Duyurular
Uzun süredir sunucu kaynaklı yaşanan problemlerden ötürü özür dileriz. Yeni sunucu'ya geçiş yaptık ve artık sorunsuz olarak yayın hayatına tekrar başlamış bulunmaktayız. Problem ve Sorunlarınız için SaviorAngel adlı Adminimize P.M ile ulaşabilirsiniz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: ‘zeka Gücü’ Ile Çocuklar Daha Çok Başarı Hikayesi Yazacak  (Okunma Sayısı: 169 Kere Okundu.)
« : Ekim 05, 2018, 12:44:46 ÖS »
Avatar Yok

Manifest0
*
Üye No : 257097
Nerden : Batman
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 72
Mesaj Sayısı : 72
Karizma = 1


Turkcell’in ‘Zeka Küpü’ yenilendi, ‘Zeka Gücü’ ile genç beyinler daha fazla destek alacak

‘Zeka Gücü’ ile çocuklar daha çok başarı hikayesi yazacak

Turkcell’in 2016 yılında hayata geçirdiği, Türkiye’nin üstün zekalı çocuklarına yönelik eğitim seferberliği Zeka Küpü yenileniyor. Eğitimde fırsat eşitliği vizyonu doğrultusunda yerli ve milli teknoloji üreten çocuklar, daha fazla başarı hikayesi yazabilsin diye ‘Zeka Gücü’ne dönüşüyor.  27 şehirdeki, 33 laboratuvar ile yola devam eden Zeka Gücü projesi, her geçen gün katlanarak gelişiyor.

Turkcell’in Türkiye’nin en büyük değeri olan özel yetenekli öğrencilerin, yeni nesil teknoloji ve eğitimlerle gelişimi için 2016’da hayata geçirdiği Zeka Küpü projesi, yenilenerek güçleniyor, yoluna emin adımlarla devam ediyor. Bugüne kadar binlerce çocuğun hayatına dokunan Zeka Küpü, Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde “Zeka Gücü” ismiyle artık daha fazla çocuğa ulaşmayı hedefliyor. 3 yılda 30 bin öğrenciyle geleceği tasarlayan Zeka Gücü’nün, içeriğini ve kapsamını daha da zenginleştiren Turkcell, yeni dönemde daha fazla öğrenciye imkan sağlamayı amaçlıyor.

İlk ‘maker’ hareketi seferberliği

Turkcell Zeka Gücü Projesi; zeka, yaratıcılık, liderlik kapasitesi ve özel akademik alanlarda yaşıtlarına göre yüksek düzeyde performans gösteren “özel yetenekli” öğrencileri desteklemek için geliştirildi. MEB Bilim ve Sanat Merkezleri’nde (BİLSEM) çocukları geleceğe hazırlayan sosyal sorumluluk projesi Zeka Gücü, genç beyinlerin teknoloji ile Endüstri 4.0 ve otonom teknolojiler çağını yakalamasını, var olan potansiyellerine katkı sağlanmasını ve ailelerinin özel yetenekli çocukların eğitimleri konusunda bilgilendirilmesini hedef alıyor. Proje, Türkiye’de “maker hareketi” (kendin yap-kodlama) konusunda atılan ilk adımlardan biri olarak da dikkat çekiyor.

Proje aynı zamanda ülkenin dört bir yanında bulunan okulların fiziki imkan ve kapasitelerinin arttırılması ve tüm öğrencilerin diledikleri yerlerden katılabilecekleri online eğitim platformu sunmasıyla eğitimde fırsat eşitliğinin arttırılması konusuna da katkı veriyor.Yeni nesil üretim araçlarını öğretmeyi planlayan eğitim programı, yüz yüze ve online eğitimler olarak ikiye ayrılıyor.

Zeka Gücü laboratuvlarında neler var?

Proje, özel yetenekli çocukların içindeki yaratıcılığı ve potansiyeli ortaya çıkarmayı amaç ediniyor. A’dan Z’ye Turkcell tarafından kurulan Zeka Gücü laboratuvarlarında her öğrenciye dizüstü bilgisayar, üç boyutlu yazıcı (3D printer), akıllı tahta ve öğrencilerin üretim ve tasarım süreçlerine destek olacak elektronik setler bulunuyor. Sınıflarda yer alan programlanabilir drone ve akıllı toplar gibi araçlar sayesinde öğrencilerin tüm derslerinde güncel teknolojilerden faydalanabiliyor.

Turkcell okullara sağladığı ekipman desteğinin yanı sıra bu okullarda uzman eğitmenlerle, öğrenci ve öğretmenlere yönelik eğitimler düzenleyip kurduğu sınıfların öğrenciler ve öğretmenleri tarafından sürekli kullanılan ve yaşayan bir mekan olmasına da destek oluyor. Öğrenciler sahip oldukları bu malzemeler sayesinde hem kendilerini geliştirebiliyor hem de yapmak istedikleri projeleri kısa sürede hayata geçirip küçük yaşlardan itibaren prototipleme, ürün oluşturma, proje yönetme, takım çalışması yapma gibi Endüstri 4.0 dünyasında ihtiyaçları olacak yetenekleri kazanmaya başlıyorlar.

Kendi robotlarını oluşturuyorlar

2016 yılında 7 ilde başlayan proje, 2018 yılı  itibarıyla 27 şehirde, 33 laboratuvarda binlerce öğrencinin ilk kez robotik ve kodlama ile tanışmasını sağladı. Öğrencilerin yanı sıra eğitimci ve aileler ile yürütülen projenin, kurulacak yeni laboratuvarlarla tüm Türkiye’ye yayılması hedefleniyor. Geleceğin üretici ve kodlayabilen bireylerini bugünden yetiştirmek amacıyla geliştirilen “Maker ve Kodlama Kiti” ile özel yetenekli çocuklar, kendi robotlarını yapıyor ve kodluyorlar.

Programlanabilir bir akıllı kart ve etrafında yer alan motor ve sensörler ekosisteminden oluşan “Maker ve Kodlama Kiti” ile elektronik ya da progralama konusunda bilgisi olmayan bir öğrenci sadece cep telefonunu kullanarak ve birbirine mıknatıslarla yapışan parçaları kullanarak hayal gücünü harekete geçirebilecek projeleri kolayca yapabilmekte.

Kit aynı zamanda bu alanda kendini geliştiren ya da bilgili öğrencilerin akıllı kart üzerinde değişiklik yapmasına izin veren bir yapıya sahip olup bu sayede öğrenci kendini geliştirdikçe yeni ihtiyaçlara uyum sağlayan sürdürülebilir bir tasarıma sahip.

Online Eğitimler

Turkcell, kitin ulaştığı tüm öğrencilerin kitten azami faydayı sağlaması için açtığı eğitim portalının yakaladığı başarıdan yola çıkarak tüm öğrencilere yönelik ve farklı alanlarda eğitim almalarını sağlayacak bir eğitim portalını Zeka Gücü projesi kapsamında devreye alıyor. Yenilenen Zeka Gücü eğitim portalı Stanford, MIT, Cambridge ve Sorbonne üniversitelerinin de kullandığı Open edX altyapısına geçiş yapacak.  Yeni sistem ile Zeka Gücü portalı Türkiye’deki tüm öğrencilerin faydalanabileceği Arduino, Scratch, Uzay Bilimleri, Robotik gibi eğitimleri de içeren zengin bir eğitim portalı haline dönüşüyor.

Yüksek irtifa balonlarıyla atmosferin gözlenmesi, gündüz ve gece teleskopla güneş sistemi ve yıldız gözlem atölyeleri yapılması ve akıllı ev sistemlerinin temellerine ilişkin pek çok yeni eğitim, bu yıl içinde Zeka Gücü Projesi sayesinde öğrencilerle buluşacak.

Sayılarla Zeka Gücü

➢   27 farklı şehirde
➢   33 laboratuvar
➢   96 BİLSEM Okulu’na maker ve kodlama kiti
➢   4.500 öğrenciye yüzyüze eğitim
➢   5.500 öğrenciye Zeka Gücü portalında online eğitim
➢   150.000  saat online eğitim

WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.122


View Profile
Re: ‘zeka Gücü’ Ile Çocuklar Daha Çok Başarı Hikayesi Yazacak
« Posted on: Eylül 18, 2019, 10:37:37 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: ‘zeka Gücü’ Ile Çocuklar Daha Çok Başarı Hikayesi Yazacak e-book, ‘zeka Gücü’ Ile Çocuklar Daha Çok Başarı Hikayesi Yazacak programı, ‘zeka Gücü’ Ile Çocuklar Daha Çok Başarı Hikayesi Yazacak oyunları, ‘zeka Gücü’ Ile Çocuklar Daha Çok Başarı Hikayesi Yazacak e-kitap, ‘zeka Gücü’ Ile Çocuklar Daha Çok Başarı Hikayesi Yazacak download, ‘zeka Gücü’ Ile Çocuklar Daha Çok Başarı Hikayesi Yazacak hikayeleri, ‘zeka Gücü’ Ile Çocuklar Daha Çok Başarı Hikayesi Yazacak resimleri, ‘zeka Gücü’ Ile Çocuklar Daha Çok Başarı Hikayesi Yazacak haberleri, ‘zeka Gücü’ Ile Çocuklar Daha Çok Başarı Hikayesi Yazacak yükle, ‘zeka Gücü’ Ile Çocuklar Daha Çok Başarı Hikayesi Yazacak videosu, ‘zeka Gücü’ Ile Çocuklar Daha Çok Başarı Hikayesi Yazacak şarkı sözleri, ‘zeka Gücü’ Ile Çocuklar Daha Çok Başarı Hikayesi Yazacak msn, ‘zeka Gücü’ Ile Çocuklar Daha Çok Başarı Hikayesi Yazacak hileleri, ‘zeka Gücü’ Ile Çocuklar Daha Çok Başarı Hikayesi Yazacak scripti, ‘zeka Gücü’ Ile Çocuklar Daha Çok Başarı Hikayesi Yazacak filmi, ‘zeka Gücü’ Ile Çocuklar Daha Çok Başarı Hikayesi Yazacak ödevleri, ‘zeka Gücü’ Ile Çocuklar Daha Çok Başarı Hikayesi Yazacak yemek tarifleri, ‘zeka Gücü’ Ile Çocuklar Daha Çok Başarı Hikayesi Yazacak driverları, ‘zeka Gücü’ Ile Çocuklar Daha Çok Başarı Hikayesi Yazacak smf, ‘zeka Gücü’ Ile Çocuklar Daha Çok Başarı Hikayesi Yazacak gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Çocuklar 25 Yıl Önce Daha Zayıftılar
Sağlık
-LoSS AnGeL- 0 480 Son Mesaj Aralık 17, 2008, 06:54:43 ÖS
Gönderen : -LoSS AnGeL-
Başarıda Zeka Mı Çalışmak Mı Daha Önemlidir ? « 1 2 3 4 »
Münazara
-LoSS AnGeL- 32 22040 Son Mesaj Aralık 03, 2013, 04:33:37 ÖS
Gönderen : guntuluyalcin
Hedef Zeka Başarı
Kariyer ve Kişisel Gelişim
Asortik Hatun 0 259 Son Mesaj Temmuz 20, 2013, 11:16:21 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Afyon Dumlupınar Bilsem, Zeka Gücü Laboratuvarı’yla Yeni Icatlara Yelken Açtı
Güncel Haberler
Manifest0 0 101 Son Mesaj Ekim 12, 2018, 01:26:54 ÖS
Gönderen : Manifest0
Eğitim 2023 Hedefleri Için “zeka Gücü”
Güncel Haberler
deltafx 0 104 Son Mesaj Kasım 15, 2018, 07:24:55 ÖS
Gönderen : deltafx


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular