0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun !  (Okunma Sayısı: 998 Kere Okundu.)
« : Mayıs 03, 2016, 03:30:56 ÖS »
Avatar Yok

S.e.s
*
Üye No : 211911
Yaş : 30
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 269
Mesaj Sayısı : 670
Karizma = 1505


“Gazetecilik ve basın özgürlüğü açısından yine çok ağır bir baskının yaşandığı bir dönemde 3 Mayıs 2016’da Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü karşılıyoruz. Bugün Türkiye’de gazetecilik hedef gösterilerek sözlü ve fiziksel şiddete uğrama, işsiz kalma, gözaltına alınma, tutuklanma riskiyle stresi en yüksek meslek haline getirildi.

Gazeteciler “terörist” ve “casus” diye nitelenerek Türk Ceza Kanunu (TCK) ve Terörle Mücadele Kanunu (TMK) ile sürekli gözaltına alınma ve tutuklanma baskısı altında tutuldu. İktidara yakın olmayan medya kuruluşlarına uygulanan akreditasyonlarla ve her toplumsal olayda yürürlüğe sokulan yayın yasaklarıyla halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı engellendi.İktidarın baskısıyla, kamudan ve özel sektörden reklam almaları engellenen, kayyumlar aracılığıyla zarara uğratılarak iflas ettirilen yayın kuruluşları nedeniyle Türkiye’de yılda ortalama 500-1000 gazetecinin işsiz bırakılması olağanlaştırıldı.

İktidara yakın medya kuruluşlarında da gazetecilerin işten çıkarılma süreci hızlandı. Bu medya kuruluşlarında haberler iktidarın bakış açısıyla tek bir yerden hazırlandığı için gazeteciler işten çıkarıldı.

Basın sektöründe işsizlik oranı ülke ortalamasının üç katına ulaştı. TÜİK rakamlarına göre işsiz gazeteci sayısı 7 bini buldu. Avrupa’da yüzde 25 olan gazeteciler arasındaki sendikalaşma oranı Türkiye’de yüzde 3.5 ile sınırlı kaldı.

Türkiye’deki basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü sorunu yalnız ulusal basını etkileyen bir sorun olmaktan çıkıp yabancı gazeteciler için de bir sorun haline dönüştü. İktidarın hoşuna gitmeyen haberler yaptıkları için sınır kapılarında bekletilen, gözaltına alınan gazetecilerin sayısı hızla arttı.

Bu tablo iktidarla arası iyi olmayan medya kuruluşlarının ve çalışanlarının hem mali, hem adli, hem de sosyal bir baskıyla kara listeye alındıklarını gösterdi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak; halkın haber alma hakkının yayın yasaklarıyla, oto sansürle, sansürle engellenmediği, gazetecilerin işsizlikle, fiziksel saldırıyla, tutuklamalarla baskı altına alınmadığı bir ülkede yaşamak dileğiyle tüm gazetecilerin 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyoruz.”

« Son Düzenleme: Mayıs 03, 2016, 03:34:25 ÖS Gönderen : S.e.s »

“Kitaplara verilen para
harcama değil, yatırımdır.”


  Ayıpsız dost arayan,dostsuz kalır.  Mevlana.  Zamanla anlıyorsun;sevdiğin adam aslında "Atom"bile değil.Pelin Güneş [/i]

  [/list]
  WeBCaNaVaRi Botu

  Bu Site Mükemmel :)

  *****

  Çevrimİçi Çevrimİçi

  Mesajlar: 222.183


  View Profile
  Re: 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun !
  « Posted on: Temmuz 04, 2022, 09:14:15 ÖÖ »

   
        Üye Olunuz.!
  Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

  Giriş Yap.  Kayıt Ol.
  Anahtar Kelimeler: 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun ! e-book, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun ! programı, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun ! oyunları, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun ! e-kitap, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun ! download, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun ! hikayeleri, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun ! resimleri, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun ! haberleri, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun ! yükle, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun ! videosu, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun ! şarkı sözleri, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun ! msn, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun ! hileleri, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun ! scripti, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun ! filmi, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun ! ödevleri, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun ! yemek tarifleri, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun ! driverları, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun ! smf, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun ! gsm
  Sayfa 1
  Yukarı Çık :)
  Gitmek istediğiniz yer:  


  Benzer Konular
  Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
  3 Mayıs Türkçülük Günü Kutlu Olsun
  Tebrikler & Kutlamalar.
  imge34 4 1167 Son Mesaj Mayıs 03, 2013, 06:46:17 ÖS
  Gönderen : Asortik Hatun
  Dünya Barış Günü Kutlu Olsun
  Tebrikler & Kutlamalar.
  imge34 4 1612 Son Mesaj Eylül 01, 2013, 08:38:20 ÖS
  Gönderen : Honey_Face
  Dünya Insan Hakları Günü Kutlu Olsun
  Tebrikler & Kutlamalar.
  imge34 3 2504 Son Mesaj Aralık 21, 2013, 10:32:21 ÖS
  Gönderen : iraysa
  Dünya Insan Hakları Günü Kutlu Olsun
  Tebrikler & Kutlamalar.
  imge34 1 1214 Son Mesaj Aralık 13, 2014, 04:56:55 ÖS
  Gönderen : bookworm_24
  Dünya Günü Kutlu Olsun
  Tebrikler & Kutlamalar.
  S.e.s 1 9182 Son Mesaj Eylül 22, 2017, 11:32:59 ÖS
  Gönderen : niloya


  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright 2011 Simple Machines SiteMap | Arsiv | Wap | imode | Konular