Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: 4 Nisan 1917 Nisan Tezleri  (Okunma Sayısı: 411 Kere Okundu.)
« : Aralık 06, 2012, 10:58:15 ÖÖ »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


1917 Şubat Devrimi ile çarlık rejiminin yıkılması üzerine, Mühürlü Tren ile İsviçre'den Rusya'nın başkenti Petrograd'a gelen Lenin'in açıkladığı tezler. Bu tezlerle Lenin Rusya'nın güncel durumu tahlil etti ve partinin izleyeceği siyasi hattı ortaya koydu. Tezlerde Lenin "Bütün İktidar Sovyetlere!" sloganını öne çıkartarak, iktidarın bir taban örgütlenmesi olan işçi konseyleri tarafından alınmasını savundu.

Rusya'da Şubat devrimi olmuş, ancak huzursuzluk sona ermemişti. Ülkenin en başta gelen sorunu olarak savaş varlığını korumaya devam ediyordu. Geçici Hükümet ve Sovyetler'de çoğunluğu oluşturan partilerin "onurlu barış" tutumu, işçi ve askerlerin öfkesini artırıyordu. Bolşevik Partisi de bu onurlu barış tutumundan etkileniyordu. Sürgünden dönen ve Pravda'nın başına geçen Stalin'in liderliğinde ortaya atılan "devrimci savunmacılık" tezi, pratikte onurlu barış ile aynı anlama geliyordu. Lenin bu duruma İsviçre'den yazdığı mektuplarla müdahale etmeye çalıştı, ancak bu mektuplar Pravda editörü Stalin tarafından sansürlendi. Lenin, işçi ve askerlerin derhal barış ve bütün iktidarın Sovyetlere geçmesi taleplerini öne çıkartıyordu, ancak uzaktan devrime müdahale olanakları son derece sınırlıydı. Lenin, her ne şekilde olursa olsun Rusya'ya dönmeye karar verdi.

Lenin ve yoldaşlarını devrimin sürdüğü Rusya'ya getiren aktarmalı yolculuk, İsviçreli ve İsveçli komünistlerin yardımıyla sağlanan Mühürlü Tren ile 29 Mart tarihinde başladı. Lenin, 4 Nisan'da, Petrograd'a gelişinin ertesi günü, devrimde partinin izlemesi gereken siyasi hattı savunan ünlü Nisan Tezleri'ni sundu. Tezlerde ana hatlarıyla, onurlu barış ve devrimci savunmacılığa kayıtsız şartsız karşı olmak, Rus hükümetleri ve ordusunun bütün belgelerini ortaya çıkaracak bir barış anlaşmasının derhal imzalanması (devrimci yenilgicilik), polisin, ordunun ve devlet bürokrasisinin tümüyle ortadan kaldırılması, büyük toprak mülkiyetlerine el konulması, toprağın devletleştirilmesi, tek bir ulusal bankanın kurulması, denetimin işçilere verilmesi savunuluyordu. "Bütün İktidar Sovyetlere" sloganıyla özdeşleşen Nisan Tezleri Ekim Devrimi'nin yolunu açtı.

O zamana dek Bolşeviklere katılmamış olan Troçki, Nisan Tezleri'ni okuyunca aralarında fark kalmadığını gördü ve Bolşeviklere katıldı.

Nisan Tezleri, Bolşevik yayın organı Pravda'da yayınlandı ve Lenin tarafından 4 Nisan 1917 günü Tüm Rusya İşçi ve Asker Temsilcileri Sovyeti Konferası'nın birleşiminde ilan edildi.

Nisan Tezleri'nde, Geçici Hükümetin burjuva karakteri ortaya konulur ve bu hükümete destek verilmemesi gerektiği belirtilir. Hükümetin Rusya halklarına verdiği her vaadin yalan olduğu ifşa edilmelidir. Birinci Dünya Savaşı emperyalist bir savaş olarak mahkûm edilir ve tüm ülke sosyal demokrat partilerine çağrı yapılarak "devrimci yenilgicilik" yapılması savunulur.

Rusya'nın devrimci bir süreçten geçmekte olduğu belirtilir. Ancak işçi sınıfının yeterli olmayan sınıf bilinci ve örgütlülüğü nedeniyle iktidar burjuvazinin eline geçmiştir. Devrimin ikinci aşamasında iktidar işçi sınıfının ve köylülüğün en yoksul kesimlerinin geçmelidir. Bolşeviklerin Sovyet organlarında sadece bir azınlık olduğu teslim edilir. Sosyalist Devrimciler başta olmak üzere tüm küçük burjuva oportünist partilerin burjuvaziye yaranmaya çalıştıkları öne sürülür.

Oluşturulmaya çalışılan parlamenter bir cumhuriyetin geri bir istek olduğu savunulur. Bunun yerine tüm ülkede tabandan örgütlenen İşçi ve Köylü Vekilleri Sovyet Cumhuriyeti kurulmalıdır.

Polis, ordu ve bürokrasinin dağıtılması gerekliliği belirtilir. Yeni düzende tüm yetkililer seçimle başa gelecek ve her zaman değiştirilebilecektir, ayrıca maaşları iyi bir işçinin ortalama ücretini geçmeyecektir.

Toprak sorunu bütün ağırlığıyla Köylü Sovyetlerinin gündemine taşınmalıdır. Bütün topraklara el konulmalı ve ülkedeki topraklar kamulaştırılmalıdır. El konan topraklar Köylü Vekilleri Sovyetleri tarafından hak sahiplerine dağıtılacaktır. Büyük topraklarda yerel Sovyetlerin denetiminde örnek çiftlikler kurulmalıdır.

Ülkedeki tüm bankalar tek bir ulusal banka olarak birleştirilecektir ve İşçi Vekilleri Sovyeti'nin denetimine girecektir.

Partinin derhal acil gündemlerin görüşülmesi için bir kongre yapması savunularak bu toplantıda aşağıdaki hususların tamamlanması talep edilir:

1. Emperyalizm ve emperyalist savaş konusunda parti programı değiştirilmelidir.

2. Devlet ile ilgili olarak asgari program güncellenmeli ve partinin ismi değiştirilmelidir. Savaş öncesinde sosyalizme ihanet eden sosyal demokratlardan ve burjuvaziyi savunanlardan ayrılmak için partinin ismi Komünist Parti olarak değiştirilmelidir. Sosyal demokratların örgütlenmesine karşı olacak şekilde yeni ve devrimci bir enternasyonal örgütlülük oluşturulmalıdır.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.150


View Profile
Re: 4 Nisan 1917 Nisan Tezleri
« Posted on: Aralık 16, 2019, 02:12:20 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: 4 Nisan 1917 Nisan Tezleri e-book, 4 Nisan 1917 Nisan Tezleri programı, 4 Nisan 1917 Nisan Tezleri oyunları, 4 Nisan 1917 Nisan Tezleri e-kitap, 4 Nisan 1917 Nisan Tezleri download, 4 Nisan 1917 Nisan Tezleri hikayeleri, 4 Nisan 1917 Nisan Tezleri resimleri, 4 Nisan 1917 Nisan Tezleri haberleri, 4 Nisan 1917 Nisan Tezleri yükle, 4 Nisan 1917 Nisan Tezleri videosu, 4 Nisan 1917 Nisan Tezleri şarkı sözleri, 4 Nisan 1917 Nisan Tezleri msn, 4 Nisan 1917 Nisan Tezleri hileleri, 4 Nisan 1917 Nisan Tezleri scripti, 4 Nisan 1917 Nisan Tezleri filmi, 4 Nisan 1917 Nisan Tezleri ödevleri, 4 Nisan 1917 Nisan Tezleri yemek tarifleri, 4 Nisan 1917 Nisan Tezleri driverları, 4 Nisan 1917 Nisan Tezleri smf, 4 Nisan 1917 Nisan Tezleri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Nisan Bebeğim.
Şiir Köşesi
YalnızHayat53 1 650 Son Mesaj Ağustos 16, 2008, 07:59:34 ÖS
Gönderen : dreamily
Eski Nisan
Şiir Köşesi
dreamily 0 555 Son Mesaj Eylül 05, 2008, 05:29:18 ÖS
Gönderen : dreamily
Sansar - 16 Nisan 04
Hip-Hop Sözleri
By.CeZa 0 737 Son Mesaj Kasım 16, 2008, 05:06:43 ÖÖ
Gönderen : By.CeZa
1 Nisan'a Dikkat!
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
By.CeZa 0 520 Son Mesaj Mart 19, 2009, 02:45:24 ÖÖ
Gönderen : By.CeZa
Nisan 1 !!!! Şakası « 1 2 »
Tebrikler & Kutlamalar.
BemaGül 11 1910 Son Mesaj Nisan 02, 2009, 12:22:38 ÖÖ
Gönderen : [B]a[R]a[N]


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular