Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: 15 Soruda Anneler Bebeklerini Anlayabilir  (Okunma Sayısı: 389 Kere Okundu.)
« : Şubat 06, 2013, 10:24:11 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Her annenin aklında çocuğunu büyütürken birçok soru işareti oluşur. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Çelik, çocuk bakımında artık halk efsanesine dönüşmüşbilgileri 15 soruda yanıtladı
1) Emziren anne üşütürse bebeğe ne olur?
Anne üşütürse en fazla kendi karnı ağrır, zira soğukta bağırsak kasılma ve hareketleri hızlanır, bu da karın ağrısı olarak hissedilir. Ancak bunun süt yoluyla bebeğe geçmesi söz konusu değildir.

2) Anne gazlı içecek tüketirse, bebek etkilenir mi?
Hayır. Gazlı içecekler, sıkıştırılmış karbondioksit içeren sıvılardır. Bunlar içildiğinde açığa çıkan serbest karbondioksit midede gaz baloncukları şeklinde şişkinliğe yol açar. Ancak bu gaz baloncuklarının süt yoluyla bebeğe geçmesi fiziksel olarak imkansızdır.

3) Bebeğin kakası neden yeşil olur?
Bebeğin kakasının yeşil olmasına neden olan çok sayıda sebep vardır. En temel neden bağırsak pasajının hızlanmasıdır. Bağırsak hareketini artıran her türlü fiziksel ve kimyasal etken bebeğin kakasının yeşil olmasına neden olur. Bu, çoğunlukla da belirgin bir sebep olmadan olur.

4)Anne strese girerse sütü etkilenir mi?
Evet, etkilenir. Anne sütü üzerine etkili olan diğer temel faktörler de şunlardır: Annenin yapısal ve genetik özellikleri, emzirme motivasyonu, annenin doğru teknikle ve sık aralıklarla bebeğini emzirmesi, bol sıvı alması ve dengelibeslenmesi...

5)Bebeğin tırnağını kesmek için 40'ının çıkması mı gerekir?
Bebeğin tırnakları, tırnak yatağını ne zaman geçerse o zaman kesilir, bunun için 40'ını beklemeye gerek yoktur. Bazenbebek doğduğunda bile tırnağı uzun olabilir.

6) Bebek neden hıçkırır?
Bebeğin hıçkırmasının temel nedeni, midede sıkışıp kalan bir hava cebininin, mideden dışarı diyafram kasına doğru bir baloncuk oluşturup bu kası uyarmasıdır. Sıkışan hava kitlesi geğirilip çıkıncaya kadar hıçkırık devam eder.

7) Bebekte göz yaşarmasının bir sebebi var mıdır?
Bebeğin göz yaşarması çoğunlukla mikrobik, alerjik ya da fiziksel bir etkenin göz zarını tahriş etmesine tepki olarak doğar. Bazen de gözyaşı kanallarının doğuştan tıkalı olması nedeniyle gerçekleşir.

8)Bebeği her ağladığında kucaklamak gerekir mi?
Yeni doğan bebek, kendini dünyada yapayalnız ve çaresiz hisseder. Onun kendini güvende hissedeceği tek ortam anne kucağıdır. Bebeklerinizi her ağladıklarında kucaklayın.

9) Bebeğin yemekle birlikte dışkılaması normal midir?
Evet. Tüm canlılarda varolan bir refleksin yeni doğandaki görünümü gastrokolik refleks, mideye bir gıda maddesi girdiğinde, eş zamanlı olarak kalın bağırsaklar da harekete geçerek bağırsak içinde bulunan dışkının dışarı atılması hadisesidir. Son derece sağlıklı bir süreçtir; kesinlikle sindirim bozukluğunun işareti değildir.

10)Çocuğu anne sütü yerine şekerli suyla beslemek doğru mu?
Anne sütü, yeni doğan bebeklerde sarılığın kesilmesinde büyük fayda sağlıyor. Zaten, anne sütü yetersiz olanbebeklerde sarılık daha erken başlıyor ve daha uzun sürüyor. Formula mama çağından önceki yıllardan kalma bir alışkanlık olarak, aç kalan bebeğin en azından şekerli suyla beslenmesi kulağa mantıklı gelebilir; ancak günümüzde anne sütüne yakın mamalar varken şekerli suyla bebeğin beslenmesi gereksiz, hatta zararlı bir davranış olabilir. Zira şekerli suyun tadınaalışan bebek, anne memesini reddedebilir.

11) Bebeğe ne zaman yalancı meme verilmesi gerekir?
Anne-babaların en büyük isteği; bebeklerinin bir an önce yalancı emziğe alıştırıp bebeğin ağlama krizlerinden kurtulmaktır. Gerçekten de bebeğin yalancı emzikle avutulması kısa süre de olsa aileye nefes alma fırsatı verir. Ancak bebeğin yalancı emziği tutmak için yaptığı dil, damak ve dudak hareketleri anne memesini emerken yaptığından çokfarklıdır. Bu nedenle ilk günlerde bebekler yalancı emziği tutmakta çok başarılı görünmezler. Ancak bir kere bu işi başardıklarında bu sefer de anne memesini kavramakta zorluk çekerler. Bu da memenin bırakılması, formül ve biberonbeslenmeye geçiş anlamına gelir. Bu nedenle mümkünse ilk 3 ay bebeklere yalancı meme verilmemelidir.

12) Bebeğin sık hapşırması normal mi?
Yenidoğan bebekler genellikle doğum sırasında burunlarında bulunan salgı ve mukusu atmak için sık sık hapşırırlar. Bu tamamen reflekstir, yani üşütmeyle ilgili değildir.

13) Çocuğun memesi süt toplarsa ne olur?
Bu gayet normaldir. Çünkü anneden geçen hormonların etkisiyle yenidoğan bebeğin memelerinde bazen süt toplanabilir, buna hiç el sürmemek en iyisidir. Bu durum, birkaç hafta içinde zaten kendiliğinden geçecektir. Masaj; memede enfeksiyon ve apseyle sonuçlanabildiğinden önerilmemektedir.

14) Bebeğin göbeğinde fıtık varsa nasıl bir tedavi gerekir?
Göbek fıtıkları, ceviz portakal büyüklüğünde bile olsa genellikle kendiliğinden geçen oluşumlardır. Üzerine bağlanacak cisimlerin bu sürece olumlu ya da olumsuz etkisi olmaz. Annenin paniğe kapılmadan bu durumu normal karşılaması gerekir.

15) Bitki çaylarının gazı giderdiği düşüncesi doğru mu?
Halk arasında bir inanış olsa da, bu tarz bitki çaylarının ya da geleneksel gaz gidericilerin bilimsel olarak bir faydası olduğu kanıtlanmamıştır. Bu içeceklerin temeldeki en büyük zararı, içlerinde bulunan şeker nedeniyle bebeğin anne sütünden soğuması ve biberona alışmasıdır. Ayrıca bitkisel kökenli olsalar da hangi bebekte ne tür yan etkiler yapacağının önceden kestirilmesi de güçtür.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: 15 Soruda Anneler Bebeklerini Anlayabilir
« Posted on: Ocak 29, 2020, 08:38:02 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: 15 Soruda Anneler Bebeklerini Anlayabilir e-book, 15 Soruda Anneler Bebeklerini Anlayabilir programı, 15 Soruda Anneler Bebeklerini Anlayabilir oyunları, 15 Soruda Anneler Bebeklerini Anlayabilir e-kitap, 15 Soruda Anneler Bebeklerini Anlayabilir download, 15 Soruda Anneler Bebeklerini Anlayabilir hikayeleri, 15 Soruda Anneler Bebeklerini Anlayabilir resimleri, 15 Soruda Anneler Bebeklerini Anlayabilir haberleri, 15 Soruda Anneler Bebeklerini Anlayabilir yükle, 15 Soruda Anneler Bebeklerini Anlayabilir videosu, 15 Soruda Anneler Bebeklerini Anlayabilir şarkı sözleri, 15 Soruda Anneler Bebeklerini Anlayabilir msn, 15 Soruda Anneler Bebeklerini Anlayabilir hileleri, 15 Soruda Anneler Bebeklerini Anlayabilir scripti, 15 Soruda Anneler Bebeklerini Anlayabilir filmi, 15 Soruda Anneler Bebeklerini Anlayabilir ödevleri, 15 Soruda Anneler Bebeklerini Anlayabilir yemek tarifleri, 15 Soruda Anneler Bebeklerini Anlayabilir driverları, 15 Soruda Anneler Bebeklerini Anlayabilir smf, 15 Soruda Anneler Bebeklerini Anlayabilir gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Allah’ın Zatını, Aklımızla Anlayabilir Miyiz?
İslam
HuNTeR-DeViL 0 452 Son Mesaj Temmuz 04, 2008, 04:19:49 ÖS
Gönderen : HuNTeR-DeViL
Anlayabilir Misin? Anlatmak Istesem...
Gothic Şiirler
ecre 1 876 Son Mesaj Mart 14, 2012, 04:37:17 ÖS
Gönderen : elif_galata
Vajina Yaptıran Kadının Eşi Bunu Anlayabilir Mi?
Kadın Hastalıkları
Honey_Face 0 451 Son Mesaj Ocak 14, 2013, 02:17:19 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Down Sendromlu Bebeklerini Bırakıp Gittiler
Güncel Haberler
imge34 1 311 Son Mesaj Ağustos 05, 2014, 09:11:09 ÖS
Gönderen : small
Işid'den Kaçan Ezidiler Bebeklerini Kanla Besliyor
Güncel Haberler
Bendis 0 425 Son Mesaj Ağustos 15, 2014, 09:17:28 ÖÖ
Gönderen : Bendis


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular