Duyurular
Uzun süredir sunucu kaynaklı yaşanan problemlerden ötürü özür dileriz. Yeni sunucu'ya geçiş yaptık ve artık sorunsuz olarak yayın hayatına tekrar başlamış bulunmaktayız. Problem ve Sorunlarınız için SaviorAngel adlı Adminimize P.M ile ulaşabilirsiniz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: 20 Soruda ' Domuz Gribi '  (Okunma Sayısı: 758 Kere Okundu.)
« : Ekim 26, 2009, 09:43:01 ÖÖ »

KumraLım
*
Üye No : 8462
Yaş : 27
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 1146
Mesaj Sayısı : 13.452
Karizma = 17239


Domuz gribi nedir?
Domuz gribi, A (H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır. İlk kez Meksika ve ABD’de görülmüş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır. İşte 20 soruda domuz gribi rehberi...
 
 
  'H1N1 virüsü' neden domuz gribi olarak adlandırılıyor?
 Bu virüse 'domuz gribi' denmesinin nedeni, domuzlar arasında görülen grip virüslerine çok benzerlik göstermiş olması. Bu yeni virüs insan, domuz ve kuş virüslerinin bir karışımıdır.
 

Bulaşıcı mı?
Evet, bulaşıcı ve insandan insana geçiyor.


  Belirtileri neler?
Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı, baş ağrısı, üşüme ve yorgunluk. Ancak bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilir.

 
 
  Nasıl bulaşır?
Öksürük ve hapşırma yoluyla, hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa gibi yüzeylere bulaşabilir. Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir. Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusu. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalı.
 

  Tedavi eden ilaçlar var mı?
Hastalıktan korunmak ve tedavi için doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcut.

 
   Sulardan bulaşabilir mi?
İçme, kullanma ve havuz sularıyla bulaşma görülmedi.
 

  Hastalığa yakalanan kişiler ne kadar süreyle bulaştırır?
Belirtilerin başlamasından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar.
 


  Nasıl korunmak gerekir?
Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu bir mendil ile kapatın. Ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayın. Alkol içeren el yıkama antiseptikleri kullanın. Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayın. Evde istirahat edin. Bulunduğunuz mekanı sık sık havalandırın.
 

  Erişkinlerde acil müdahale gerektiren belirtiler neler?
Zor nefes almak veya nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, sık ve uzun süreli kusma.
 

  Çocuklardaki acil müdahale gerektiren belirtiler neler?
Hızlı veya zor nefes alma, vücutta solgunluk ya da morarma, iştahsızlık, uyarılara verilen tepkilerin azalması, uyuklama hali, huzursuzluk, ateş ve deri döküntüsü.

 
   Bebekleri korumak için neler yapmak gerek?
Grip 2 yaşından küçük bebeklerde daha ağır seyredebilir. Bu nedenle bebeklerin korunmasına özellikle dikkat edilmelidir. Ellerinizi bol su ve sabunla yıkayın, bebeğinizi beslerken veya onunla ilgilenirken kesinlikle bebeğinizin yüzüne doğru öksürüp hapşırmayın. Hasta iseniz mutlaka maske kullanın. Emzirmeye devam edin, çünkü bağışıklık sisteminin gelişiminde anne sütü oldukça önemli bir rol oynar.
 
 
  Türkiye'de kaç kişinin domuz gribine yakalanması bekleniyor?
Eğer hiçbir önlem alınmazsa, Türkiye'de enfekte olması beklenen insan sayısı 21 milyon.

 
   Domuz gribi çocukları, yaşlıları, hamileleri nasıl etkiler?
Domuz gribinin yoğun görüldüğü ülkelere ait veriler, hastalığın gebeler, küçük çocuklar, kalp hastalığı, şeker hastalığı, akciğer ve böbrek hastalığı gibi kronik hastalıkları olan risk grubundaki kişilerde ağır seyrettiğini ortaya koyuyor.


 
   Kimler risk altında?
Hamileler, sağlık çalışanları, altı-35 aylık bebekler, kritik alanlardaki personel; diyabet, kronik akciğer hastalığı ve kronik hastalık sebebiyle risk taşıyan kişiler, kolluk kuvvetleri, silahlı kuvvetler mensupları, 65 yaş üstü kişiler, okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim ve üniversite öğrencileri.


 
   Aşı nerede yaptırılacak?
Bakanlık aşıları ücretsiz uygulayacak. İlaç şirketleri yoğun talep nedeniyle eczanelere aşı vermeyeceğini bildirdi. Bu nedenle aşılama, okul ve işyeri gibi toplu yerler dışında, aile hekimliği ve sağlık ocağı gibi sağlık kuruluşlarında yapılacak.

 
  Aşının olası yan etkileri neler?
Daha önce grip aşısında reaksiyona uğramış olanlar ile yumurtaya alerjisi bulunanlara domuz gribi aşısı önerilmiyor. Aşının tatbik edildiği yerde şişlik ve kızarıklık, ateş ve hafif grip benzeri yan etkiler görülebilir. Belirtiler iki gün kadar sürebilir. Domuz gribi tedavisinde aşının haricinde gripte kullanılan Tamiflu ve Relenza gibi antiviral ilaçlar kullanılyor. İlaçlar hastalık belirtileri başladıktan sonra ilk 48 saat içerisinde verildiğinde rahatsızlığın şiddetini azaltıp süresini kısaltabiliyor. Ancak antibiyotik kesinlikle önerilmiyor.
 
 
   Hangi hastalıkları olanlara domuz gribi aşısı vurulamaz?
Daha önce grip aşılarına reaksiyon gösterenler ya da yumurta alerjisi olanların aşı yapması önerilmiyor.
 
 
  Aşının içindeki 'adjuvan' adlı madde sakıncalı mı?
ABD'deki ilaçlar, ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) onayından geçtikten sonra kullanılabiliyor. Avrupa'da ise ilaçları Avrupa İlaç Ajansı (EMEA) onaylıyor. Bunların dışında her ülke, kendi ilaç ruhsatını kendisi veriyor. ABD, yıllardır adjuvan içeren ilaçları onaylamıyor. EMEA ise onaylıyor. Aynı durum, domuz gribi aşısında da geçerli; adjuvan içeren aşıları FDA onaylamazken, EMEA onayladı. 'Adjuvan' ise ilaçların içinde bulunan bir katkı maddesi; zararlı değil.ABD'deki ilaçlar, ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) onayından geçtikten sonra kullanılabiliyor. Avrupa'da ise ilaçları Avrupa İlaç Ajansı (EMEA) onaylıyor. Bunların dışında her ülke, kendi ilaç ruhsatını kendisi veriyor. ABD, yıllardır adjuvan içeren ilaçları onaylamıyor. EMEA ise onaylıyor. Aynı durum, domuz gribi aşısında da geçerli; adjuvan içeren aşıları FDA onaylamazken, EMEA onayladı. 'Adjuvan' ise ilaçların içinde bulunan bir katkı maddesi; zararlı değil.
 

Aşıyı hangi firmalar üretiyor?
Glaxo Smith Kline, Novartis ve Sanofi Pasteur isimli ilaç firmaları üretiyor. Türkiye Glaxo Smith Kline'dan 25 milyon doz, Novartis'ten 15 milyon doz, Sanofi Pasteur'den 3 milyon doz aşı siparişi verdi. Glaxo Smith Kline, Novartis ve Sanofi Pasteur isimli ilaç firmaları üretiyor. Türkiye Glaxo Smith Kline'dan 25 milyon doz, Novartis'ten 15 milyon doz, Sanofi Pasteur'den 3 milyon doz aşı siparişi verdi. 
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.125


View Profile
Re: 20 Soruda ' Domuz Gribi '
« Posted on: Eylül 21, 2019, 05:26:53 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: 20 Soruda ' Domuz Gribi ' e-book, 20 Soruda ' Domuz Gribi ' programı, 20 Soruda ' Domuz Gribi ' oyunları, 20 Soruda ' Domuz Gribi ' e-kitap, 20 Soruda ' Domuz Gribi ' download, 20 Soruda ' Domuz Gribi ' hikayeleri, 20 Soruda ' Domuz Gribi ' resimleri, 20 Soruda ' Domuz Gribi ' haberleri, 20 Soruda ' Domuz Gribi ' yükle, 20 Soruda ' Domuz Gribi ' videosu, 20 Soruda ' Domuz Gribi ' şarkı sözleri, 20 Soruda ' Domuz Gribi ' msn, 20 Soruda ' Domuz Gribi ' hileleri, 20 Soruda ' Domuz Gribi ' scripti, 20 Soruda ' Domuz Gribi ' filmi, 20 Soruda ' Domuz Gribi ' ödevleri, 20 Soruda ' Domuz Gribi ' yemek tarifleri, 20 Soruda ' Domuz Gribi ' driverları, 20 Soruda ' Domuz Gribi ' smf, 20 Soruda ' Domuz Gribi ' gsm
Yanıtla #1
« : Ekim 26, 2009, 07:03:14 ÖS »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.788
Karizma = 55160


cok güzel bir anlatim olmus canim teşekkürler
dikkat etmeli herkes..

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Domuz Ayrığı
Bitki Dünyası.
Asortik Hatun 0 490 Son Mesaj Mayıs 02, 2013, 10:48:29 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Domuz Gribi Değil H3n1
Sağlık
sanane_61 0 312 Son Mesaj Ocak 03, 2014, 09:23:47 ÖS
Gönderen : sanane_61
Domuz Gribi Bu Kez Manisa'da Hortladı
Güncel Haberler
pineapple 0 778 Son Mesaj Mart 07, 2015, 03:32:38 ÖÖ
Gönderen : pineapple


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular