Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: 30 Sene Talebelikten Sonra Ögrendigim Sekiz Faide  (Okunma Sayısı: 688 Kere Okundu.)
« : Temmuz 06, 2009, 04:26:03 ÖS »

labonde
*
Üye No : 18132
Nerden : Trabzon
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 296
Mesaj Sayısı : 5.248
Karizma = 5229
*** Hikâye olundu ki: Belh’li Şekık talebesi Hatimü’l-Esamm’a,

Otuz yıldır yanımdasın ne öğrendin? Diye sordu. O’da,

Sizden sekiz şey öğrendim, der.

Hocası :

Nedir onlar dedi.

*** Hatim’ül-Esamm şöyle devam etti.

Efendim, öğrendiklerimden BİRİNCİ FÂİDE: Ben yaratılanlara baktım. Herkesin birileri tarafından sevildiğini, sevilen kişilerin bazılarının ölüm hastalığına tutulmuş olduğunu, bazılarının kabirde olduğunu (cenaze defnedilince de) sevenlerin hepsinin kabirdekileri tek başına bırakıp, dönüp gittiklerini ve kimsenin onların yanlarına kabre girmediklerini düşünüp şöyle dedim: “Kişiyi sevenlerin en faziletlisi ve kabirde kendisine arkadaş olacak tek şey salih amelleridir.” Bende kabrimde bana ışık ve arkadaş olsun diye salih ameli kendime arkadaş ettim.

Efendim, öğrendiklerimden İKİNCİ FÂİDE: Ben yaratılanlara baktım ve heveslerine uyup, muratlarına acele ettiklerini görüp; şu Âyet-i Kerîme’yi düşündüm: “Amma, kim Rabbinin makamından korktu, nefsini hevâ (ve hevesin) den alıkoyduysa, işte muhakkak ki cennet onun varacağı yerin ta kendisidir.”  Yakinen inandım ve nefsimin hilafına çalışmaya başladım. Ve nefsime uymayıp Allah-u Teâlâ’ya itaat için kollarımı sıvadım.

Efendim, öğrendiklerimden ÜÇÜNCÜ FÂİDE: İnsanların her birini dünyanın bütün kırıntılarını toplamak için çalıştığını ve kazandıklarını sımsıkı tuttuklarını görüp Allah-u Teâlâ’nın şu Âyet-i Kerîme’sini düşündüm: “Sizin nezdinizdeki tükenir, Allah’ın indindeki ise bakidir…”   Ve Allah-u Teâlâ’nın rızası için dünyadaki mahsulümü infak ettim. (Fukarâya, ihtiyaç sahiplerine dağıttım.)

Efendim, öğrendiklerimden DÖRDÜNCÜ FÂİDE: İnsanların bazısına baktım şerefi ve izzeti, kavimlerindeki çoklukta görüp buna itibar ediyorlar. Bazıları da mal ve evlatlardaki çokluğa itibar edip bunlarla övünüyorlar. Allah-u Teâlâ’nın şu Âyet-i Kerîme’sini düşündüm: “… Şüphesiz ki sizin Allah nezdinde en şerefliniz takvaca en ileride olanınızdır…”  Ve takvâya sarıldım. İtikat ettim ki; Kur’ân-ı Kerîm dosdoğru haktır. Onların zanları batıldır.

Efendim, öğrendiklerimden BEŞİNCİ FÂİDE: İnsanların bazısının bazısını kınadığını ve bazısının bazısını kötülediğini (birbirlerini beğenmediklerini) gördüm. Bu olayı mal da ilim de vesaire şeylerde haset etmeleri olduğunu anladım. ve Allah-u Teâlâ’nın şu Âyet-i Kerîme’sini düşündüm: “… Dünya hayatında onların maişetlerini bile aralarında (onlar değil) biz taksim ettik…”  Ve taksimin ezelde Allah-u Teâlâ’nın takdiri olduğunu bilip kimseye haset etmedim. 

–- Efendim, öğrendiklerimden ALTINCI FÂİDE: İnsanların bazısının bazısına bir gayeden dolayı, birbirlerine düşmanlık yaptığını gördüm ve Allah-u Teâlâ’nın şu Âyet-i Kerîme’sini düşündüm: “Çünkü şeytan sizin bir düşmanınızdır. Onun için siz de onu bir düşman tutun…”  Ve şeytandan başka kimseye düşmanlık yapmanın caiz olmadığını bildim.

Efendim, öğrendiklerimden YEDİNCİ FÂİDE: İnsanların ciddi bir şekilde haram ve şüphe gözetmeksizin maîşet kazanma derdine düştüklerini gördüm ve Allah-u Teâlâ’nın şu iki Âyet-i Kerîme’sini düşündüm: “Yerde yürüyen hiçbir canlı hariç olmamak üzere rızıkları Allah’ın üstünedir…”  Ve yine “Ben cinleri de insanları da (başka bir hikmete değil) ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.”  Ve Allah-u Teâlâ’ya ibadetle meşgul olup, (o canlılardan biri olduğumu bildim. Rızkımı göndereceğine söz verdiğine güvenerek) Allah-u Teâlâ’dan başkasından ümidimi kestim.

Efendim, öğrendiklerimden SEKİZİNCİ FÂİDE: İnsanlara bakıp herkesin bir şeylere itimat ettiğini gördüm. Bazısı dünyaya, bazısı dirhemlere, bazısı mala mülke, bazısı sanata, bazısı kendisi gibi diğer yaratıklara (itimat ettiğini gördüm.) “…Kim Allah’a güvenip dayanırsa O, kendisine yetişir. Şüphesiz ki Allah, emrini yerine getirendir. Allah her şey için bir ölçü tayin etmiştir.” Ve Allah-u Teâlâ’ya tevekkül ettim. O bana yeter O ne güzel vekildir.

Sekık dedi ki: Allah (cc) seni muvaffak kılsın. Ben Tevrat, İncil, Zebur ve Kur’ân-ı Kerîm’e baktım. Gördüm ki dört kitabın da medarı bu sekiz fâidedir. Kim bu sekiz maddeyle amel ederse dört kitapla amel etmiş gibi olur.

Allah-u Teâlâ ona rahmet etsin, Şibli’den hikâye (rivayet) olundu ki: Ben dört bin hadis okudum ve bu hadislerin içinden bir Hadîs-i Şerîf’i seçtim ve amel ettim. Ve bu Hadîs-i Şerîf’i bütün Hadîs-i Şerîf’lerin özü olarak görüp bu Hadîs-i Şerîf’le yetindim.

Peygamberimiz (s.a.v.) bazı ashaba şöyle dedi:

— “Dünyada ne kadar kalacaksan dünya için o kadar çalış, ahirette ne kadar kalacaksan ahiret için o kadar çalış, Allah’a (c.c.) ne kadar ihtiyacın varsa Allah (c.c.) için o kadar çalış, ateşe ne kadar sabredebilirsen ateş için o kadar çalış.” Allah’ın Rasulü (S.A.V.) doğru söyler.


HADÎS-İ ŞERÎF’İN MANASININ AÇIKLAMASI

Yani: İnsanın ateşe sabredecek hali yoktur. O zaman günahın hiç işlenmemesi gerekir.

Dünyan için çalış: Yani iaşe temini için.

Dünyada kalacağın kadar: Dünyada ikamet edeceğin kadar (demektir).

Ahiret için çalış: Yani salih ameller işle.

Ahirette kalacağın kadar: Ahirette kalma vakti sınırsızdır.

Allah (c.c.) için çalış: Yani Allah (c.c.) rızası için.

Allah’a (c.c.) ihtiyacın olduğu kadar: Allah (cc)’a ihtiyaç sınırsızdır.

Ateşe sabredeceğin kadar ateş için çalış: Ateşe hiç sabır yoktur.

Bu Hadîs-i Şerîf’te çok ilim vardır, Şibli bu kadarıyla yetindi

Bu gönlüm gönlüm senindir
Çekinme bebeğim beni sevindir
Bak bu yürek sevgilim
Bir ömür geçsede yine esirin
İster öldür ister güldür bebeğim
İnanki değişmez bende sevgin

Sen henüz açmamış bir çiçeksin
İçinde bir meltem sıcak bir nefessin
Dinle bize birbirimiz lazım
Hadi gül gülümse benim çeşminazım...
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: 30 Sene Talebelikten Sonra Ögrendigim Sekiz Faide
« Posted on: Nisan 04, 2020, 02:34:02 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: 30 Sene Talebelikten Sonra Ögrendigim Sekiz Faide e-book, 30 Sene Talebelikten Sonra Ögrendigim Sekiz Faide programı, 30 Sene Talebelikten Sonra Ögrendigim Sekiz Faide oyunları, 30 Sene Talebelikten Sonra Ögrendigim Sekiz Faide e-kitap, 30 Sene Talebelikten Sonra Ögrendigim Sekiz Faide download, 30 Sene Talebelikten Sonra Ögrendigim Sekiz Faide hikayeleri, 30 Sene Talebelikten Sonra Ögrendigim Sekiz Faide resimleri, 30 Sene Talebelikten Sonra Ögrendigim Sekiz Faide haberleri, 30 Sene Talebelikten Sonra Ögrendigim Sekiz Faide yükle, 30 Sene Talebelikten Sonra Ögrendigim Sekiz Faide videosu, 30 Sene Talebelikten Sonra Ögrendigim Sekiz Faide şarkı sözleri, 30 Sene Talebelikten Sonra Ögrendigim Sekiz Faide msn, 30 Sene Talebelikten Sonra Ögrendigim Sekiz Faide hileleri, 30 Sene Talebelikten Sonra Ögrendigim Sekiz Faide scripti, 30 Sene Talebelikten Sonra Ögrendigim Sekiz Faide filmi, 30 Sene Talebelikten Sonra Ögrendigim Sekiz Faide ödevleri, 30 Sene Talebelikten Sonra Ögrendigim Sekiz Faide yemek tarifleri, 30 Sene Talebelikten Sonra Ögrendigim Sekiz Faide driverları, 30 Sene Talebelikten Sonra Ögrendigim Sekiz Faide smf, 30 Sene Talebelikten Sonra Ögrendigim Sekiz Faide gsm
Yanıtla #1
« : Temmuz 08, 2009, 09:42:42 ÖS »
Avatar Yok

yalnısslık
Üye No : 0
Nerden :
Konu Sayısı : 755
Mesaj Sayısı :
Karizma = 0

Sağol. teşekkürler.. ederm ..
Yanıtla #2
« : Temmuz 09, 2009, 03:15:00 ÖS »

[*KaRMaKaRıŞıK*]
*
Üye No : 8763
Yaş : 28
Nerden : Kastamonu
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 491
Mesaj Sayısı : 3.481
Karizma = 4115


çok güzel ögüt wermiş aslında

Yaşadığın yeri cennet yapamadığın sürece, kaçtığın her yer cehennemdir.
Yanıtla #3
« : Temmuz 10, 2009, 02:36:23 ÖÖ »
Avatar Yok

yalnısslık
Üye No : 0
Nerden :
Konu Sayısı : 755
Mesaj Sayısı :
Karizma = 0

evet km ne cıkarablirse ..
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
25 Sene Sonra Bilgisayarlar Nasıl Olacak? :)
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
||TeXaS|| 0 552 Son Mesaj Aralık 26, 2011, 01:10:50 ÖÖ
Gönderen : ||TeXaS||
Evlilik 30 Sene Sonra
Televizyon & Radyo & Magazin
||TeXaS|| 2 542 Son Mesaj Kasım 11, 2014, 10:20:06 ÖÖ
Gönderen : katrina
3 Sene Boyunca Çıktığım Çocuğu Hiç Sevemedim Sonra Aldatıldığımı Öğrendım
İtiraflar
SahraPulat 2 877 Son Mesaj Ocak 04, 2015, 12:58:13 ÖÖ
Gönderen : gzm1982


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular