0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Acil Hasta Ücretsiz Tedavi Edilecek  (Okunma Sayısı: 883 Kere Okundu.)
« : Ağustos 11, 2010, 07:28:54 ÖS »
Avatar Yok

*blue*
*
Üye No : 28405
Nerden : Düzce
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 255
Mesaj Sayısı : 709
Karizma = 14


Artık hiç bir acil hasta sosyal güvencesi olmasa da ödeme gücü bulunmasa da hastane kapısından dönmeyecek. Parasını SGK'dan ya da belediyeden alacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayınlanan Başbakanlık Genelgesi'ne göre kişinin sosyal güvencisi olup olmadığını ödeme gücü bulunup bulunmadığına veya tedavi masraflarının nasıl karşılanacağına bakılmaksızın acil hastalara gerekli tıbbi tedavi yapılacak. 'Acil Sağlık Hizmetleri'nin Sunumu' adlı genelgeye göre özel hastaneler hastalardan katkı payı da talep edemeyecek. Kamuya ait sağlık kuruluşları verdiği acil sağlık hizmetlerinin ödemesini o bölgede sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından; özel sağlık kuruluşları ise belediyelerden isteyecek.

Sosyal güvencesi olmayan acil hastaların hastane kapısından nasıl döndürülmeyeceğini Akşam gazetesinden Türkan Yılmazer 10 soru ve 10 cevapta vatandaşa özetledi.

1- Acil bir hastalıkla karşı karşıya kalan kişiler hangi sağlık kuruluşlarında tedavi edilebilecek?

Kamu ve özel tüm sağlık kuruluşları durumu 'acil' tanımına uyan hastaları ücretsiz tedavi edecek. Özel hastane de olsa para ödemeyecek.

2- Sosyal güvencesi olmayan ya da o anda cebinde parası bulunmayan hasta ne yapacak?

Kamu ya da özel hiçbir sağlık kurumu 'acil' hastaların sağlık güvencesi olup olmadığına veya ödeme gücü bulunup bulunmadığına tedavi masraflarının nasıl karşılanacağına bakmayacak. Acil hastalar kabul edilecek ve gerekli tıbbi tedavi yapılacak.

3- İki gündür boğazım ağrıyor gündüz işe gittiğim için hastaneden randevu alamıyorum. Gece herhangi bir acil servise başvursam da bu durum geçerli olur mu?

Uygulama durumu gerçekten aciliyet gerektiren gerektiren hastalar için geçerli. Acil hal; ani gelişen hastalık kaza yaralanma ve benzeri durumları kapsıyor. Bunun dışındaki durumlar acil kapsamına girmiyor.
Yani boğazınız ağrıyorsa sadece polikliniğe başvurabilirsiniz ve bunun için de ücret ödersiniz.

4- Komşumuz Bağ-Kur'lu ama prim borcu var. Sağlık hizmetinden yararlanabilecek mi? Prim borcu olmadığına dair bir belge istenecek mi?

Hayır ister Bağ-Kur'a prim borcu olsun isterse de yeterli prim ödeme gün sayısı olmasın fark etmeyecek. Kimse prim gününe ya da borcuna bakmayacak. SGK ile sözleşmesi bulunan özel ya da kamu sağlık kuruluşlarına başvuran acil hastalara verilen hizmetin bedeli SGK'dan tahsil edilecek. Ne hastadan ne de SGK'dan ayrıca ilave ücret talep edilmeyecek.

5- Bugüne kadar özel hastanelerin acil servisine başvurduğumuzda sosyal güvencesi olan hastalardan katkı payı alınıyordu. Bundan sonra da bir pay alınacak mı?

SGK ile sözleşmesi bulunan herhangi bir özel sağlık kuruluşuna başvurduğunuzda sadece tedavinizi olacak ve sağlıkla evinize gideceksiniz. Sizden ek ilave bir ücret istenmeyecek.

6- Evimize en yakın hastane özel ve SGK ile sözleşmesi yok. Buraya kalp krizi şikayetiyle kaldırıldım para ödemem gerekecek mi?

Burada biraz farklı bir prosedür işleyecek ancak sonuçta cebinizden para çıkmamış olacak. Şöyle ki öncelikle tedavinizin bedeli hasta adına faturalandırılacak. Eğer üzerinizde para varsa bunu ödeyip daha sonra SGK'dan alabileceksiniz. Ancak üzerinizde para yoksa yazılı bir muvafakat verip paranın SGK'dan direk hastaneye verilmesini de talep edebilirsiniz. SGK incelemesini yaptıktan sonra belirlenen tutarı özel hastaneye ödeyecek. Hastadan veya SGK'dan ayrıca ilave ücret istenmeyecek.

7- Mahallemizde sosyal güvencesi olmayan bir aile var. Onlar bu hizmetten yararlanabilecek mi?

Kesinlikle... Herhangi bir sağlık güvencesi bulunmayan kişiden bu tedavinin bedelini ödeme gücü bulunmadığını belirten bir yazılı beyan alınacak. Yazılı beyan verenden acil sağlık hizmeti bedeli talep edilmeyecek.

8- Bu para hastanın cebinden çıkmayacaksa kimin cebinden çıkacak?

Kamuya ait ya da ayakta teşhis ve tedavi yapan özel sağlık kuruluşlarında tedavi olanların ödemeleri gereken para bölgedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından talep edilecek.

9- Özel hastanelerde de aynı durum geçerli olacak mı?

Hastalar özel hastanelerin ücretsiz kontenjanından yararlanacaklar. Bu kontenjanı aşan durumlarda ise sağlık kuruluşunun bulunduğu belediyeden ödeme talep edilecek.

10- Suistimal olursa ne olacak bir tedbir alınacak mı?

Belediye veya sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı öncelikle kişinin ödeme gücünün bulunup bulunmadığını araştıracak. Hasta ödeyebilecek durumdaysa bu durum sağlık kuruluşuna bildirilecek. Parayı sağlık kuruluşu kendisi tahsil edecek.

∂σğυşтαη gєℓєη вιя нαѕтαℓığıм ναя..
нєя göя∂üğüмü
ιηѕαη
ѕαηıуσяυмм..!
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.164


View Profile
Re: Acil Hasta Ücretsiz Tedavi Edilecek
« Posted on: Eylül 21, 2020, 09:02:08 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Acil Hasta Ücretsiz Tedavi Edilecek e-book, Acil Hasta Ücretsiz Tedavi Edilecek programı, Acil Hasta Ücretsiz Tedavi Edilecek oyunları, Acil Hasta Ücretsiz Tedavi Edilecek e-kitap, Acil Hasta Ücretsiz Tedavi Edilecek download, Acil Hasta Ücretsiz Tedavi Edilecek hikayeleri, Acil Hasta Ücretsiz Tedavi Edilecek resimleri, Acil Hasta Ücretsiz Tedavi Edilecek haberleri, Acil Hasta Ücretsiz Tedavi Edilecek yükle, Acil Hasta Ücretsiz Tedavi Edilecek videosu, Acil Hasta Ücretsiz Tedavi Edilecek şarkı sözleri, Acil Hasta Ücretsiz Tedavi Edilecek msn, Acil Hasta Ücretsiz Tedavi Edilecek hileleri, Acil Hasta Ücretsiz Tedavi Edilecek scripti, Acil Hasta Ücretsiz Tedavi Edilecek filmi, Acil Hasta Ücretsiz Tedavi Edilecek ödevleri, Acil Hasta Ücretsiz Tedavi Edilecek yemek tarifleri, Acil Hasta Ücretsiz Tedavi Edilecek driverları, Acil Hasta Ücretsiz Tedavi Edilecek smf, Acil Hasta Ücretsiz Tedavi Edilecek gsm
Yanıtla #1
« : Ağustos 11, 2010, 07:43:34 ÖS »
Avatar Yok

Doktor Ahmet
*
Üye No : 52736
Yaş : 27
Nerden : Kütahya
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 168
Mesaj Sayısı : 1.709
Karizma = 3020


teşekkürler önemli bir yenilik olmuş

Unutma!!!Karanlık gecede kara taşın üstündeki kara karıncayı gören biri var...

♪-♪♪-♪♪-♪nfr♪-♪♪-♪♪-♪
Yâ Rab, bu uğursuz gecenin yok mu sabahı?
Mahşere mi bi çarelerin yoksa felahı!
Nur istiyoruz... Sen bize yangın veriyorsun!
" Yandık!" diyoruz... Boğmaya kan gönderiyorsun!
Yanıtla #2
« : Ağustos 11, 2010, 09:09:24 ÖS »
Avatar Yok

*blue*
*
Üye No : 28405
Nerden : Düzce
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 255
Mesaj Sayısı : 709
Karizma = 14


evet:)
Yanıtla #3
« : Ağustos 11, 2010, 09:28:28 ÖS »
Avatar Yok

*blue*
*
Üye No : 28405
Nerden : Düzce
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 255
Mesaj Sayısı : 709
Karizma = 14


evet çook güzel olur (:
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular