Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Acı Tütün Kitap Özeti – Necati Cumalı  (Okunma Sayısı: 203 Kere Okundu.)
« : Haziran 06, 2018, 12:30:10 ÖS »
Avatar Yok

BaRaNwEb
*
Üye No : 243769
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 64
Mesaj Sayısı : 74
Karizma = 0


Necati Cumalı‘nın etkileyici romanlarından biri olan acı tütün kitap özeti 1952 yılında İzmir’in ilçesi Urla’da geçer. O dönem iktidarda olan Demokrat Parti tütün üreticilerini büyük beklentiler içine sokmuştur.

Üreticilerin Beklentisi
Tütün üreticileri hasatlarını yapmış ve tütünlerini satmak için beklemektedir. Urla köylülerinde umut çok yüksektir ve o yılki satışlardan iyi kazanç elde edeceklerini düşünmektedir. Gelen haberler tütün fiyatlarının yüksek tutulacağı yönündedir ve köylüler kendi planlarını yapmaktadır.

Köylüler bütün günlerini köy kahvesinde haber dinleyerek geçirmektedir. Hepsi tütün fiyatlarının açıklanmasını sabırsızlıkla beklemektedir. Sonunda tütün fiyatları açıklanır ve hepsi büyük bir şok yaşar. Açıklanan fiyatlar söylenen tütün fiyatlarının yarısıdır.

Necati Cumalı gerek şiirlerinde gerekse romanlarında toplumsal olayları irdeler ve acı tütün kitap özeti de Ege bilgesi tütün üreticilerinin yaşadıklarını anlatır. Orta alt sınıfın yaşadıkları Cumali’nin en çok yazdığı konulardır ve bu guruptan olan insanları tanımlamasındaki gerçekçilik onu çok okunan bir yazar haline getirmiştir. Cumali köylülerin ve alt sınıf insanların yaşantılarını ve duygularını abartısız gerçekçi bir dille anlatır bunun nedeni de çok iyi bir gözlemci olmasıdır.

Tütün fiyatlarının açıklanacağı sabah köylüler tekelin önünde toplanmış bekliyorlardı. Tütün eksperi gelip tütün fiyatlarını açıkladığında yıkıldılar zira fiyat çok düşüktü. Köylüler bu fiyatlarla tütün satmamaya karar verdiler.

1950 yılındaki seçimlerde Demokrat Parti seçimi kazanabilmek için komisyonculara bir çok vaatte bulunarak onların desteğini almıştı. Şimdi alınan bu desteğin karşılığını verme zamanıydı ve köylülerden tütün ucuz alınarak komisyonculara para kazandırılacaktı. Ege ve Urla halkı bu fiyatlarla tütün satmak istemeseler de fazla direnemediler ve tütünlerini ucuz fiyatlarla satmak zorunda kaldılar.

Çaresizlik
Urla’da yaşayan ve tütün üreticisi olan Ferit, Binnaz’a aşıktır. Binnaz’la güzel bir düğün ile evlenebilmek için o yılki tütün satışlarından kazanacağı parayı beklemektedir. Açıklanan fiyatlar yüzünden en büyük şoku yaşayanlardan biri de Ferit olmuştur.

Tütün üreticileri tütünlerini satmama kararı alıp direnişe geçtiklerinde onların arasında Ferit’te bulunmaktadır. Fakat köylüler çaresizdir ve direniş zayıf kalmıştır. Sonunda üreticiler belirlenen fiyatlar ile tütünlerini satarlar. Urla köylülerinden biri olan arabacı Yusuf tütünlerini satmayı ret eder ve meydanda tütünlerini ateşe verir.

Necati Cumalı toplulukların amaçlarını gerçekleştirebilmeleri için örgütlenmeleri gerektiğinin önemini acı tütün kitap özeti romanında tütün üreticileri üzerinden anlatmıştır. Örgütlenmemiş üreticilerin veya çalışanların haklarını alamayacakları Egeli tütün üreticilerinin yaşadıkları ile izah etmiştir.

Necati Cumalı bu eserinde köylülerin hayatına anlatırken kullandığı dilin yalınlığı ile romanı su gibi okunur kılmıştır. Toplumları ve insanları çok iyi tanımış bir yazar olarak okuyucuyu romanın bir parçası haline getirebilmektedir.

Necati Cumalı 1921 yılında doğmuştur. Edebiyata şiirle başlayan yazar daha sonra eserleri arasına romanlarını ve tiyatro oyunlarını da katmıştır. 2001 yılında hayata veda eden yazar Türk Edebiyatına eserleriyle büyük katkıda bulunmuştur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.122


View Profile
Re: Acı Tütün Kitap Özeti – Necati Cumalı
« Posted on: Haziran 17, 2019, 01:36:29 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Acı Tütün Kitap Özeti – Necati Cumalı e-book, Acı Tütün Kitap Özeti – Necati Cumalı programı, Acı Tütün Kitap Özeti – Necati Cumalı oyunları, Acı Tütün Kitap Özeti – Necati Cumalı e-kitap, Acı Tütün Kitap Özeti – Necati Cumalı download, Acı Tütün Kitap Özeti – Necati Cumalı hikayeleri, Acı Tütün Kitap Özeti – Necati Cumalı resimleri, Acı Tütün Kitap Özeti – Necati Cumalı haberleri, Acı Tütün Kitap Özeti – Necati Cumalı yükle, Acı Tütün Kitap Özeti – Necati Cumalı videosu, Acı Tütün Kitap Özeti – Necati Cumalı şarkı sözleri, Acı Tütün Kitap Özeti – Necati Cumalı msn, Acı Tütün Kitap Özeti – Necati Cumalı hileleri, Acı Tütün Kitap Özeti – Necati Cumalı scripti, Acı Tütün Kitap Özeti – Necati Cumalı filmi, Acı Tütün Kitap Özeti – Necati Cumalı ödevleri, Acı Tütün Kitap Özeti – Necati Cumalı yemek tarifleri, Acı Tütün Kitap Özeti – Necati Cumalı driverları, Acı Tütün Kitap Özeti – Necati Cumalı smf, Acı Tütün Kitap Özeti – Necati Cumalı gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
70 Kitap Özeti ( Önbilgi )
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
iBRaHiMiNe 5 1637 Son Mesaj Ağustos 01, 2010, 02:03:51 ÖS
Gönderen : Anqel*
Acı Tütün - Necati Cumalı
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
yatanist_17 6 2103 Son Mesaj Kasım 07, 2012, 12:41:11 ÖS
Gönderen : zenginali
Viran Dağlar - Necati Cumalı
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
By.CeZa 0 1210 Son Mesaj Temmuz 22, 2008, 05:05:45 ÖS
Gönderen : By.CeZa
Filler De Hatırlar Kitap Özeti
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
Musty* 0 699 Son Mesaj Temmuz 25, 2008, 10:29:24 ÖÖ
Gönderen : Musty*
Kitap Özeti
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
kFi 1 689 Son Mesaj Eylül 03, 2010, 03:10:24 ÖS
Gönderen : Hephaestus


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular