Duyurular
Yönetici kadromuz da olmak isteyenler Wm ve ya wm yardımcılarına mesaj atabilir Hadi bize katılın Gülmek :)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1 2
Konu: 122 Yaşındaki Nineden Ermeni Gerçeği  (Okunma Sayısı: 3028 Kere Okundu.)
« : Ağustos 06, 2009, 11:59:58 ÖÖ »
Avatar Yok

By.TuRuT
*
Üye No : 773
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 19239
Mesaj Sayısı : 48.233
Karizma = 65201Adilcevaz'da yaşayan Seher Bulut 122 yaşında. 250 torunu olan Seher Nine, Van ve Bitlis civarında Ermenilerin katliam yaptığını anlatıyor:

"Kadınlara tecavüz ettiler. İnsanları bir ahıra doldurup yaktılar. Yezidi ve Hıristiyan olanlara dokunmadılar. Müslüman Türk ve Kürtleri öldürdüler."
Başındaki bembeyaz tülbent, geçmiş yılların yüzünde bıraktığı derin çizgileri iyice belirginleştiriyor. Boynundan hiç çıkarmadığı 500'lük tespihini damarları tek tek seçilen parmaklarıyla hiç durmadan çekiyor. Salavatsız ve duasız söz çıkmıyor ağzından. Yürüyemediği için günlerini kendisi için hazırlanan yün döşeğin üstünde geçiriyor. 20 yıldır da gözleri görmüyor. Yaşadığı "yüz yılı" fotoğraflayan gözlerinin artık "feri sönmüş" durumda.

Seher Bulut 122 yaşında. Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde yaşıyor. Türkiye Cumhuriyeti tarafından kendisine verilen nüfus cüzdanındaki doğum tarihi hanesinde Hicri 1300 yazılı. Yani o daha cumhuriyet kurulmadan 40 yıl önce 1883'te dünyaya gelmiş. Başka bir deyişle Birinci Dünya Savaşı başladığında 31 yaşındaymış. Bu uzun zaman dilimine çok şey sığdıran Seher Nine'nin, gözleri görmese de hafızası hâlâ çok güçlü. Zihninde yer etmiş önemli olayları hiç unutamıyor. Özellikle de Doğu Anadolu Bölgesi'nde yaşananları.

Seher Nine, Ermenilerin Van ve Bitlis civarında Birinci Dünya Savaşı'ndan önce köy basıp insanları katlettiklerini söylüyor. O günleri anlatırken zaman zaman duygulanıyor: "Dağlardaki veya uzaktaki köyleri basıp sadece Müslümanları öldürüyorlardı. Kadınlara tecavüz edip onları ya asıyor ya da yakıyorlardı. Biz o yıllarda bunları çok duyuyorduk. Ermeniler İzdi (Yezidi) ve gavurlara (Hıristiyan) hiç dokunmuyordu. Müslüman olsun da Kürt, Türk fark etmiyordu. Herkesi öldürüyorlardı. Osmanlı'nın köpekleri diye insanlara çeşitli hakaretler yaptıktan sonra katlediyorlardı. Osmanlı başa çıkamıyordu. Ahlat ve civarında bu giderek artıyordu."

Seher Bulut sadece duyduklarına ve o yıllarda anlatılanlara bakarak konuşmuyor. Onun hayatında yer edinen ve bizzat tanık olduğu katliamlar da olmuş. İnsanların Ermeni çeteleri tarafından nasıl yakıldığını ise şöyle anlatıyor: "Köyün adını hatırlamıyorum. Zaten yabancı olduğu için adını bilmiyordum da. Tatvan'a yakın bir yerdi. Biz kaçarken bu olaya şahit olmuştuk. Savaş olduğu için erkekler Sarıkamış'a ve başka yerlere gitmiş ve dönmemişlerdi. Köyde güçlü erkek kalmamıştı. Köyü basan çeteciler talan ettikleri kadınları, çocukları ve yaşlıları bir ahıra doldurup yakmışlardı. Bazılarını da yanlarına alarak köyü terk etmişlerdi. Biz köye girdiğimizde cesetler kokuyordu. Irzına geçilmiş ve öldürülmüş kadınlar vardı."

Osmanlı'nın Ermenilerle ilgili olarak aldığı tehcir kararını da kendine has üslubuyla dile getiriyor: "Ermeniler köy yakıp inanları öldürünce hükümet onları sürdü. Kaçarken de vuruyorlardı. Biz de vurduk. Bizim erler onlar gibi kadınlara tecavüz edip öldürmedi. Bizim askerimiz sadece silahlı olanları vuruyordu. Yollarda cesetler vardı hep. Her yer mahşer yeri gibiydi. Köylerini terk eden insanlar yollarda ölüyordu veya açlık çekiyordu; Müslümanlar da Ermeniler de. Ama giderken onları Osmanlı askerleri korumaya çalışıyordu. Milisler ise askerlere saldırıyordu."

Seher Nine, Ermeni-Rus işbirliğine Bitlis'in işgali sırasında şahit olmuş. Rus askerleriyle Ermeni İntikam Tugayları, 3 Mart 1916'da Bitlis'i işgal ediyor. Bitlis'i savunan Piyade Yarbay Ali Çetinkaya komutasındaki Türk birliği sayıca üstün olan Ruslara ve Ermenilere karşı fazla dayanamaz. Seher Nine, Bitlis'e Ruslardan önce Ermenilerin girdiğini söylüyor: "Ermenilerin başında Antranik Paşa (Ermeni İntikam Tugayları'nın kurucusu) diye zalim bir Ermeni vardı. İnsanları bu öldürüyor, öldürtüyordu. Bitlisliler kaçarken de çocukları ve yaşlıları geride bırakmıştı. Köprülerin altında ölmüş ve soğuktan donmuş çocuklar vardı. Şehir Ermenilere bırakılmıştı."

Seher Bulut, bu tarihlerde Ermenilerden kaçarken aynı zamanda orduya silah da taşır. Bunun için Diyarbakır'a giderken orada 1916 tarihinde Tuğgeneral rütbesiyle 16. Kolordu'nun Komutanlığı'nı yürüten Mustafa Kemal'i görür. Seher Nine hem Rusları hem de Ermenileri ülkeden Mustafa Kemal'in attığını söylüyor: "Onu gördükten sonra bana moral geldi. Onun idare ettiği orduya silah taşıdım. Bu beni çok mutlu etti. Sonra biz gidip düşmanı yendik." Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki askerler bölgedeki bazı beylerle birlikte Bitlis ve Muş civarını işgalden kurtardı.

Aslen Ahlatlı olan Seher Bulut düşmanların atılmasından sonra evlenip çoluk çocuk sahibi olur. Cumhuriyet ilân edildiğinde 40 yaşındadır: "Ben Atatürk'ü gördüm. Savaşa, sefalete ve acıya şahit oldum. Bunlar bana yeter. Cumhuriyet ilân edildiğinde çok fazla mutlu olmadım. Vatanın gavurdan kurtulması benim için daha önemli. Allah bu millete zeval vermesin. Bizi düşmanlardan korusun. Müslümanları Rabbim mahcup etmesin. Şimdi de terör yapmak isteyenlerin dedeleri geçmişte bu vatan için savaştı. Torunları niye kavga ediyor bilmiyorum. Atatürk'le birlikte doğuda savaşan Musa Bey bir Kürt'tü. Bizimle birlikte eline sopa ve taş alıp düşmanı kovalayanlar da Kürt'tü. Ama şimdi herkes bunları unutmuş. Kardeşlik yok, Müslümanlık yok. Aynı dinden olanlar hiç kavga eder mi?"

Seher Bulut'un en büyük oğlu Mehmet Bulut 91 yaşında. 12 çocuk annesi Bulut'un "birinci dereceden" dediği 250 torunu var. En küçük torun 18 yaşında. Hatta torunun torunu bile var. Ancak Seher Nine onları pek tanımıyor. O sadece etrafındaki torunlarını ve kendi çocuklarını biliyor. Seher Nine, oğlu Mustafa Bulut'un yanında kalıyor. Oğlundan ve gelini Kübar Bulut'tan çok memnun. Sürekli onlara dua ediyor. Gelinine ise toz kondurmuyor: "Allah gelinimden razı olsun. Bana çok iyi davranıyor ve bakıyor. Her şeyime yardım ediyor. Ben gelinimden çok memnunum Allah da ondan razı olsun."
Zaman zaman hastalıklarla pençeleşen Seher Nine ibadetlerinden asla vazgeçmiyor. Temel ihtiyaçların dışında günü tamamen ibadetle geçiyor. "Ben Allah'a şükretmekten, ibadet etmekten mutluluk duyuyorum. Peygamberimiz (s.a.v.) de çok ibadet ediyordu. Allah ümmet-i Muhammed'e zeval, darlık yokluk vermesin. Bu zürriyet yer yüzünde büyüyerek sürsün inşallah." diyor. Seher Nine'nin boynundan hiç çıkarmadığı 500'lük tespih sanki bir parçası. O salavat getirdikçe tespih taneleri de aynı derecede onunla dile geliyor gibi. Namazlarını oturduğu yerde kılan nine için en zor iş abdest almak. Ona da gelini veya torunları yardımcı oluyor.

Gelen misafirlerini dua ile kabul eden Seher Nine onları uğurlarken duanın yanına bir de nasihat yüklü gazel veya ilahi ekliyor. Tarih abidesine ait bu ilahileri dinleyenler de en az onun kadar hüzünleniyor.

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.103


View Profile
Re: 122 Yaşındaki Nineden Ermeni Gerçeği
« Posted on: Nisan 25, 2019, 05:20:06 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: 122 Yaşındaki Nineden Ermeni Gerçeği e-book, 122 Yaşındaki Nineden Ermeni Gerçeği programı, 122 Yaşındaki Nineden Ermeni Gerçeği oyunları, 122 Yaşındaki Nineden Ermeni Gerçeği e-kitap, 122 Yaşındaki Nineden Ermeni Gerçeği download, 122 Yaşındaki Nineden Ermeni Gerçeği hikayeleri, 122 Yaşındaki Nineden Ermeni Gerçeği resimleri, 122 Yaşındaki Nineden Ermeni Gerçeği haberleri, 122 Yaşındaki Nineden Ermeni Gerçeği yükle, 122 Yaşındaki Nineden Ermeni Gerçeği videosu, 122 Yaşındaki Nineden Ermeni Gerçeği şarkı sözleri, 122 Yaşındaki Nineden Ermeni Gerçeği msn, 122 Yaşındaki Nineden Ermeni Gerçeği hileleri, 122 Yaşındaki Nineden Ermeni Gerçeği scripti, 122 Yaşındaki Nineden Ermeni Gerçeği filmi, 122 Yaşındaki Nineden Ermeni Gerçeği ödevleri, 122 Yaşındaki Nineden Ermeni Gerçeği yemek tarifleri, 122 Yaşındaki Nineden Ermeni Gerçeği driverları, 122 Yaşındaki Nineden Ermeni Gerçeği smf, 122 Yaşındaki Nineden Ermeni Gerçeği gsm
Yanıtla #1
« : Ekim 27, 2009, 09:43:53 ÖS »
Avatar Yok

rizely_-_
*
Üye No : 29888
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7
Mesaj Sayısı : 1.578
Karizma = 44


TeşekkürLer.
Yanıtla #2
« : Ekim 28, 2009, 01:27:13 ÖÖ »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12253
Mesaj Sayısı : 47.791
Karizma = 55160


masaLLah teşekkürler. sansli birisi Atatürk^ü görmüs Ağlıyorum.

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
Yanıtla #3
« : Haziran 20, 2011, 10:54:50 ÖS »
Avatar Yok

MahzaŞermi
*
Üye No : 12798
Nerden : Kayseri
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 769
Mesaj Sayısı : 5.619
Karizma = 15653


O kadar olay anlatılıyor, o kadar şahit görülüyor.. Görülüyorda, ermeniyi savunan TÜRK ( Türk demek içimden gelmiyor ) aydınları var! Ya Rab! Sana Bırakıyorum..

Yanıtla #4
« : Ağustos 13, 2012, 01:43:36 ÖÖ »

Asi_Türk
*
Üye No : 10144
Yaş : 29
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 8
Mesaj Sayısı : 367
Karizma = 21


ermeniler kanıt dediğimizde sözde bizim yaptıgımız katliamların canlı şaitşlerinden bahsederler.. tabii gösteremezler o şahidi olmadığı için... ama bizim belge dışında böyle canlı annelerimiz de var o katliamları yaşamış... bir tv programına çılıp bir de orda tüm dünyaya anlatabilse keşke ..

yüreğime gömüyorum tüm arzularımı seni her hatırladığımda.....
Yanıtla #5
« : Ağustos 22, 2012, 10:05:54 ÖS »
Avatar Yok

peceli
*
Üye No : 68347
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 7
Karizma = 0


helal olsun sana ninem
Yanıtla #6
« : Ekim 19, 2012, 09:02:46 ÖS »
Avatar Yok

fayyildiz
*
Üye No : 101338
Nerden : Kayseri
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 57
Karizma = 1


 bu vatan ne acılar  çekti ve hala da çekiyor. ermeniler utanmadan bizleri gerek ab ye gerekse amerikada soykırımla lekelemeye çalışıyo. utanmadan soykırım anıtı bile yaptılar ve her yıl anma töreni yapıyolar neyi anıyolarsa artık... oysa osmanlı onlara ne yaptı
onları korudu kolladı, türk ve müslümanlar askere savaşa giderken onlar esnaf bilmem nelik yaparak zenginleştiler hatta paşalığa bile yükselen oldu. ama işte içinde şerefsizlik nankörlük olduktan sonra .... şimdi farklı mı peki. Allah'ın hergünü şehit haberi var ekranlarda ama haberleri sadece 1-2 dk. hrant dink öleli kaç yıl oldu adamın adı hala dillerde diyecek bir söz yok.

sen tarihini bilmez sahiplenmezsen senin adına dalaverelerle yazan çok olur. ozamanda kendini aklamakla uğraşırsın
Yanıtla #7
« : Kasım 21, 2012, 05:21:27 ÖS »
Avatar Yok

tankado11111
*
Üye No : 117597
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 4
Karizma = 0


milliyetçilik hastalıktır
Yanıtla #8
« : Mart 06, 2013, 12:47:24 ÖÖ »
Avatar Yok

mertimini
*
Üye No : 128997
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 10
Karizma = 0


Ninem doğru söylüyor.Ermeniler de masum değil.
Yanıtla #9
« : Şubat 02, 2014, 05:51:17 ÖS »
Avatar Yok

wayking
*
Üye No : 165667
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 6
Karizma = 0


neyse ki boyle ninelerimiz var hem zamaninda buyuklerimizi gormusler hem de konuyu birinci elden yorumlayabiliyorlar. her ne kadar ermenilerde de buna benzer sahitler olsada bana oyle geliyor ki katliam her iki tarafta da yapilmis. belki soykirim diyemeyiz ama ortadaki bu katliami her iki tatrafinda bi sekilde kabul etmesi gerekiyor diye dusunuyorum.
Sayfa 1 2
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Öteki Dünyaların Var Olduğu Gerçeği...
Serbest Kürsü.
y[N]s 0 664 Son Mesaj Aralık 02, 2011, 04:22:55 ÖS
Gönderen : y[N]s
Zamanın Degişkenliği Ve Kader Gerçeği
Dünya Tarihi
Asortik Hatun 0 298 Son Mesaj Mayıs 20, 2013, 08:55:11 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Polis, Bıraktı Ve Uyardı: Bu Nineden Kaçın!
Güncel Haberler
-Trinity- 0 265 Son Mesaj Mart 20, 2016, 07:12:59 ÖÖ
Gönderen : -Trinity-


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular