0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: 1 Kasım Çorlu'nun Kurtuluşu  (Okunma Sayısı: 12230 Kere Okundu.)
« : Ekim 31, 2009, 06:22:08 ÖS »

-LoSS AnGeL-
*
Üye No : 12693
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5276
Mesaj Sayısı : 23.371
Karizma = 45516


Yarın 1 Kasım Tekirdağ / Çorlu'nun kurtuluş günü.
Burdanda kutlamak istedim
Gülmek :)ÇORLU´NUN TARİHİ

Çorlu´nun adı ile ilgili olarak kaynaklarda değişik ifadeler mevcuttur. Eski atlaslarda şehrin adı "Tzarylus", "Tzurulum", "Tzurule", "Tschurla", Tziraltum", şeklinde geçmektedir. Bizans döneminde peyniri meşhur olduğu için "Peynir Kasabası" anlamında "Tribiton" adı verilmiş. Bazı eserlerde "Sirello" adına da rastlanmıştır. Çorlu´nun Türkler tarafından alınışı sırasında çok zorluk çekildiği ve çok insanın ölümü pahasına alınmış bir yer olduğu için "Zor" kelimesine benzetme yapılarak "Çor" dan geldiği ifade edilir. Bölgede antik döneme ait buluntuların elde edilmiş olması bölge tarihini Maden devrine, Tunç Çağına kadar götürmektedir. Çorlu MÖ.. 1000 yıllarında Trako-Friglerin kurduğu koloni kentlerden biridir. Tarihin çeşitli dönemlerinde Frig-Yunan-Iskit-Pers-Makedonya-Roma ve Bizans´ın istilalarına uğramıştır. Zaman zaman İstanbul´u ele geçirmek üzere akınlar yapan Hun-Arap ve Peçenek akınlarına da maruz kalmış. Ayrıca Emeviler döneminde İstanbul´u ele geçirmek isteyen Müslüman Arap ordularının da istilalarına uğramıştır. Kısaca Trakya´nın yaşadığı bütün istila ve akınlarından etkilenmiştir. Roma Döneminde Trakya´da "Cohors III. Lucensum" adını taşıyan bir askeri birliğin bulunduğu ve bu birliğin tamamen Trak savaşçılarından oluştuğu bilinmektedir. Romalılar savaşlarda Traklardan yararlanıyor ve onlara "Cohors" kıtalarında görev veriyorlardı. Cohors kelimesi Çorlu şehrinin adına son derece benzemektedir. Marmara Ereğlisi´nin doğusunda Kamaradere´de ortaya çıkarılan tarihi belge, Çorlu hakkında en eski ve kesin bilgileri vermektedir. Bölgede ortaya çıkarılan mezarın kitabesinde "burada iki defa (Çorlu) Tzoulos ifadesi olan Sisinis gömülüdür." yazmaktadır.O tarihlerde İstanbul´u Avrupa´ya bağlayan üç yolun en güvenilir ve işlek olanı Çorlu´dan geçiyordu. Birinci yol Sirkeciden başlar Küçükçekmece, Büyükçekmece, Silivri, M. Ereğlisi, Tekirdağ, İnecek, Malkara, Keşan ve İpsala´dan geçerek Avrupa´ya gidiyordu. Bu yol Ereğliye geldikten sonra bir kola daha ayrılır. Buda Ereğli´den sonra Çorlu, B. Karıştıran, Lüleburgaz, Babaeski Havsa ve Edirne´den geçerek Avrupa´ya giderdi. İkinci yol, yine Sirkeciden başlar, Yarımburgaz, Çatalca, Sinekli, Pınarhisar, Koyva´dan geçerek bugün Bulgaristan topraklarında kalmış olan Burgaia giderdi. Üçüncü yol, Rumeli Kavağından başlar Midye ve İğneada ´ya uğradıktan sonra ikinci yolla Burgaida birleşirdi Çorlu´dan geçen yolda başka diğer yollar emin ve her zaman geçit veren yollar değildi. Çünkü bu yolların geçtiği yerler o zamanlar tamamen ulu ormanlarla kaplı idi. Çorlu´nun bulunduğu yerlerde ormanlıktı. Fakat diğerlerine nazaran daha emin oldu~u için üzerinde Çorlu kasabası kurulmuştu. Çorlu kalesi bir öncü kale olarak kullanılmıştır. Çünkü esasen Silivri´den başlayarak Sinekli´den geçen ve Karadeniz´e uzanan kırkbeş km. uzunluğundaki Anastra surlarını Bizanslılar daha önce yapmıştı.ÇORLU´NUN TÜRKLER TARAFINDAN ELE GEÇİRİLMESİ

Osmanlı Padişahlarından Orhan Bey döneminde Rumeli´ye geçen Türkler Murat Hüdavendigar (I. Murat) döneminde Rumeli´de ilerlemeye başladılar. Yeni padişahın amacı Edirne´yi almaktı. Ama daha önce Bizans´tan gelecek bir tehlike ihtimaline karşı Çorlu ve Lüleburgaz´ı ele geçirdi. Çorlu ele geçirilmeden önce Bizans kumandanına kaleyi teslim etmesi için haber gönderildi. Kan dökülürse kumandanın cezalandırılacağı bildirildi.Fakat Bizans Kumandanı bunu kabul etmedi. Kale kuşatıldı. Kalede olanlarda savunma için hazırlıklarını tamamlamışlardı. Savaşın olağanca kuvvetiyle devam ettiği sırada kale kumandanı Yankobin gözünden yaralandı. bu sırada Osmanlı ordusunda bulaşıcı hastalık çıktı. Bir taraftan savaş bir taraftan da hastalık Osmanlı ordusuna çok zarar verdi. Kale saldırılara dayanamayarak teslim oldu. Çok sayıda insanın ölümüne sebep olan kale kumandanı esir edildikten sonra öldürüldü. Osmanlılar yönetimi altına aldıkları her bölgeye Anadolu´dan Türk göçmenleri getirerek yerleştiriyorlardı. Çok iyi düşünülmüş bir iskan politikası ile bölge Türkleştiriliyor ve böylece o bölgenin elde tutulması ve savunulması sağlanıyordu. Çorlu fethedildikten sonra buraya Anadolu´dan Yörükler ve Tatarlar getirilerek yerleştirildi. Böylece şehrin Türkleşmesi sağlandı. Fakat i. Murat Kosova Savaşı sırasında şehit olunca fırsattan istifade eden Bizanslılar şehre yeniden asker getirerek kaleyi tamir ettirdiler. Böylece kaleyi tekrar ele geçirmiş oldular. Yıldırım Beyazid padişah olur olmaz kaleyi tekrar zaptetti. İşte Çorlu´nun alınışı sırasında çok zorluk çekildiği ve çok insanın ölümü pahasına alınmış bir yer olduğu için bir rivayete göre Anadolu´da halk lisanında (Çor) kötü, zor, fena manalarına kullanıldığından amma çor yer denmiş, ondan sonra da Çorlu oldu denmektedir.


Diğer Sitelerimizi Ziyaret Ettiniz mi.?

Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

4EverRAP: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rapcanavari.net

4EverROCK: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rockcanavari.net

Twilight Saga FAN: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.twilightturkiye.com

FlashOyun: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.flashoyuncu.net
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: 1 Kasım Çorlu'nun Kurtuluşu
« Posted on: Kasım 29, 2020, 06:58:19 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: 1 Kasım Çorlu'nun Kurtuluşu e-book, 1 Kasım Çorlu'nun Kurtuluşu programı, 1 Kasım Çorlu'nun Kurtuluşu oyunları, 1 Kasım Çorlu'nun Kurtuluşu e-kitap, 1 Kasım Çorlu'nun Kurtuluşu download, 1 Kasım Çorlu'nun Kurtuluşu hikayeleri, 1 Kasım Çorlu'nun Kurtuluşu resimleri, 1 Kasım Çorlu'nun Kurtuluşu haberleri, 1 Kasım Çorlu'nun Kurtuluşu yükle, 1 Kasım Çorlu'nun Kurtuluşu videosu, 1 Kasım Çorlu'nun Kurtuluşu şarkı sözleri, 1 Kasım Çorlu'nun Kurtuluşu msn, 1 Kasım Çorlu'nun Kurtuluşu hileleri, 1 Kasım Çorlu'nun Kurtuluşu scripti, 1 Kasım Çorlu'nun Kurtuluşu filmi, 1 Kasım Çorlu'nun Kurtuluşu ödevleri, 1 Kasım Çorlu'nun Kurtuluşu yemek tarifleri, 1 Kasım Çorlu'nun Kurtuluşu driverları, 1 Kasım Çorlu'nun Kurtuluşu smf, 1 Kasım Çorlu'nun Kurtuluşu gsm
Yanıtla #1
« : Ekim 31, 2009, 07:04:59 ÖS »
Avatar Yok

*GeLinCiKk
*
Üye No : 2580
Yaş : Yok
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 1966
Mesaj Sayısı : 12.263
Karizma = 28326


MemLeketımın heryerı cok Özel & Güzel Bizim için (: ÇorLunun Kurtulusunu bızlerde kutlayalım (:
Yanıtla #2
« : Ekim 31, 2009, 07:08:10 ÖS »

KumraLım
*
Üye No : 8462
Yaş : 28
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 1146
Mesaj Sayısı : 13.452
Karizma = 17239


Çok Güzelmiş. Gülmek :)
Yanıtla #3
« : Ekim 31, 2009, 07:28:14 ÖS »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.787
Karizma = 55162


çok güzelmis ya Gülmek :) teşekkürler canim

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
Yanıtla #4
« : Ekim 31, 2009, 10:58:52 ÖS »
Avatar Yok

dreamily
*
Üye No : 6603
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 773
Mesaj Sayısı : 11.794
Karizma = 11817


çok güzel resimler (: çorlunun kurtuluşunu bizde kutlıyalım (:
Yanıtla #5
« : Ekim 31, 2009, 11:56:08 ÖS »
Avatar Yok

.By.pisLick.*
*
Üye No : 28021
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 1669
Mesaj Sayısı : 4.572
Karizma = 23664


Ah memleketim ah hiçbiyere değişmem memleketimi valla (: nice mutlu yıllara ÇorLu*m Gülmek :)

YALAN !  
Yanıtla #6
« : Ekim 31, 2009, 11:58:30 ÖS »

DeLy
*
Üye No : 15758
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 488
Mesaj Sayısı : 12.581
Karizma = 9


Çok GüzeLmiş Ya TeşekkürLer (:

Forum, Mp3, Program, Film, Webcanavari, Makale, Eğitim, Video, Resim, Upload, SMF, Vb, MyBb, Html, Visual Basic, Karikatür, Komik Resimler, Haberler, Güncel, Destek, İsimden Adres Bul, Seo, WebMaster, İstanbul, İzmir, Ankara, Oyun, Download, Counter Strike, Knight Online, İndir, Ceza, Sago, Ayben, Kolera, Pit10, ŞanıŞer, Memleket, Google, Yahoo, Bing, FaceBook, Sohbet, Radyo, Arkadaşlık, HitOfDevil, English Boards, Döviz Kuru, NoteBook Driver, RapCanavari, RockCanavari, Mp3Canavari, Face, Netlog, Sugar.
Yanıtla #7
« : Kasım 01, 2009, 12:20:44 ÖÖ »

[B]a[R]a[N]
*
Üye No : 4
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 5682
Mesaj Sayısı : 27.706
Karizma = 62854


MemLeketımın heryerı cok Özel & Güzel Bizim için (: ÇorLunun Kurtulusunu bızlerde kutlayalım (:

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.


Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

Yemek Tarifi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.gulsahinmutfagi.com

Webcanavari FaceBook: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.facebook.com/pages/WeBCaNaVaRiNeT/113802538652033
Yanıtla #8
« : Kasım 01, 2011, 02:00:44 ÖÖ »

[B]a[R]a[N]
*
Üye No : 4
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 5682
Mesaj Sayısı : 27.706
Karizma = 62854


2010-2011 Verse: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Gülmek :)
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Tekirdağ - Çorlu « 1 2 »
Marmara Bölgesi
By.TuRuT 11 6470 Son Mesaj Ekim 19, 2014, 01:31:15 ÖS
Gönderen : Yasinakyuz
Istanbulun Kurtuluşu.
Tarih
[B]a[R]a[N] 3 1762 Son Mesaj Temmuz 17, 2013, 08:18:05 ÖÖ
Gönderen : ikizannesi
1 Kasım Çorlu'nun Kurtuluşu « 1 2 3 »
Tebrikler & Kutlamalar.
-LoSS AnGeL- 25 8114 Son Mesaj Kasım 02, 2012, 11:51:27 ÖS
Gönderen : YalnızHayat53
Gümüşhanenin Kurtuluşu
Tarih
dangeraus1 0 1310 Son Mesaj Şubat 16, 2012, 09:03:30 ÖS
Gönderen : dangeraus1
Poseidon Savaşları & Atlantis'in Kurtuluşu - Alyssa Day
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 3 1225 Son Mesaj Mayıs 31, 2014, 11:02:03 ÖS
Gönderen : demirgülTheme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular