Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Acı Bakla Çiçeği Lipinus Çiçeği  (Okunma Sayısı: 434 Kere Okundu.)
« : Ocak 23, 2010, 11:24:09 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


Acı bakla (Lupinus), baklagiller (Fabaceae) familyasından, 200 kadar türü içeren bitki cinsi.

Fabaceae familyasındandır. Güneşli bölgeleri sever. Asitli, kumlu geçirgen topraklarda iyi gelişim gösterir. Yaz aylarında toprağının nemli tutulması gerekir. Çiçekleri dik salkımlar şeklinde kümelenmiştir. Hayvan yemi, yeşil gübre ve süs bitkisi olarak yetiştirilen birçok tür vardır.

Kazık köklüdür. Çiçekleri canlı renklerdedir. En bilinen türleri; Lupinus angustifolius-mavi çiçekli acı bakla, Lupinus albus-ak çiçekli acı bakla ve Lupinus lutens-sarı çiçekli acı bakladır.


3000 yıl önce bazı türlerinin tarımına başlanmıştır. Çiçekleri dik salkımlar şeklinde kümelenmiştir, 30-120 cm'e kadar boylanabilir. Yabanıl türlerin çoğu Akdeniz çevresinde ve Kuzey Amerika'da yetişir. Bazı türleri süs yeşil gübre olarak tarlalara ya da süs bitkisi olarak bahçelere ekilir.Tohumları ise genellikle hayvan yemi olarak kullanılır.
Türkiye hem kültürü yapılan türler ve onların yabani formları, hem de sınırlı amaçlarla kültürü yapılan acı bakla türleri açısından zengindir ve doğal bitki örtüsünde türleri ile bu türlere ait alt türler oldukça yaygındır

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.021


View Profile
Re: Acı Bakla Çiçeği Lipinus Çiçeği
« Posted on: Nisan 06, 2020, 01:46:24 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Acı Bakla Çiçeği Lipinus Çiçeği e-book, Acı Bakla Çiçeği Lipinus Çiçeği programı, Acı Bakla Çiçeği Lipinus Çiçeği oyunları, Acı Bakla Çiçeği Lipinus Çiçeği e-kitap, Acı Bakla Çiçeği Lipinus Çiçeği download, Acı Bakla Çiçeği Lipinus Çiçeği hikayeleri, Acı Bakla Çiçeği Lipinus Çiçeği resimleri, Acı Bakla Çiçeği Lipinus Çiçeği haberleri, Acı Bakla Çiçeği Lipinus Çiçeği yükle, Acı Bakla Çiçeği Lipinus Çiçeği videosu, Acı Bakla Çiçeği Lipinus Çiçeği şarkı sözleri, Acı Bakla Çiçeği Lipinus Çiçeği msn, Acı Bakla Çiçeği Lipinus Çiçeği hileleri, Acı Bakla Çiçeği Lipinus Çiçeği scripti, Acı Bakla Çiçeği Lipinus Çiçeği filmi, Acı Bakla Çiçeği Lipinus Çiçeği ödevleri, Acı Bakla Çiçeği Lipinus Çiçeği yemek tarifleri, Acı Bakla Çiçeği Lipinus Çiçeği driverları, Acı Bakla Çiçeği Lipinus Çiçeği smf, Acı Bakla Çiçeği Lipinus Çiçeği gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular