar BİLSEM’de açılan Zeka Gücü Teknoloji Laboratuvarı’nda özel yetenekli öğrenciler, potansiyellerini gerçekleştirecek teknolojilere erişebiliyor.
 
3 yıl içinde hedeflerin ötesine geçerek 30 bin öğrenciye ulaşılan Turkcell’in Zeka Gücü Projesi’nin yeni durağı Afyon oldu. Projenin 20. okulu olan Afyon Dumlupınar BİLSEM’de kurulan laboratuvarda, üç boyutlu yazıcılardan maker kitlere kadar pek çok ürün yer alıyor. Türkiye’nin genç beyinleri ülkenin geleceği için, yeni laboratuvarlarında çalışmalarına hiç zaman kaybetmeden başladı. Zeka Gücü Projesi’nde öğrencilere verilen yüz yüze eğitimler,online  eğitimlerle de destekleniyor.
 
“Zeka Gücü ile eğitimleri zenginleştirdik”
 
TÜBİTAK 12. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda kodlama alanında birincilik ödülü alan  Afyon Dumlupınar BİLSEM’de düzenlenen açılış törenine; Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Koç, Afyon Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyon Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın ve Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili katıldı. Turkcell’in “Yerli ve Milli Yapay Zeka” üretimi hedefinde önemli bir adım olarak da kabul edilen “Zeka Gücü” projesiyle ilgili açılışta konuşan Atilla Koç, “Anadolu’da fırsat eşitliği bekleyen ve Türkiye’nin geleceğine şekil verecek binlerce Aziz Sancar olduğuna inanıyoruz. Zeka Gücü projemizle onların elinden tutuyor; ihtiyaçları olan donanımı sağlayarak, engelleri aşmalarını hedefliyoruz. Üçüncü yılındaki projemiz başarıyla yola devam ediyor. Projede ilk yola çıktığımızda hedefimizi 3 yılda 10 bin olarak koymuştuk. Oysa bugün geldiğimiz noktada rakamı üçe katladığımızı görüyoruz. Bu yılın sonunda bu projeyle 30 binden fazla çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz. Projemizin kapsamını ve içeriğini zenginleştirdik. Zeka Gücü ismiyle yola devam ediyoruz. Sınıflarımızda sadece genel amaçlı teknoloji sınıflarını değil; uzay, akıllı ev ve bulut teknolojilerine yönelik zenginleştirilmiş eğitimler ile daha üst seviyede fayda sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.
 
Yeni nesil eğitimlerde neler var?
 
Yeni nesil üretim araçlarını öğretmeyi planlayan eğitim programı, yüz yüze ve online eğitimler olarak ikiye ayrılıyor. Proje, özel yetenekli çocukların içindeki yaratıcılığı ve potansiyeli ortaya çıkarmayı amaç ediniyor. A’dan Z’ye Turkcell tarafından kurulan Zeka Gücü Laboratuvarları’nda her öğrenciye dizüstü bilgisayar, üç boyutlu yazıcı (3D printer), akıllı tahta ve öğrencilerin üretim ve tasarım süreçlerine destek olacak elektronik setler ve alet takımları bulunuyor. Proje, Türkiye’de “maker hareketi” (kendin yap-kodlama) konusunda atılan ilk adımlardan biri olarak da dikkat çekiyor.
 
Yeni dönemde Zeka Gücü Projesi’nin uzaktan öğretim sistemi de güncelleniyor. Yenilenen Zeka Gücü eğitim portalı Stanford, MIT, Cambridge ve Sorbonne üniversitelerinin de kullandığı Open edX altyapısına geçiş yapacak.  Yeni sistem ile Zeka Gücü portalı Türkiye’deki tüm öğrencilerin faydalanabileceği Arduino, Scratch, Uzay Bilimleri, Robotik gibi eğitimleri de içeren zengin bir eğitim portalı haline dönüşüyor.
 
Yüksek irtifa balonlarıyla atmosferin gözlenmesi, gündüz ve gece teleskopla güneş sistemi ve yıldız gözlem atölyeleri yapılması ve akıllı ev sistemlerinin temellerine ilişkin pek çok yeni eğitim, bu yıl içinde Zeka Gücü Projesi sayesinde öğrencilerle buluşacak.
 
Afyon BİLSEM’deki Zeka Gücü çocuklarının projeleri
 
SERUMMATİK ... Hastalara acil durumlarda takılan seruma kurulan düzenek sayesinde serumu biten hastaların bilgisi hemşirelerin telefonuna bildirim olarak geliyor. Sistem hastaya 1 dakikada 50 damla verilecek şekilde düzenleniyor. Sağlık personeli serum takılı tüm hastaların serumundaki damla sayısını ve damlaların düşme sıklığını uzaktan artırıp azaltıyor ya da damla akışını durdurabiliyor.  Proje Konya’da düzenlenen TÜBİTAK 12. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasında kodlama alanında bölge üçüncüsü oldu.
 
TOPLU TAŞIMADA GÜVENLİK ... Toplu taşıma araçlarına gereğinden fazla yolcu alınmasının önüne geçilerek yolcuların daha güvenli ve daha konforlu bir yolculuk yapması amaçlanıyor. Kaza risklerini de azaltacak sistem, bir minibüsün kapısına takılan iki lazer modülü ile çalışıyor. Minibüse binen ve inen yolcu sayısını hesaplanıyor, fazla yolcu alımı olduğunda kapının kapanması önleniyor ve alarm çalarak aracın hareket etmesi engelleniyor. Proje Konya’da düzenlenen TÜBİTAK 12. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasında kodlama alanında bölge birincisi oldu.
 
DRONE PROJESİ … 2018 yılında İstanbul’da düzenlenen TEKNOFEST etkinliğinde İnsansız Hava Aracı yarışma kategorisi için geliştirildi. Drone, Görsel İşleme Teknolojisi yardımıyla yukarıdan labirentin görüntüsünü alıyor ve İnsansız Kara Aracı ile iletişim kurarak görüntüyü iletiyor. İnsansız Kara Aracı da labirentten çıkmak için gerekli hesaplamaları yaparak uygun bir algoritma hazırlıyor.
 
LAZER YAZICI … XY Plotter Robot Kiti ile hazırlanmış Ahşap Yakma Sanatı için kullanılmak amacıyla geliştirildi. Çizilmesi istenilen görüntü SD karta gönderiliyor ve düzeneğin üzerinde bulunan Pyrography Kalemi (Ahşap Yakma) yardımıyla tahta üzerine görüntü işleniyor.
 

WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.122


View Profile
Re: Afyon Dumlupınar Bilsem, Zeka Gücü Laboratuvarı’yla Yeni Icatlara Yelken Açtı
« Posted on: Eylül 18, 2019, 11:23:28 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Afyon Dumlupınar Bilsem, Zeka Gücü Laboratuvarı’yla Yeni Icatlara Yelken Açtı e-book, Afyon Dumlupınar Bilsem, Zeka Gücü Laboratuvarı’yla Yeni Icatlara Yelken Açtı programı, Afyon Dumlupınar Bilsem, Zeka Gücü Laboratuvarı’yla Yeni Icatlara Yelken Açtı oyunları, Afyon Dumlupınar Bilsem, Zeka Gücü Laboratuvarı’yla Yeni Icatlara Yelken Açtı e-kitap, Afyon Dumlupınar Bilsem, Zeka Gücü Laboratuvarı’yla Yeni Icatlara Yelken Açtı download, Afyon Dumlupınar Bilsem, Zeka Gücü Laboratuvarı’yla Yeni Icatlara Yelken Açtı hikayeleri, Afyon Dumlupınar Bilsem, Zeka Gücü Laboratuvarı’yla Yeni Icatlara Yelken Açtı resimleri, Afyon Dumlupınar Bilsem, Zeka Gücü Laboratuvarı’yla Yeni Icatlara Yelken Açtı haberleri, Afyon Dumlupınar Bilsem, Zeka Gücü Laboratuvarı’yla Yeni Icatlara Yelken Açtı yükle, Afyon Dumlupınar Bilsem, Zeka Gücü Laboratuvarı’yla Yeni Icatlara Yelken Açtı videosu, Afyon Dumlupınar Bilsem, Zeka Gücü Laboratuvarı’yla Yeni Icatlara Yelken Açtı şarkı sözleri, Afyon Dumlupınar Bilsem, Zeka Gücü Laboratuvarı’yla Yeni Icatlara Yelken Açtı msn, Afyon Dumlupınar Bilsem, Zeka Gücü Laboratuvarı’yla Yeni Icatlara Yelken Açtı hileleri, Afyon Dumlupınar Bilsem, Zeka Gücü Laboratuvarı’yla Yeni Icatlara Yelken Açtı scripti, Afyon Dumlupınar Bilsem, Zeka Gücü Laboratuvarı’yla Yeni Icatlara Yelken Açtı filmi, Afyon Dumlupınar Bilsem, Zeka Gücü Laboratuvarı’yla Yeni Icatlara Yelken Açtı ödevleri, Afyon Dumlupınar Bilsem, Zeka Gücü Laboratuvarı’yla Yeni Icatlara Yelken Açtı yemek tarifleri, Afyon Dumlupınar Bilsem, Zeka Gücü Laboratuvarı’yla Yeni Icatlara Yelken Açtı driverları, Afyon Dumlupınar Bilsem, Zeka Gücü Laboratuvarı’yla Yeni Icatlara Yelken Açtı smf, Afyon Dumlupınar Bilsem, Zeka Gücü Laboratuvarı’yla Yeni Icatlara Yelken Açtı gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Burcu Yeni Aşka Yelken Açtı
Televizyon & Radyo & Magazin
-LoSS AnGeL- 4 1242 Son Mesaj Eylül 22, 2014, 02:58:28 ÖS
Gönderen : portakal
Hüsnü Yeni Bir Aşka Yelken Açtı
Televizyon & Radyo & Magazin
-LoSS AnGeL- 1 522 Son Mesaj Aralık 20, 2009, 05:51:58 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Ünlü Oyuncu Yeni Aşka Yelken Açtı.
Televizyon & Radyo & Magazin
Burc_ 5 929 Son Mesaj Temmuz 14, 2013, 02:40:14 ÖÖ
Gönderen : hazal46
Mehmet Ali Erbil Yeni Bir Aşka Yelken Açtı
Televizyon & Radyo & Magazin
sanane_61 0 399 Son Mesaj Ekim 08, 2013, 07:32:27 ÖS
Gönderen : sanane_61
Anadolu'nun "zeka Gücü" Afyon'da
Güncel Haberler
Manifest0 0 107 Son Mesaj Ekim 12, 2018, 10:23:04 ÖÖ
Gönderen : Manifest0


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular