0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: İctihat Nedir? Sartları Nelerdir?  (Okunma Sayısı: 1001 Kere Okundu.)
« : Ocak 18, 2009, 01:57:15 ÖÖ »
Avatar Yok

FeMoX
*
Üye No : 570
Yaş : 30
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2803
Mesaj Sayısı : 5.853
Karizma = 39


İçtihat Nedir? Şartları Nelerdir?

İçtihadın sözlük anlamı; meşakkatli, külfetli, zor bir işi meydana getirmek için bütün gücünü sarf ederek ceht ve gayret göstermektir.

Terim anlamı ise; kesin ve açık delillerle sabit olmayan öznel yargıları şer'î delillere uygun olarak ortaya çıkarma konusunda bütün güç ve takatini sarf ederek çalışmaktır. Yani, Kur'an, hadis ve icma ile sabit olan şer'î delillerden hüküm çıkarmaktır.

Kur'an-ı Kerim, ezeliyete bakan ve ebediyetten haber veren bir denizdir; sonsuz bir feyiz ve rahmet hazinesidir. O'nun hikmet ve esrarı nihayetsizdir. Her asrın âlimleri anlayışları oranında ondan hisselerini almışlardır ve kıyamete kadar da alacaklardır. Ümmet-i Muhammed (asm.) onun bereketine mazhar olmuşlar, maddeten ve manen Kur'an 'dan istifadeler etmişlerdir ve edeceklerdir.

Kur'an-ı Kerim, özet hâlinde ve ince nüktelerle doludur; bir çok prensip ve kaideleri, esas ve usulleri ihtiva eden zengin bir hazinedir.

Cenâb-ı Hakk bir âyet-i kerimesinde şöyle buyurmaktadır:
"Yaş ve kuru herşey Kitab-ı Mübindedir."

Bediüzzaman Hazretleri bu âyeti şöyle tefsir eder: "Bir kavle göre Kitab-ı Mübin, Kur'andan ibarettir. Yaş ve kuru, herşey içinde bulunduğunu, şu âyet-i kerime beyan ediyor. Öyle mi? Evet, her şey içinde bulunur. Fakat herkes her şeyi içinde göremez. Zira muhtelif derecelerde bulunur. Bazan çekirdekleri, bazan nüveleri, bazan icmalleri, bazan düsturları, bazan alâmetleri; ya sarahaten, ya işareten, ya remzen, ya ibhamen, ya ihtar tarzında bulunurlar. Fakat ihtiyaca göre ve maksad-ı Kur'ana münasib bir tarzda ve iktiza-yı makam münasebetinde şu tarzların birisiyle ifade ediliyor."

Bu İlâhî hazinede beşeriyetin kıyamete kadar karşılaşacağı bütün meseleler sarahaten yani açık ve net olarak bulunsaydı, mevcut Kur'an'ın bin misli kadar bir kitap olması gerekirdi.

İmam-ı Şa'rânî'nin buyurduğu gibi. "Eğer Peygamber Efendimiz (asm.) Kur'ân-ı Kerimdeki icmalleri toplu, öz olarak bir arada bulunan ilimleri açıklamasaydı, Kurân-ı Kerîm’in özet hâlindeki ifadeleri üzere kalırdı. Aynı şekilde, müçtehid din imamları, Sünnette bulanan icmalleri açıklamasalardı, sünnet kendi özet hâliyle kalırdı."

Malumdur ki, Cenâb-ı Hakk nazarında en makbul olan amel güç olanıdır. (İbadetlerin en faziletlisi zahmetli olanıdır) hadisi-i şerifi de bunun bir delilidir. İçtihat da zor bir araştırma ve derin bir incelemeyi icap ettiren yüksek bir ilim ve ehli için mukaddes bir görevdir. İnsanların bütün hal ve hareketleriyle alakası vardır. Buna mazhariyet ise kuru bir iddia ile değil, Peygamberimize (asm.) tam anlamıyla vâris olmakla mümkündür.
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2009, 05:48:47 ÖS Gönderen : JusT_PreNseS »

Anahtar Kelime: Forum, Mp3, Program, Film, Webcanavari, Makale, Eğitim, Video, Resim, Upload, SMF, Vb, MyBb, Html, Visual Basic, Karikatür, Komik Resimler, Haberler, Güncel, Destek, İsimden Adres Bul, Seo, WebMaster, İstanbul, İzmir, Ankara, Oyun, Download, Counter Strike, Knight Online, İndir, Ceza, Sago, Ayben, Kolera, Pit10, ŞanıŞer, Memleket, Google, Yahoo, Bing, FaceBook, Sohbet, Radyo, Arkadaşlık, HitOfDevil, English Boards, Döviz Kuru, NoteBook Driver, RapCanavari, RockCanavari, Mp3Canavari, Face, Netlog, Sugar.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.162


View Profile
Re: İctihat Nedir? Sartları Nelerdir?
« Posted on: Kasım 24, 2020, 06:24:22 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: İctihat Nedir? Sartları Nelerdir? e-book, İctihat Nedir? Sartları Nelerdir? programı, İctihat Nedir? Sartları Nelerdir? oyunları, İctihat Nedir? Sartları Nelerdir? e-kitap, İctihat Nedir? Sartları Nelerdir? download, İctihat Nedir? Sartları Nelerdir? hikayeleri, İctihat Nedir? Sartları Nelerdir? resimleri, İctihat Nedir? Sartları Nelerdir? haberleri, İctihat Nedir? Sartları Nelerdir? yükle, İctihat Nedir? Sartları Nelerdir? videosu, İctihat Nedir? Sartları Nelerdir? şarkı sözleri, İctihat Nedir? Sartları Nelerdir? msn, İctihat Nedir? Sartları Nelerdir? hileleri, İctihat Nedir? Sartları Nelerdir? scripti, İctihat Nedir? Sartları Nelerdir? filmi, İctihat Nedir? Sartları Nelerdir? ödevleri, İctihat Nedir? Sartları Nelerdir? yemek tarifleri, İctihat Nedir? Sartları Nelerdir? driverları, İctihat Nedir? Sartları Nelerdir? smf, İctihat Nedir? Sartları Nelerdir? gsm
Yanıtla #1
« : Ocak 18, 2009, 03:30:13 ÖS »
Avatar Yok

lonely
*
Üye No : 5510
Yaş : 27
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 86
Mesaj Sayısı : 1.375
Karizma = 859


bilgiler için teşekkürler cnm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Crc Hatası Nedir, Çözüm Yolu Nelerdir ?
Program Anlatımları
By.TuRuT 3 2917 Son Mesaj Mart 24, 2013, 10:53:50 ÖS
Gönderen : aksoy080
Gazel Otu Nedir Gazel Otunun Faydaları Nelerdir?
Şifalı Bitkiler
elze 0 751 Son Mesaj Ekim 20, 2011, 09:23:30 ÖÖ
Gönderen : elze
Menenjit Nedir?belirtileri Nelerdir?
Sağlık
dangeraus1 0 706 Son Mesaj Ocak 25, 2012, 09:34:48 ÖS
Gönderen : dangeraus1
Maya Nedir. Biyoteknolojik Kullanımları Nelerdir.
Biyoloji
Honey_Face 0 613 Son Mesaj Aralık 24, 2012, 05:35:51 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Tam Karışım Rasyon Nedir? Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?
Ziraat
Asortik Hatun 0 695 Son Mesaj Ocak 02, 2013, 02:36:58 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular