Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: 22 Maden Işletmesi Kapandı  (Okunma Sayısı: 729 Kere Okundu.)
« : Eylül 22, 2014, 11:01:12 ÖS »

imge34
*
Üye No : 117785
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 6024
Mesaj Sayısı : 10.493
Karizma = 36676


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, TTK'dan iş alan 22 maden işletmesinin "torba yasa" sonrası yeni haklarının düzenlenmemiş olması gerekçesiyle kapatıldığını bildirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci ve beraberindeki heyeti Bakanlıkta kabulünün ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in elektrik tasarrufu özelliği bulunmayan eski beyaz eşyaların yenileriyle değiştirilmesi ve bina yalıtımına ilişkin teşvik açıklamalarının sorulması üzerine Yıldız, şunları kaydetti: "Enerji tasarrufu ve verimliliği en önemli yerli kaynağımız. Yerli kaynaklardan her yıl 15 milyar lira civarında tasarruf edebileceğimiz ve son 3 yıldır da hamdolsun her yıla dönük genel tespitlerimizde 2,5-3 milyar lira bir tasarrufumuz oldu. Bu büyük bir baraj yapmaktan kurtulmak ve bunu ekonomiye kazandırmak anlamına geliyor."

Bu konuda bakanlıkların geniş uzlaşı içerisinde çalışmalar yaptığını anlatan Yıldız, Maliye Bakanı Şimşek'e açıklamalarından dolayı teşekkür etti. 2012 yılının başından itibaren tasarrufu olmayan beyaz eşya üretiminin durdurulduğunu anımsatan Yıldız, eski beyaz eşyasını verip yenisini alanların ÖTV'den muaf tutulmalarının faydalı olduğunu dile getirdi. Aynı yıldan bu yana yalıtımı olmayan binaların ruhsat alamadığını bildiren Yıldız, yalıtımı olmayan eski binalara yönelik Maliye Bakanlığının kolaylaştırıcı uygulamalarının başlayacağını söyledi.

"Önergemiz hazır"

Bakan Yıldız, "Torba yasanın şartlarını yerine getiremeyen madenler kapanmaya başlandı ve yaklaşık 5 bin madencinin işsiz kaldığı söylendi. Bu şartların yerine getirilmesi konusunda bir teşvik olacak mı?" şeklindeki soruyu yanıtlarken, bu sonucu çok daha önceden görüp tedbirini aldıkları ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda da önerge sunduklarını anlattı.

Bu önergenin işçilerin haklarının ve ücretlerinin artırılması nedeniyle oluşan maliyet artışının işverenlere yansıtılabilmesine ilişkin olduğunu bildiren Yıldız, hazırlanan önergenin gerek rödovans gerek kamu ihale sözleşmelerinden ihale alan madencilerin, özellikle Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumundan (TTK) rödovansla yaptığı anlaşmaları ilgilendirdiğini anlattı. Önergenin yasalaşması halinde, madenlere yönelik ihale şartları değişmişse ve maliyetler artmışsa, bunların işverenin maliyetlerine yansıtılabilmesi için kurumlara yetki verilmesinin söz konusu olacağını belirten Yıldız, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen önergenin, Genel Kurul'da muhalefetin itirazıyla geri çekildiğini bildirdi. Yıldız, şunları kaydetti:

"Bunun doğru olmadığını orada arkadaşlara anlattım. Çünkü işveren ve işçi birbirinden ayrılmaz iki önemli unsur. Birinin hakkı dolaylı olarak diğerinin de hakkı oluyor. Bu maddemiz hazır, önergemiz de hazır. Bunu her zaman Meclis açıldıktan sonra düzenlenen bir kanunla yerine getirebiliriz. Plan ve Bütçe Komisyonu'nda da bunun tartışması yapılmıştı, tutanakları da hazır. Şimdi 22 madenci, özellikle TTK'dan iş almış olanlar yeni haklarının düzenlenmemiş olması gerekçesiyle işletmelerini kapattılar. Bu önerge onların işletmelerini kapatmalarının önüne geçecek olan bir önergeydi. Ama bu, TBMM Genel Kurulu'nda son anda çıkartıldı. Şu anda da bunun sonuçlarını hep beraber görüyoruz. Genel Kurul'un bunu uygun görmesi halinde bizim önergemiz hazır ve her zaman da gündeme gelebilir."

Bu 22 madenin bir kısmının işçilerine izin, bir kısmının ise işçilerine çıkışlarını verdiklerini bildiren Yıldız, bunun olabileceğini öngördükleri halde maddenin çıkarıldığını vurguladı.

"Tebrik ediyorum"

Yıldız, başka bir soru üzerine, Güney Kafkasya Boru Hattı'nın temel atma töreninin Musul'da rehin alınan konsolosluk çalışanlarının Türkiye'ye getirilmeleri nedeniyle biraz gölgede kaldığını ifade ederek, 5,2 milyar dolarlık yatırımın en büyük ikinci hissedarı olarak temel atma törenine katıldıklarını anımsattı. Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Oradaki en önemli ve farklı gelişmelerden bir tanesi, Hazar'daki iki tane platformunun ve borunun montajının ihalesini bir Türk firmamız aldı. Bu 2 milyar dolarlık bir iştir ve haklı bir övünç kaynağımız olmuştur. Türkiye'deki kurulacak olan arama veya sondaj platformunun yerli kaynaklarla yapılabileceğinin en önemli göstergesidir. Hazar'da o platformu yapan yapı, Karadeniz ve Akdeniz'de de bunu yapacaktır. Türk mühendisleriyle, Türk işçisiyle bunun yapılacak olmasını teknoloji, mühendislik birikiminde geldiği haklı bir seviye olarak da belirtiyorum. Kendilerini o 2 milyar dolarlık işi almasından dolayı da tebrik ediyorum."

imgenin şiddetiyle çoğalır anlam
parçalana parçalana

geçtiğimiz yollardan

onca yaprak düşer
birkaç şiir kalır yalnızca
o derin ağaçlardan

kendi sesimize uyandığımız rüyalarda "Murathan Mungan"
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: 22 Maden Işletmesi Kapandı
« Posted on: Nisan 03, 2020, 10:17:05 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: 22 Maden Işletmesi Kapandı e-book, 22 Maden Işletmesi Kapandı programı, 22 Maden Işletmesi Kapandı oyunları, 22 Maden Işletmesi Kapandı e-kitap, 22 Maden Işletmesi Kapandı download, 22 Maden Işletmesi Kapandı hikayeleri, 22 Maden Işletmesi Kapandı resimleri, 22 Maden Işletmesi Kapandı haberleri, 22 Maden Işletmesi Kapandı yükle, 22 Maden Işletmesi Kapandı videosu, 22 Maden Işletmesi Kapandı şarkı sözleri, 22 Maden Işletmesi Kapandı msn, 22 Maden Işletmesi Kapandı hileleri, 22 Maden Işletmesi Kapandı scripti, 22 Maden Işletmesi Kapandı filmi, 22 Maden Işletmesi Kapandı ödevleri, 22 Maden Işletmesi Kapandı yemek tarifleri, 22 Maden Işletmesi Kapandı driverları, 22 Maden Işletmesi Kapandı smf, 22 Maden Işletmesi Kapandı gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Kapandı
Aşk Üzerine E-Kartlar
*GeLinCiKk 0 742 Son Mesaj Temmuz 03, 2008, 08:16:33 ÖS
Gönderen : *GeLinCiKk
Dailymotion Kapandı!
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
By.CeZa 0 840 Son Mesaj Ağustos 12, 2008, 04:48:00 ÖS
Gönderen : By.CeZa
Kapılar Kapandı
Galatasaray
YalnızHayat53 1 679 Son Mesaj Haziran 24, 2009, 02:10:12 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Abd'de 94 Banka Kapandı
Güncel Haberler
-LoSS AnGeL- 1 1058 Son Mesaj Eylül 22, 2009, 04:02:55 ÖÖ
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Fcc Kapandı, Kriz Kapıda
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
sanane_61 0 291 Son Mesaj Ekim 04, 2013, 04:09:18 ÖS
Gönderen : sanane_61


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular